Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MF dnes prodalo dluhopisy za 18 miliard

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Lukáš Henzl, MoneyMAG.cz

Ministerstvo financí dnes prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 17,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Plány ministerstva financí počítaly s maximálně 15 miliardami korun. Investoři přitom projevili výrazně větší zájem, stejně jako v předchozích aukcích. Celkově chtěli koupit dluhopisy za zhruba 34,4 miliardy korun.

Dluhopis s pětiletou splatností MF prodalo za zhruba 4,7 miliardy Kč s průměrným výnosem 1,23 procenta. Investoři chtěli nakoupit tento dluhopis za zhruba 7,5 miliardy korun, plán MF byl maximálně pět miliard korun. U dluhopisu s šestiletou splatností a variabilním úrokem investoři chtěli koupit cenné papíry za 14,9 miliardy, plán MF byl maximálně čtyři miliardy korun. Úřad jej nakonec prodal za zhruba 6,3 miliardy Kč. Dluhopis s osmiletou splatností MF prodalo za 6,8 miliardy korun s průměrným výnosem 1,48 procenta, přičemž plán byl šest miliard. Investoři poptávali 12 miliard korun.

Ministerstvo v prosinci ve Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021 uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 546,3 miliardy korun.

MF v lednu uvedlo, že veřejné finance skončí za loňský rok kvůli dopadům pandemie ve schodku 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letošní rok se deficit veřejných financí prohloubí na 6,6 procenta HDP kvůli pokračující epidemii a dalším podpůrným opatřením. Předloni veřejné finance skončily v přebytku 0,3 procenta HDP a celkový veřejný dluh činil 30,2 procenta HDP.

Úřad loni kvůli dopadům pandemie zvýšil schodek rozpočtu ze 40 na 500 miliard korun. Nakonec hospodaření státu loni skončilo ve schodku 367,4 miliardy korun. Pro letošek navrhlo MF navýšit schodek rovněž na 500 miliard korun z původně schválených 320 miliard korun.

Témata:  Ministerstvo financí dluhopisy

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy