Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU vydala dluhopisy na podporu zaměstnanosti, trh ale není v dobré kondici

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Evropská unie dnes vydala dluhopisy, které doplní rozsáhlé financování na podporu zaměstnanosti z unijního programu SURE. Papíry ale vstupují na trh, který není v nejlepší kondici - výnosy státních dluhopisů jsou totiž na mnohaměsíčních maximech. Unie nabídla takzvané sociální dluhopisy se splatností osm a 25 let a z jejich prodeje získá 14,1 miliardy eur (přes 358 miliard Kč), informovala agentura Reuters.

Program SURE je unijním nástrojem dočasné povahy a jeho smyslem je zabránit masivnímu propouštění v mimořádných situacích. Je určen členským státům, které potřebují zmobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s negativními ekonomickými a sociálními dopady šíření koronaviru na svém území. Ve formě půjček od EU bude moci poskytnout pomoc v objemu až 100 miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč) zasaženým členským zemím, aby jim pomohl řešit skokové zvýšení výdajů na udržení zaměstnanosti.

EU měla v plánu získat 13 až 15 miliard eur z celkových 19 miliard eur, které je z programu SURE ve druhém čtvrtletí stále možné čerpat. Nakonec si ale prodejem zajistila 14,137 miliardy eur, ukazují data společnosti Refinitiv.

Unie prodává obligace v době masívního výprodeje státních dluhopisů zemí eurozóny. Jsou za ním spekulace, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla zpomalit nákupy dluhopisů zavedené kvůli pandemii, a také obavy, zda je Itálie schopna prosadit hospodářské reformy tak, jak si je naplánovala. Itálie patří k nejzadluženějším zemím eurozóny a pondělní výprodej zvýšil výnosy italských dluhopisů na maximum za více než osm měsíců. Výnosy se pohybují opačně k cenám - když tedy ceny klesají, výnosy se zvyšují.

Christoph Rieger, který vede tým zabývající se ve finančním ústavu Commerzbank výzkumem sazeb a úvěrů, považuje současnou situaci pro dluhopisy z programu SURE za náročnou. Dluhopis s osmiletou splatností bude mít výnos kolem -0,07 procenta, dluhopis se splatností 25 let pak zhruba 0,67 procenta, vyplývá z propočtů Reuters.

Dluhopisové trhy v eurozóně jsou dnes klidnější než v pondělí. Výnos desetiletého dluhopisu německé vlády, považovaný v eurozóně za hlavní měřítko u těchto papírů, byl dopoledne bez větších změn kolem -0,11 procenta. Výnos desetiletých dluhopisů italské vlády byl asi o jeden bazický bod níže a nacházel se v blízkosti 1,09 procenta. Pozorně sledovaná riziková prémie proti německým dluhopisům tak setrvala zhruba na 122 bazických bodech.

V Evropské unii sílí debaty na téma společného zadlužování, což dlouhodobě odmítá zejména Nizozemsko, Rakousko nebo skandinávské země. Část eurokomisařů nezastírá, že fond obnovy v objemu 750 miliard eur (přes 19 bilionů Kč), který je určen na podporu ekonomik po koronavirové krizi, může být prvním krokem k trvalému společnému dluhu.

Témata:  ekonomika EU dluhopisy

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy