Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší pouze o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. Předpověděl to dnes podle agentury Reuters německý ministr hospodářství Peter Altmaier. V oficiální říjnové prognóze přitom německá vláda letošní hospodářský růst odhadovala na 1,8 procenta.

"V posledních měsících růst (v Německu) poněkud zpomalil, stejně jako v mnoha jiných zemích," uvedl Altmaier. "V celém roce budeme mít růst kolem 1,5 až 1,6 procenta," dodal. Vláda přitom již v říjnu odhad letošního růstu snížila z dříve předpokládaných 2,3 procenta.

Ve třetím čtvrtletí meziroční růst německé ekonomiky podle údajů spolkového statistického úřadu prudce zpomalil na 1,1 procenta z 2,3 procenta ve druhém kvartálu. V mezičtvrtletním srovnání se HDP dokonce snížil o 0,2 procenta, což představovalo první pokles od prvního kvartálu roku 2015.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce vzrostla o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo za šest let. Letos však hospodářské vyhlídky Německa zastiňují spory mezi Spojenými státy a jejich obchodními partnery i nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

"S obavami sledujeme obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a doufáme, že bude vyřešen," uvedl Altmaier. "Doufáme rovněž, že bude možné vyřešit také obchodní třenice mezi Evropou a USA," dodal. Za největší riziko v Evropě nicméně Altmaier označil vzestup populismu, napsala agentura Reuters.

Výzkumný institut ZEW dnes varoval, že růst německé ekonomiky bude ve čtvrtém čtvrtletí relativně slabý. "Přetrvává nejistota ohledně obchodních sporů a brexitu, což má obzvlášť nepříznivý vliv na soukromé investice a německý export," uvedl prezident institutu Achim Wambach. Německé průmyslové svazy dnes vyzvaly podniky, aby se připravily na možnost odchodu Británie z EU bez příslušné dohody.

Témata:  Německo ekonomika krize

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy