platy / mzdy

Ilustrační fotografie

Kolik je aktuálně minimální mzda. A u kterých profesí se zvedla mzda zaručená

Daně a mzdy

Víte, o kolik je letos vyšší minimální mzda oproti loňskému roku? Od ledna 2024 je to o 1 600 Kč za měsíc, výše minimální mzdy tak vzrostla na 18 900 Kč měsíčně. Na hodinu to činí 112,50 Kč. Jak v souvislosti s navýšením minimální mzdy stouply mzdy zaručené? Na tato témata se podívali odborníci pracovního portálu prace.cz.

Ilustrační fotografie

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Daně a mzdy

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Ilustrační fotografie

Půjčka do výplaty: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

Půjčky a spoření

Půjčit si na pár dní, na týden, zkrátka do výplaty? Nedostatek prostředků na nečekaný výdaj postihl snad už každého z nás. Půjčka do výplaty je jednou z možností, jak takovou situaci rychle překlenout. Minimálně v případě, kdy se nemáte na koho obrátit ve svém okolí. Přestože jde o drobnou půjčku na krátkou dobu, při jejím výběru je potřeba zvýšit opatrnost a pečlivě projít všechny podmínky úvěru. Poradíme, jak nenaletět podvodníkům a jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty pro aktuální situaci.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Část lékařů se od ledna přesune do vyšších platových tříd

Návrh změny nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě, který má v gesci Ministerstvo práce a sociálních věcí, byl schválen. Úpravy se týkají navýšení platových tříd lékařů, ale také zubařů a farmaceutů. Nařízení vlády vychází z dohody se zástupci lékařů.

Ilustrační fotografie

Mzdy na papíře rostou, ale v reálu klesají

Daně a mzdy

Komentář Vladimíra Pikory: Podle dnes zveřejněné statistiky vzrostla ve 3. čtvrtletí 2023 průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 %. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo a stále je vysoká. Když tedy od růstu mezd odečteme inflaci, mzdy nerostly ale naopak reálně klesaly o 0,8 %.

Ilustrační fotografie

Srovnání platů podle profesí: Kolik bere kurýr, skladník nebo třeba pokladní?

Daně a mzdy

Internetový portál Platy.cz, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi, připravil analýzu na téma, jak jsou ohodnoceny profese spojené s obchodem a logistikou, například prodavač, pokladník, kurýr či skladník. Jedná se o profese, které jsou často psychicky náročné, pracovní tempo i nároky jsou vysoké. A to vše ještě bude akcelerovat v předvánočním šílenství v listopadu a prosinci.

Úřad práce

Daně a mzdy

Úřad práce přesunul zhruba 4000 zaměstnanců do vyšší platové třídy

Úřad práce (ÚP ČR) od 1. srpna přesouvá zhruba 4000 zaměstnanců do vyšších platových tříd. Podle pověřeného ředitele ÚP ČR Karla Trpkoše se to týká zejména takzvaných prvoliniových zaměstnanců, tedy těch, kteří jsou v přímém kontaktu s klienty. Další přesuny do vyšších platových tříd úřad chystá na podzim. Průměrná mzda zaměstnanců ÚP ČR tak letos přesáhne 41.000 korun. V Úřadu práce je zhruba 11.500 míst. Trpkoš zároveň upozornil, že úřad připravuje rušení některých poboček, které kvůli digitalizaci nebudou tolik vytížené.

Ilustrační fotografie

Čechů ochotných pracovat za nižší mzdu je nejméně za 30 let, vyplývá z průzkumu

Ekonomika

Čechů ochotných pracovat při hrozbě ztráty zaměstnání za nižší mzdu je nejméně za 30 let, a to zhruba tři pětiny lidí v produktivním věku. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM. Přitom ve společnosti v poslední době rostou podle průzkumu obavy z nezaměstnanosti. Strach ze ztráty práce mají téměř dvě pětiny dotázaných.

Ilustrační fotografie

Každý desátý Čech má na konci měsíce k dispozici polovinu příjmu

Aktuality

Každý desátý obyvatel ČR má na konci měsíce k dispozici polovinu příjmu, čtvrtinu příjmu uspoří 40 procent lidí. Ve srovnání s Poláky, Maďary a Rumuny jsou na tom Češi v úsporách nejlépe. Na druhé straně vzrostl v tuzemsku na devět procent počet lidí, kteří neušetří vůbec nic. Vyplývá to z květnového mezinárodního průzkumu, který pro společnost Provident uskutečnila agentura Kantar.

Ilustrační fotografie

Zrušení zaručených mezd by české ekonomice prospělo

Daně a mzdy

Komentář Lukáše Kovandy: České ekonomice by nejvíce prospělo, pokud by se zrušil jak institut zaručené mzdy, tak také institut mzdy minimální. Politicky je to druhé zřejmě zcela neprůchodné, takže buďme rádi za případné zrušení alespoň mezd zaručených. Jejich zrušení žádá jak Hospodářská komora, tak třeba Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Daně a mzdy

Rakušan: Policistů a hasičů se zamýšlené snížení platových tarifů týkat nebude

Policistů a hasičů se zamýšlené snížení sumy na platy ve veřejném sektoru týkat nebude, uvedl dnes ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nechystá ani jejich propouštění nebo rušení míst, neboť náklady na výsluhy by mohly být vyšší než případné úspory. Ministr ale nevyloučil to, že se úsporné opatření dotkne občanských zaměstnanců u policie. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že jediné, co platí, je plán celkového snížení výdajů na platy ve veřejné sféře o dvě procenta.

Petr Pavel

Pavel vyzval vládu, aby jednala s opozicí o zmrazení platů politiků

Aktuality

Prezident Petr Pavel dnes vyzval vládu, aby s opozicí nalezla řešení v otázce zmrazení platů ústavních činitelů. Není podle něj možné snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat platy ústavních činitelů na současné výši. Vládu na tiskové konferenci zkritizoval za to, že minulý týden zamítla koaliční většinou zařazení návrhu opozice na projednání platů ústavních činitelů na jednání Sněmovny.

Ilustrační fotografie

Mzdy v Česku reálně rekordně padají, přesto za uplynulých 30 let narostly o 141 procent

Daně a mzdy Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Reálné mzdy v Česku se od rozdělení Československa zvýšily o 141 procent. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou dnes zveřejnila ČTK. Nabízí se tak otázka, proč i přes tento růst Česko stále nedohání Německo, resp. jeho ekonomickou výkonnost. Před třiceti lety to byla klíčová úvaha doby: za jak dlouho Němce doženeme?

CZK

Mzdy 2023: Velký přehled změn

Daně a mzdy

V letošním roce dochází ke změnám u několika daní, dávek, či náhrad. Vedle růstu minimální mzdy se zvyšují i důchody, dochází také k úpravě u nemocenské. Novinky nalezneme rovněž u cestovních náhrad nebo lékařských prohlídek. Nově se v souvislosti se starobním důchodem setkáváme s institutem takzvaného výchovného a změn doznala i legislativní úprava otcovské dovolené.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Mzdy v Česku rekordně padají, životní úroveň klesá nejvíce od vzniku republiky. V příštím roce se k drahotě přidá propuštění, jaké Češi dlouho nepamatují

Komentář Lukáše Kovandy: Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí po zohlednění inflace propadala nejvýrazněji v historii ČR, stejně jako ve druhém čtvrtletí o 9,8 procenta. Za první až třetí čtvrtletí se reálná průměrná mzda propadá o devět procent. Životní úroveň Čechů tedy letos klesá takřka o desetinu, což je rekord.

CZK

Platy vojáků by měly od ledna vzrůst o deset procent

Daně a mzdy

Platy vojáků z povolání na tarifech by měly od ledna vzrůst o deset procent. Počítá s tím nařízení, které poslalo do připomínkového řízení ministerstvo obrany. Už dříve oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že vzrostou o deset procent také platy hasičů a policistů na tarifech.

Vláda ČR

Vláda navrhla dvě varianty růstu platů, ani jedna nedorovná inflaci

Daně a mzdy

Vláda navrhla odborům dvě varianty růstu platů ve veřejném sektoru pro letošek. Ani jedna inflaci nedorovná. Po jednání se členy vlády to dnes ČTK řekl mluvčí odborových svazů veřejné sféry Pavel Bednář. Podle něj není stanovisko vlády pro odbory akceptovatelné, vládní návrhy ale nechtěl přiblížit. Odboráři požadují přidání od července tak, aby neklesla kupní síla, tedy navýšení o inflaci. Jednání odborů s vládou budou pokračovat.

CZK

Ekonomika Komentář

Prudký propad mezd a životní úrovně v Česku, jejž signalizují dnešní čísla, znemožní přijetí eura před rokem 2030. Chtít teď euro je politická sebevražda

Komentář Lukáše Kovandy: Prakticky všichni Češi, jimž je pod 50 let věku ve svém ekonomicky aktivním životě nezažili takový pád životní úrovně, jaký je čeká letos. Reálné mzdy v Česku se totiž letos v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 3,6 procenta. I když meziročně sice přidaly přes sedm procent nominálně, takže většina lidí má pocit, že „bere více“, reálně, tedy po zohlednění inflace, více než 11procentní, se historicky propadly. Za celý letošní rok se mohou propadnout o osm procent, nejvíce od vzniku ČR v roce 1993.

CZK

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů, jednat budou 7. června

Daně a mzdy

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují zachování kupní síly výdělků, tedy dorovnání inflace. Žádají přidání od července. Další jednání se uskuteční 7. června. Po jednání to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj by premiér Petr Fiala (ODS) chtěl mít dohodu do poloviny června, kabinet dnes ale s návrhem nepřišel. Odboráři pohrozili protesty, pokud se nedozvědí 7. června řešení. Ve stejný den chce vláda jednat také o růstu minimální mzdy, a to i se zaměstnavateli. Fiala zdůraznil, že vláda musí postupovat uvážlivě, aby dál neposilovala inflaci.

Ilustrační fotografie

Zaměstnanci státu by si měli letos polepšit v průměru o 450 Kč

Daně a mzdy

Celkové výdaje na platy zaměstnanců státu včetně odvodů by měly letos meziročně vzrůst o 6,8 miliardy korun na téměř 246 miliard korun. Počítá s tím návrh letošního státního rozpočtu, který poslancům předložila koaliční vláda Petra Fialy (ODS). Počet míst ve státním sektoru se má zvýšit o 6610. Zaměstnanci by si měli v průměru měsíčně polepšit o 450 korun a měli by v průměru pobírat 40.520 měsíčně hrubého.

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

22. května 2024 9:04

Falešné vstupenky a obrana proti podvodníkům. Co dělat, když naletíte

Tuzemští fanoušci zažívají sportovní super rok. Na probíhající domácí mistrovství světa v hokeji naváže fotbalové mistrovství Evropy v Německu. Na oba šampionáty zamíří tisíce českých fanoušků. Jak se vyhnout podvodníkům se vstupenkami a co dělat, když jim naletíte?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy