Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Google ukončil oblíbenou aplikaci. Stáhnout data si můžete do 29. července

Google, ilustrační fotografie
Google, ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Miliony lidí po celém světě zastihla nepříjemná zpráva. Končí aplikace, kterou si oblíbili.

V září minulého roku Google překvapil oznámením plánu na zrušení své aplikace Podcasty Google. Teď, jak informuje The Sun, se to stalo skutečností: internetový gigant v těchto dnech aplikaci, kterou miliony lidí využívaly, definitivně vypnul.

Podle údajů z obchodu Google Play si aplikaci stáhlo půl miliardy uživatelů a hodnotila ji průměrně 4,3 hvězdičky z 5. Americká verze aplikace skončila začátkem dubna a koncem minulého týdne byl zastaven provoz i ve zbytku světa.

Jako alternativu Google nabízí svou službu YouTube Music. Pokud nyní otevřete aplikaci Podcasty Google, narazíte na oznámení, že již není možné poslouchat podcasty. Můžete však přesunout svou hudbu a další obsah do služby YouTube Music.

Pokud preferujete jinou alternativu, není to problém. Můžete si stáhnout svá data a přenést je do jiných podcastových aplikací. Je však třeba si pospíšit, neboť termín pro tento krok je stanoven na 29. červenec 2024. Po této době aplikace přestane fungovat a veškerá data, která v ní máte uložena, budou nenávratně ztracena, pokud je nestihnete exportovat.

Jak na to?

Zde je návod, jak migrovat knihovny Podcastů Google jinam před tímto termínem.

Existují dva způsoby, jak exportovat odběry podcastů z Podcastů Google. První je přímý export do YouTube Music. Druhý vám umožní stáhnout si předplatné ve formátu OPML. Tento soubor pak můžete načíst do jiné podcastové aplikace a načíst své předplatné. Projdeme si oba způsoby. 

Export do YouTube Music

 • Než začnete, stáhněte si YouTube Music, otevřete aplikaci a přihlaste se pomocí svého účtu Google, než budete pokračovat.
 • Otevřete Podcasty Google. V horní části domovské obrazovky aplikace uvidíte banner, který vás vybízí k exportu předplatného.
 • Klepněte na  odkaz Exportovat odběry  na banneru.
 • Budete mít možnost exportovat přímo do YouTube Music nebo exportovat do jiné aplikace. Klepnutím na  tlačítko Export  migrujte svá data do YouTube Music.
 • YouTube Music se automaticky otevře na obrazovce přenosu podcastů.
 • Klepněte na  tlačítko Přenést jako…  Na tlačítku by se měl zobrazit e-mail vašeho účtu Google.
 • Pokud posloucháte podcasty hostované serverem třetí strany, Google vám místo přímého přihlášení k odběru podcastu dá vědět, že přidáváte zdroj RSS. Pokračujte klepnutím   na Pokračovat.
 • Převod bude zpracován. Pokud posloucháte hodně podcastů, může to trvat několik minut, takže vydržte.
 • Po dokončení vás aplikace přenese do vaší knihovny podcastů, abyste se mohli ujistit, že je vše správně přeneseno. 

Export do jiné podcastové aplikace

 • Otevřete Podcasty Google a najděte banner, který vám říká, že máte podcasty exportovat. Klepněte na  Exportovat předplatná.
 • Na další stránce klepněte na  Stáhnout.
 • Budete vyzváni k uložení souboru do složky se staženými soubory.  Chcete-li tak učinit, klepněte na Uložit.
 • Pro vaši informaci, Google tento soubor ve výchozím nastavení pojmenuje  google-podcasts-subscriptions.opml.
 • Otevřete aplikaci pro podcasty, do které chcete podcasty migrovat.
 • Přejděte do nastavení této aplikace a vyhledejte, kam můžete importovat soubory OPML.
 • Po nalezení použijte nástroj pro import aplikace k vyhledání a importu souboru OPML uloženého službou Podcasty Google v předchozím kroku.
 • Nakonec zkontrolujte svou knihovnu a ujistěte se, že Podcasty Google přenesly vše správně. 

YouTube Music nabízí podcasty zdarma. Podle Googlu mohou posluchači vychutnávat podcasty na vyžádání, offline, ve pozadí, při zasílání zpráv a plynule přepínat mezi zvukovými a video verzemi na YouTube Music. Tento zážitek poslechu podcastů se liší od zážitku poslechu hudby, kde je k využití některých funkcí nutné mít předplatné Premium nebo Music Premium.

Proč oblíbenou službu Google ukončil?

Google na začátku svého oddělení Podcastů Google od služby Hudba Google Play napodobil přístup Apple, který používal oddělené aplikace pro podcasty a streamování hudby. V té době byly Apple Podcasts nejoblíbenější podcastovou aplikací v USA, kterou používalo 34 % amerických posluchačů podcastů. Spotify však od té doby získalo pozici nejpopulárnější podcastové aplikace v USA a Amazon se od roku 2021 s podobnou strategií „vše v jednom“ rozhodl zdvojnásobit počet svých posluchačů podcastů.

I přesto, že se to zdá jako další případ zdvojení Google, podobně jako u Inbox by Gmail, integrace podcastů do YouTube Music spíše napodobuje úspěšné strategie jiných společností v roce 2024. YouTube Music nabízí nejen zvukové podcasty, ale také video podcasty a využívá přístup k YouTube, jednomu z největších zdrojů hudby a obsahu podcastů na internetu.

Témata:  Google YouTube

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy