Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Českem plave dluhopisová chobotnice

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Ostravská společnost ABC Služby s.r.o. je další z řady emitentů, kteří neplní své závazky. V roce 2016 emitovala dluhopisy bez zajištění s 9,1% úrokem a o celkovém objemu 10 mil. korun. Dluhopisy byly splatné v prosinci 2018, avšak podle informací z webu Dluhopisy.cz, prostřednictvím kterého emitent dluhopisy inzeroval, provedení platby dosud nepotvrdil.

Výnosy z cenných papírů měly být použity na výstavbu nízkoenergetických domů v Německu, kde měl emitent, údajně, nasmlouvány lukrativní zakázky. V jaké fázi se ale výstavba nachází, je otázkou. Na webových stránkách emitenta, které jsou v rekonstrukci, se nenachází žádné informace k projektu. Plyne z nich však, že společnost dluhopisy nabízí i nadále, dokonce potenciálním zájemcům slibuje, že: „Investor po skončení splatnosti dostane zpět vložené prostředky navýšené o úroky.“

Kromě emise „ABC Služby“ emitovala firma také dluhopisy s názvem „Domov pro seniory Oáza“, splatné rovněž v prosinci 2018. Výnosy z této emise měly být určeny na výstavbu českých domovů pro seniory. Celkem si tak společnost od investorů napůjčovala minimálně 25 mil. korun.

Podle poslední zveřejněné účetní závěrky za rok 2018 má firma závazky v hodnotě téměř 44 mil. korun a záporný kapitál -5 857 000 Kč. Výsledek hospodaření není z Výkazu zisku a ztráty čitelný, což působí značně netransparentně. V minulém účetním období byl však záporný.

Bez povšimnutí nelze nechat ani skutečnost, že společníkem emitenta byla krátce také firma GB Advisory a.s., která rovněž emitovala nesplacené dluhopisy bez zajištění se splatností téhož roku. Její statutární ředitel, Mgr. Petr Grosman, navíc figuruje v další společnosti – Grossman & Beinhauer SE, která vydala přinejmenším dvě emise nezajištěných dluhopisů s 9% úrokem, o celkovém objemu 20 mil. korun. Závazky všech tří společností, ve kterých figurují téže osoby, tak dohromady činí okolo 55 mil. korun.

Firma GB Advisory a.s. navíc ve Sbírce listin nezveřejnila účetní závěrku za rok 2017, což je v rozporu se zákonem. Podle té poslední z roku 2016 je však firma v mínusu. Firma Grossman & Beinhauer SE sice účetní závěrku za rok 2017 zveřejnila, ta nicméně vykazuje závazky v hodnotě 32 mil. korun, ztrátový vlastní kapitál v hodnotě -1 203 000 Kč a ztrátový výsledek hospodaření -4 108 000 Kč. Ani jedné ze společností se tedy podnikatelsky příliš nevede, přesto zřejmě dál emitují dluhopisy…

Je více než jisté, že pokud zainteresované instituce jako ministerstvo financí a ČNB včas nezakročí a investoři nezačnou být, při svých transakcích, více obezřetní, Česká republika se konečně dočká svého moře, plného utopených dluhopisových investic.

Jak ostatně ve své Zprávě o výkonu dohledu nad finančním trhem z roku 2018 uvedl Tomáš Nidetzský, viceguvernér ČNB: „My jsme jako Česká národní banka několikrát vystoupili, zveřejnili jsme investiční desatero, abychom laickou veřejnost informovali o všech rizicích spojených právě s investicemi do korporátních dluhopisů, které jsou investičním nástrojem, ale opravdu pro zkušené investory.“

Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou na rizikovedluhopisy.cz.

Témata:  dluhopisy finance Peníze

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy