Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co je to likvidita, a proč na ni při nákupu dluhopisů myslet?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Likvidita je jedním z hlavních pojmů, které byste měli vzít v úvahu, pokud investujete do cenných papírů – např. dluhopisů. Zjednodušeně řečeno, pokud je dluhopis, který kupujete, likvidní, nebudete mít problém ho, v případě nutnosti, prodat někomu jinému a získat svoje peníze zpět ještě před uplynutím doby splatnosti.

To je možné např. u dluhopisů, které jsou obchodovatelné na burze. Kdykoliv v obchodních hodinách burzy je můžete prodat nebo nakoupit.

Oproti tomu u dluhopisů netransparentních firem, pro které se na trhu vžil pojem „finanční šmejdi“, je likvidita prakticky nulová. Jejich dluhopisy totiž veřejně obchodovatelné nejsou, takže se jich prakticky nemůžete zbavit.

„Většina firemních dluhopisů nesplňuje přísná kritéria pro obchodování na burze. Jsou často emitovány netransparentními společnostmi bez ratingu, zajištění, které mnohdy ani nezveřejňují účetní závěrky, jak jim to ukládá zákon“, varuje Eliška Skřivanová z portálu Rizikovedluhopisy.cz, který na rizikové emise dlouhodobě upozorňuje.

Emisní podmínky sice zpravidla umožňují převod dluhopisů na třetí osobu nebo tzv. předčasné splacení emitentem, ale ruku na srdce, kdo by měl zájem odkoupit rizikové dluhopisy, často předlužené společnosti? Předčasné splacení navíc bývá možné až ve chvíli, kdy emitent z nějakého důvodu neplní závazky – pokud např. emitent vstoupí do likvidace nebo soud rozhodne o jeho úpadku. A jak známo, kde nic není, ani smrt nebere, a tak sice můžete vznést svůj požadavek, splacení jistiny a úroku se už ale pravděpodobně nedočkáte…

„Pro drobné a nezkušené investory může mít ztráta úspor fatální následky. Často se zhlédnou v nějakém líbivě odprezentovaném, avšak nereálném podnikatelském záměru, do kterého leckdy vloží celoživotní úspory. Vymahatelnost těchto pohledávek však bývá velmi problematická a v podmínkách současné české legislativy je, bez prokázání podvodného záměru, možná pouze soudní cestou,“ dodává Skřivanová.

Proč se tedy od pochybných podnikových dluhopisů raději držet dál? Je to jednoduché. Pokud uvěříte finančním šmejdům, může se vám snadno stát, že místo bezpečné investice budete v ruce držet bezcenný kus papíru. Slibovaný ambiciózní podnikatelský plán mezitím zkrachuje a vám nakonec zbydou jen prázdné kapsy a oči pro pláč. Podobně dopadli například investoři dluhopisů společností Zoot, Triload Invest, Sedma Praha, iConsulting4Companies nebo EMTC, kterým firmy nyní dluží stamilionové částky…

Témata:  dluhopisy finance investice

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 15:37

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

22. června 2025 6:40

Americký úder na jaderná zařízení: Skutečné obavy z íránské odvety a hrozba energetické krize

Prezident Donald Trump varoval, že Spojené státy mohou pokračovat v útocích na další cíle v reakci na možné odvetné kroky Íránu. Podle analytika CNN Baraka Ravida existuje „reálná obava“, že Írán zahájí odvetu proti americkým silám a zájmům v regionu Blízkého východu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.