Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé mají poslední dny na pořízení proti-inflačního Dluhopisu Republiky, nejbezpečnější ochrany před inflací pro příští rok

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Ještě čtyři celé dny zbývají lidem v ČR, aby si pořídili spořící státní dluhopis, Dluhopis Republiky, v jeho proti-inflační variantě. Ten v současnosti představuje nejlepší bezpečný způsob, jak své úspory ochránit před inflací.

Samozřejmě, úspěšnou investicí třeba do akcií lze získat desítky, ba stovky procent, jenže je s ní vždy spojeno nemalé riziko, že o své peníze člověk naopak přijde. To u Dluhopisu Republiky nehrozí. Světově významné ratingové agentury jako nedávno Fitch Ratings (zde) Česku i pro popandemické období ponechávají hodnocení dluhu na relativně vysoké, předpandemické úrovni.

Lidé, kteří si Dluhopis Republiky před rokem touto dobou pořídili, se letos dočkali úrokové sazby takřka 6,3 procenta (zde). Nejlépe úročené spořící účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok ani ne 2,6 procenta. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.

Před rokem ministryně financí Alena Schillerová propagovala spořící dluhopisy jako výhodný vánoční dárek. Taková propagace si tehdy vysloužila četnou kritiku a posměch zejména na sociálních sítích, nicméně nebyla daleko od pravdy. I letos mohou lidé pořizovat Dluhopis Republiky až do doby těsně před Vánoci, konkrétně do 23. prosince.

Úrok na proti-inflačních Dluhopisech Republiky, které si lze nyní pořídit, se bude v příštím roce pohybovat nejspíše kolem pěti až šesti procent. Vypočítává se totiž na základě meziroční míry inflace platné v říjnu daného roku. Podle aktuální prognózy České národní banky bude průměrná inflace ve třetím čtvrtletí příštího roku dosahovat úrovně takřka pěti procent, ve čtvrtém čtvrtletí pak klesne ke čtyřem procentům.  

Letos v říjnu dosáhla meziroční inflace úrovně 5,8 procenta, přičemž proti-inflační Dluhopis Republiky vynáší zmíněných 6,3 procenta.  

Zájemci si mohou daný Dluhopis republiky do 23. prosince pořizovat na vybraných pobočkách České spořitelny a Československé obchodní banky a také prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu (informace, jak je zřídit, zde).  

Témata:  dluhopisy inflace komentář ekonomika

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy