Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Google je nelegální monopolní vyhledávač. Soud v USA předkládá důkazy

Google, ilustrační fotografie
Google, ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Právníci ministerstva spravedlnosti argumentují, že prvenství Googlu jako internetového vyhledávače je výsledkem nelegálního monopolu, který je podporován více než 20 miliardami dolarů, které technologický gigant každý rok utratí za vyloučení konkurence. Probíhá soudní spor u antimonopolního úřadu USA.

Google naopak tvrdí, že svou převahu odvozuje z kvality svých služeb a schopnosti poskytovat uživatelům přesně to, co hledají. Informuje agentura AP.

Po desetitýdenním soudním sporu zazněly v pátek závěrečné řeči, ve kterých americká vláda, skupina států a Google představily své argumenty před americkým okresním soudcem Amitem Mehtou. Soudce Mehta nyní musí rozhodnout, zda Google zneužil své monopolní postavení v oblasti internetového vyhledávání.

Velká část tohoto historického antimonopolního sporu, který je největší za posledních dvacet let, se zaměřuje na to, jak Google využívá svou moc skrze smlouvy s firmami jako Apple. Těmito smlouvami se Google zaručuje jako předinstalovaný vyhledávač na mobilních telefonech a počítačích.

Před soudem bylo předloženo mnoho důkazů, že Google ročně utrácí více než 20 miliard dolarů na tyto smlouvy. Podle právníků ministerstva spravedlnosti tato obrovská částka poukazuje na to, jak důležité je pro Google udržet si postavení výchozího vyhledávače a bránit tak konkurenci v získávání prostoru.

Témata:  Google USA

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy