dluhopisy

Ilustrační fotografie

Dluhopisy pod drobnohledem: Desatero pro bezpečné investování

Finance Komentář

Zhodnocovat peníze můžete mnoha způsoby. Někdo vsadí na konzervativní výnos spořícího účtu, jiný se odvážně vrhne na akcie. Jak je to ale s dluhopisy? Na první pohled se zdá, že jde o jistou výhru, ve skutečnosti skrývají mnohá úskalí. A nezkušený investor se tak může ošklivě spálit, říká Michal Kapitán, advokát, advokátní kancelář endors.

Ilustrační fotografie

Výnos dluhopisů v únoru klesl z lednových 8,43 % na 8,01 %

Finance

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Vážený průměrný výnos se v únoru choval tak, jak jsme čekali. Po nelogickém lednovém navýšení začal klesat, když se dostal z lednových 8,43 na 8,01 %. Očekávám, že vzhledem k tomu, že centrální banka znovu snížila sazby a nejspíš tak učiní znovu, bude vážený průměr klesat pod 7 %. Koncem roku by mě nepřekvapil výnos ani pod 6 %. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, největšího dluhopisového portálu v České republice.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Aktuality

EU vydala dluhopisy na podporu zaměstnanosti, trh ale není v dobré kondici

Evropská unie dnes vydala dluhopisy, které doplní rozsáhlé financování na podporu zaměstnanosti z unijního programu SURE. Papíry ale vstupují na trh, který není v nejlepší kondici - výnosy státních dluhopisů jsou totiž na mnohaměsíčních maximech. Unie nabídla takzvané sociální dluhopisy se splatností osm a 25 let a z jejich prodeje získá 14,1 miliardy eur (přes 358 miliard Kč), informovala agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

ČEZ vykoupí své dluhopisy za 12 miliard korun, akceptoval všechny nabídky

Ekonomika

Energetická společnost ČEZ vykoupí své dluhopisy vydané v eurech a amerických dolarech za zhruba 12 miliard korun. Firma to oznámila na svém webu. O záměru už dříve informoval deník E15, který uvedl, že ČEZ hodlá předčasně splatit významnou část svých starých dluhů, a ušetřit tak na úrocích.

Ministerstvo financí

MF dnes prodalo dluhopisy za 18 miliard

Aktuality

Ministerstvo financí dnes prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 17,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Plány ministerstva financí počítaly s maximálně 15 miliardami korun. Investoři přitom projevili výrazně větší zájem, stejně jako v předchozích aukcích. Celkově chtěli koupit dluhopisy za zhruba 34,4 miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Rizika spojená s dluhopisy. Prospekt nic neznamená

Finance

Hysterie odstartovaná krachem dvou velkých emitentů dluhopisů nabírá na síle. Vždyť přece jejich dluhopisy byly sázkou na jistotu – měly přece prospekt! Jak si ale mnoho lidí neuvědomuje: prospekt nic neznamená. Jde jen o fakt, že dluhopis viděla centrální banka. A selhání společnosti Zoot a skupiny EMTC z dluhopisů nové české kampeličky nedělá už vůbec. Z více než dvou tisíc emisí jich je podle serveru nesplacene-dluhopisy.cz v Česku problémových jen kolem dvaceti.

CZK

Českem plave dluhopisová chobotnice

Finance

Ostravská společnost ABC Služby s.r.o. je další z řady emitentů, kteří neplní své závazky. V roce 2016 emitovala dluhopisy bez zajištění s 9,1% úrokem a o celkovém objemu 10 mil. korun. Dluhopisy byly splatné v prosinci 2018, avšak podle informací z webu Dluhopisy.cz, prostřednictvím kterého emitent dluhopisy inzeroval, provedení platby dosud nepotvrdil.

Ilustrační fotografie

Dluhopisy Republiky bude možné nově objednat i u České spořitelny

Finance

Státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby si mohou od listopadu lidé pořídit také na vybraných pobočkách České spořitelny. Síť pro distribuci Dluhopisu Republiky se tak rozšíří o 83 míst na 132. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Dosud bylo možné pořídit dluhopisy jen na vybraných pobočkách ČSOB. Cenné papíry si mohou lidé také objednat elektronicky.

Ilustrační fotografie

Finance

Co je to likvidita, a proč na ni při nákupu dluhopisů myslet?

Likvidita je jedním z hlavních pojmů, které byste měli vzít v úvahu, pokud investujete do cenných papírů – např. dluhopisů. Zjednodušeně řečeno, pokud je dluhopis, který kupujete, likvidní, nebudete mít problém ho, v případě nutnosti, prodat někomu jinému a získat svoje peníze zpět ještě před uplynutím doby splatnosti.

Ilustrační fotografie

EMTC přestala vyplácet a svolává setkání vlastníků dluhopisů

Ekonomika

Skupina EMTC, prostřednictvím svého jednatele, Tomáše Bárty, oznámila koncem minulého týdne neschopnost dál vyplácet jistiny dluhopisů a jejich úroky. Jako důvod uvedla současnou situaci společnosti. Celková hodnota vydaných a nesplacených dluhopisů skupiny činí, podle aktuálního dluhopisového prospektu, 680 700 000 Kč.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí chystá nová opatření na trhu s korporátními dluhopisy

Finance

Čtvrt roku po vydání dokumentu s názvem Scorecard korporátních dluhopisů pro nezkušené a konzervativní investory, který má spotřebitelům pomoci odhadnout rizikovost emitenta, vydává ministerstvo financí další dokument obsahující souhrn plánovaných legislativních opatření, jež by měla být aplikována mezi lety 2019 – 2023.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Historie dluhopisů: Kde se tyto cenné papíry vzaly?

Trh s firemními dluhopisy se v posledních měsících, díky krachu řady emitentů, otřásá v základech. Kde se ale tyto cenné papíry vzaly, kam až sahá jejich historie a proč jsou rizikové dluhopisy tak populární?

Ilustrační fotografie

Dluhopisový Roman trolí investory. Recese nebo podvod?

Finance

Skutečnost, že dluhopisy může emitovat opravdu každý, se potvrdila letos v červnu, kdy se na internetu objevila podivná nabídka bondů s bizarním názvem Investice 8% Roman 2022. Za projektem stojí jistý Roman P., který živnostenské oprávnění získal teprve v květnu. Dluhopisy v nominální hodnotě 10 000 Kč s tříletou splatností a o předpokládaném objemu 12 mil. Kč nabízí pan Roman prostřednictvím svého webu kde, vyjma fotky planety Mars, nejsou žádné relevantní údaje. Ať už jde o cílený podvod nebo pokus o recesi, jednání pana Romana je, přinejmenším, v rozporu se zákonem o dluhopisech.

Ilustrační fotografie

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Ekonomika

Investování formou korporátních dluhopisů určitě není potřeba nijak složitě vysvětlovat. Rozhodně ne v době, kdy úroky na spořících účtech klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si svých finančních prostředků alespoň trochu váží, je raději investuje. Otázkou ovšem zůstává kam. Kde najít spolehlivou společnost, která vaše peníze nepromrhá a zároveň nabídne atraktivní úrokový výnos?

Ilustrační fotografie

Není všechno zlato, co se třpytí. Jak poznat rizikový dluhopis?

Finance

Vysokým úrokem slibují snadno vydělané peníze. V nabídce korporátních dluhopisů se tak na první pohled vyjímají. Zde ale zvlášť platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Neznalí investoři se snadno spálí a kvůli nedostatečné obezřetnosti či slabší finanční gramotnosti zakoupí příliš rizikový dluhopis. Jak se takový pozná, přiblížil Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz.

Ilustrační fotografie

Finance

Smolné firemní dluhopisy. Jak se nenechat napálit?

Na trhu se v posledních letech objevilo mnoho firemních dluhopisů, které slibovaly nebo slibují garantovaný výnos okolo šesti procent ročně. Často je vydávají společnosti nově založené, bez podnikatelské historie a prezentující dluhopis jako bezpečný způsob, jak zhodnotit úspory. Málokdy jste u jejich nabídky ale našli upozornění, že korporátní dluhopis je v podstatě jen půjčka společnosti, a pokud dojde k jejímu krachu, půjčka nebude splacena. Přesně s takovou realitou se aktuálně potýká řada investorů, kteří místo toho, aby počítali zisky, o své peníze přišli. Jak při výběru firemních, nebo chcete-li korporátních, dluhopisů postupovat? Informace poskytl Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Ilustrační fotografie

Jak se vyhnout bolesti hlavy po pádu trhů

Ekonomika

Tento rok odstartoval pozitivním růstem trhů. Makroekonomická data přitom signalizují blížící se zpomalení ekonomiky. Jak by se měli investoři připravit na novou situaci vysvětluje Althea Spinozzi, specialistka na dluhopisy Saxo Bank.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy