Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Recese se blíží. Co naznačují výnosy ročních a desetiletých dluhopisů?

Ilustrační fotografie Fotogalerie +2
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ačkoli trh stále vypadá spokojeně, riziko recese roste každým dnem. Stačí se podívat na křivku výnosů amerických dluhopisů, říká Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Na první pohled se zdá, že trh se těší dobrému zdraví. Index S&P 500 zažil nejlepší začátek roku od roku 2012, na prvním místě byly finanční nástroje. I ostatní indexy mají dobré výsledky, např. francouzský index CAC40, který od ledna vzrostl o 12 %. Je celkem jasné, že hlavním motorem této zajímavé síly finančních trhů je akomodativní monetární politika.

Objektivně však vidíme, že se před investory vrší řada rizik. Nejvarovnějším signálem je riziko inverze americké křivky výnosů. Podle výsledků výzkumu zveřejněných Fedem si myslíme, že nedůležitějším ukazatelem je poměr spreadů ročních a desetiletých výnosů. Tak se na to podívejme. Minulý týden, 22. března, došlo k inverzi, a i když se včera křivka vrátila zpět k 0 %, přesto jde o první případ od roku 2007, kdy se tato inverze vůbec objevila.

Blíží se recese?

Pro investory to naznačuje, že riziko recese je nyní velmi skutečné, i když je zatím příliš brzy na paniku a úprk do bezpečných přístavů. Ze zkušeností za posledních sedm desetiletí víme, že prostoj mezi inverzí křivky výnosů a začátkem recese je v průměru 22 měsíců a často se stane, že se křivka vrátí zpět do kladných čísel, než dojde k další kontrakci, jako se to stalo v letech 2006-2007.

Pevně věřím, že ani teď to nebude jiné, ale měli bychom být připraveni. Současný nezájem trhu podpořený intervencemi centrálních bank nemůže trvat věčně a nelze se do nekonečna vyhýbat nevyhnutelnému. Jsme na konci obchodního cyklu a přes sebevětší ujišťování centrálních bankéřů se recese blíží.

Témata:  recese ekonomika dluhopisy USA

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Pozor na smlouvy s dodavateli energií. Co by měla obsahovat férová smlouva?

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Tento krok sám o sobě není ničím složitým. Důležité ale je vybrat si dodavatele, na kterého se zákazník může spolehnout. A s ním pak podepsat výhodnou a férovou smlouvu. Odborníci Kalkulátor.cz přinášejí pět základních bodů, která by taková smlouva měla obsahovat.