Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské banky zaplatily Kremlu na daních 800 milionů euro

EUR
EUR
Foto: INCORP images

Sedm největších evropských bank podle domácích aktiv loni zaplatilo Kremlu na daních více než 800 miliard euro, což je čtyřikrát více než předválečná úroveň, a to navzdory slibu, že po rozsáhlé invazi na Ukrajinu minimalizují svou přítomnost v Rusku.

V roce 2023 tyto banky - Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo a OTP - dosáhly kombinovaného zisku přesahujícího 3 miliardy euro. Tento zisk byl třikrát vyšší než v roce 2021 a byl částečně ovlivněn prostředky, které banky nemohly repatriovat, což vedlo k vyšším odvodům daní. Informuje list Financial Times

Daně, které evropské banky zaplatily do ruského rozpočtu v roce 2024, představují asi 0,4 % všech očekávaných neenergetických příjmů. Tento příklad ilustruje, jak zahraniční společnosti, které zůstávají v zemi, přispívají k udržení finanční stability Kremlu navzdory západním sankcím.

I přes odchod některých západních společností z Ruska, který analýza Yale School of Management odhaduje na asi 1000 firem, stále zůstávají stovky společností, které pracují a placení daní. Mezi ně patří Mondelez International, PepsiCo, Auchan, Nestle, Unilever a Reckitt, stejně jako některé z největších evropských bank.

Podle Financial Times utrpěly největší evropské společnosti přímé ztráty ve výši nejméně 100 miliard eur ze svých ruských operací po rozsáhlé invazi Ruska na Ukrajinu.

Témata:  Rusko Raiffeisenbank Unicredit bank ING bank Deutsche Bank

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy