Google

Google, ilustrační fotografie

Google je nelegální monopolní vyhledávač. Soud v USA předkládá důkazy

Aktuality

Právníci ministerstva spravedlnosti argumentují, že prvenství Googlu jako internetového vyhledávače je výsledkem nelegálního monopolu, který je podporován více než 20 miliardami dolarů, které technologický gigant každý rok utratí za vyloučení konkurence. Probíhá soudní spor u antimonopolního úřadu USA.

Ilustrační fotografie

Google spustil v Evropě chatbota Bard, umí i česky. Má konkurovat službě ChatGPT

Aktuality

Společnost Google spustila v Evropě a v Brazílii svého chatovacího robota Bard, oznámil dnes mateřský podnik Alphabet. Bard, který využívá umělou inteligenci (AI), by měl konkurovat službě ChatGPT. Jde zatím o největší rozšíření tohoto produktu od jeho uvedení na trh letos v únoru. V mateřském jazyce si mohou tohoto chatbota vyzkoušet i čeští uživatelé.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Nejhodnotnější značkou je Apple, následují Google a Microsoft

Nejhodnotnější značkou světa je Apple, za ním následují Google a Microsoft, který předstihl loni třetí Amazon. Z netechnologických značek si prvenství připsal McDonald's, do první desítky se vrátila Coca-Cola. Vyplývá to z žebříčku 100 nejhodnotnějších značek světa BrandZ, který sestavuje výzkumná společnost Kantar.

Ilustrační fotografie

Google se odvolá proti rekordní pokutě v EU, regulátoři vyšetřují Google Play

Ekonomika

Americká internetová společnost Google se odvolá proti rekordní pokutě 4,125 miliardy eur (přes 100 miliard Kč), kterou má v Evropské unii zaplatit za zneužití dominantního postavení na trhu u svého operačního systému Android. Firma dnes také oznámila, že evropští antimonopolní regulátoři začali vyšetřovat její obchod s aplikacemi Google Play. Podnik by tak mohl čelit další pokutě, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

Internetová společnost Google přestala prodávat online reklamu v Rusku

Ekonomika

Americká internetová společnost Google přestala prodávat online reklamu v Rusku. Rozhodnutí se týká vyhledávače, platformy YouTube i externích partnerů, kteří prostřednictvím Googlu publikují obsah. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Po ruské invazi na Ukrajinu obdobný krok učinily společnosti Twitter či Snap. Google má nejvyšší tržby za online reklamu na světě.

Ilustrační fotografie

Google dostal v Koreji pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu

Finance

Americká společnost Google dostala od jihokorejského antimonopolního úřadu (KFTC) pokutu 207 miliard wonů (3,8 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu s operačním systémem pro mobilní přístroje. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet, se hodlá proti pokutě odvolat, uvedla dnes agentura Reuters. Úřad vyšetřoval Google kvůli podezření, že firma bránila místním výrobců chytrých telefonů, aby si uzpůsobili operační systém Android.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

EK zahájila další vyšetřování Googlu

Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát chce zjistit, zda firma neomezuje konkurenci na trhu technologií pro digitální reklamu. A to tím, že upřednostňuje vlastní služby pro on-line reklamu před konkurenčními vydavateli, zadavateli reklamy a podniky, které nabízejí podobné služby. Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie

Majitel Googlu prudce zvýšil čtvrtletní zisk

Ekonomika

Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o více než 160 procent na 17,9 miliardy dolarů (384 miliard Kč) z 6,8 miliardy dolarů před rokem. Reklamní a cloudové aktivity podniku těžily z oživování ekonomiky a z rostoucího využívání internetových služeb, píše agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

Aktuality

Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud vláda prosadí nový zákon, kterým chce velké internetové společnosti jako Google a Facebook donutit, aby platily mediálním firmám za právo používat jejich obsah. Hrozba Googlu je eskalací sporu s vydavateli, jako News Corp., který je pečlivě sledován po celém světě, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

Proč Evropa nemá žádné Googly, Facebooky, ani Alibaby? Evropské firmy a značky povážlivě ztrácejí na světovém významu

Ekonomika

Dobře je to patrné z žebříčku BrandZ nejhodnotnějších značek světa pro rok 2020, který byl zveřejněn tento týden. Hodnota značky plyne především z know-how a inovativnosti příslušné firmy a její schopnosti prosadit se na trhu. Země, jejichž firmy se na globálním trhu neprosadí jako dříve, nemohou pomýšlet na to, že si alespoň udrží dosavadní ekonomické, případně geopolitické postavení. Píše pro MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda.

Ilustrační fotografie

Aktuality

V Japonsku vznikne obří internetový gigant, aby konkuroval Googlu

Internetové firmy Line a Yahoo Japan se spojí, aby lépe konkurovaly zahraničním rivalům Google a Amazon. Dnes to oznámily jejich majitelé - firma Z Holdings, kterou spravuje japonská SoftBank, a jihokorejská společnost Naver, jež má většinový podíl v Line. Hodnota nově vytvořeného podniku se odhaduje na 30 miliard dolarů (694 miliard Kč) a jejich společné tržby by podle tiskové agentury Kjódó byly vyšší než tržby největšího japonského internetového maloobchodu Rakuten.

Ilustrační fotografie

Na telefony Huawei Mate 30 už nejdou stáhnout aplikace Android

Ekonomika

Uživatelé chytrých telefonů Huawei Mate 30, které jsou bez plné verze operačního systému Android americké společnosti Google, už si aplikace pro Android nemohou manuálně stáhnout ani oklikou. Upozornil na to bezpečnostní expert, jehož citovala agentura Bloomberg.

Ilustrační fotografie

Google zavádí nové prvky ochrany soukromí uživatelů

Ekonomika

Americká internetová firma Google zavádí nové prvky ochrany soukromí, které se týkají aplikace Google Maps, platformy YouTube a hlasového asistenta. Informoval o tom dnes server CNBC. Velké technologické firmy čelí rostoucí kritice ohledně množství údajů, které o svých uživatelích shromažďují a jak s nimi nacházejí.

Looker

Google koupí za 60 miliard korun analytickou firmu Looker

Aktuality

Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet koupí za 2,6 miliardy dolarů (přes 59 miliard Kč) analytickou firmu Looker. Google dnes oznámil, že po ukončení akvizice se Looker připojí ke službě Google Cloud.

Huawei

Mobily Huawei bez Androidu. Google je odřízne od svých služeb

Aktuality

Americká společnost Google se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Uvedla to v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Opatření souvisí s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulý týden zařadilo Huawei na černou listinu. Podle agentury Bloomberg se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei i další velké americké firmy. Sama Huawei ujišťuje, že prodané produkci bude dál globálně zajišťovat podporu.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Google dostal od EK rekordní pokutu 1,49 miliardy eur

Dnešní pokuta Evropské komise (EK) ve výši 1,49 miliardy eur (38,2 miliardy Kč) pro společnost Google kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou je čtvrtou nejvyšší pokutou, kterou EK udělila jednotlivé firmě i celkově. Vůbec nejvyšší pokutu, 4,34 miliardy eur, dostal loni v červenci rovněž Google.

Ilustrační fotografie

Británie chce dohlížet na zpravodajství Googlu a Facebooku

Aktuality

Regulační úřad by měl dohlížet na technologické giganty jako je Google a Facebook, aby zajistil, že obsah jejich zpráv je důvěryhodný. Zároveň by tak pomohl odhalit podvodné zprávy, takzvané fake news. Vyplývá to z nezávislé zprávy o budoucnosti britských médií nazvané Cairncross Review. Vláda by podle ní měla zvážit i přímé financování lokálního zpravodajství a nabídnout daňové úlevy, aby podpořila novinářskou činnost, která je ve veřejném zájmu.

Ilustrační fotografie

Google vás sleduje všude. dTest podává stížnost kvůli porušení GDPR

Aktuality

Na základě výzkumu publikovaného dnes našimi kolegy z norské organizace Forbrukerrådet jsme se rozhodli podat stížnost na společnost Google k Úřadu na ochranu osobních údajů. Nový výzkum ukazuje, že Google porušuje Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) tím, jakým způsobem sleduje polohu svých uživatelů. „Spolu s námi bude stížnost v následujících dnech podávat dalších šest spotřebitelských organizací z různých částí Evropy. Všechny zapojené subjekty jsou členskými organizacemi Evropské spotřebitelské organizace BEUC,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.