vláda

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vyřizování dávek nemocenského pojištění se díky elektronizaci výrazně zrychlí

Důchody a sociální podpora

Na jednání vlády byla schválena novela zákona o nemocenském pojištění, která zavádí elektronickou komunikaci dalších dávek nemocenského pojištění. Úprava mimo jiné upřesňuje sdělování údajů mezi ČSSZ a pojišťovnami nebo doplňuje povinnost OSVČ používat datovou schránku. Změna zákona tak přinese zjednodušení a zrychlení jak pro pojištěnce, tak pro územní správy sociálního zabezpečení. Součástí novely je také zakotvení Integrovaného informačního systému MPSV.

Vláda ČR

Vláda jednomyslně přijala právně nezávaznou definici anticikanismu

Aktuality

Na schůzi ve středu 10. dubna 2024 přijala vláda právně nezávaznou definici anticikanismu-protiromských postojů. Bod, který přeložila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a premiér Petr Fiala, získal jednohlasnou podporu. Definice pojmenovává specifickou formu projevů rasismu, kterému Romové čelí kvůli svému etnickému původu, kultuře nebo životnímu stylu. Cílem přijetí definice je, aby se odmítání diskriminace Romů dostalo do širšího povědomí.

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese, zvýhodnění pro pracující důchodce. MPSV odesílá na vládu důchodovou reformu

Důchody a sociální podpora

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou vzhledem k náročnosti své profese zvýhodněni formou snížení důchodového věku. Současně chce MPSV více podpořit pracující seniory. Díky reformě pro ně bude zavedena sleva 6,5 % na důchodovém pojištění, jejich výdělek se tak citelně zvýší.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Fialova vláda plánuje nařídit povinné zastoupení žen ve vedení soukromých firem, na což si netroufly ani levicové kabinety

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Současná údajně středopravá vláda se chystá zasadit další ránu českému kapitálovému trhu. Již se jí podařilo ochromit důvěru investorů v něj kurzotvornými výroky pronášenými nahodile a zmateně, zjevně bez znalosti věci a vůbec bez koncepce, případně jako v banánové republice v prostředí ducha venkovské hospody.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Ekonomika

Samé dobré zprávy pro Fialovu vládu. Inflace v Česku klesá nejrychleji v EU a současně nejrychleji za 22 let

Komentář Lukáše Kovandy: Česko již prakticky zkrotilo inflaci. Ratingová agentura Standard & Poor’s mu přitom současně potvrzuje hodnocení úvěruschopnosti, a dokonce i příslušný výhled. Fialova vláda tak získává mezinárodně přijímaný „štempl“, že zvládla podstatnou část odstřižení od dodávek ruských energií, aniž by destabilizovala veřejné finance. To může být jeden z klíčových „trumfů“ předvolební kampaně.

Ilustrační fotografie

Kontroverzní konsolidační balíček: Zdražení se bude týkat všech

Ekonomika

Konsolidační balíček dostal zelenou. Úpravy, které s sebou balíček přináší se dotknou takřka všech. Hlavní změny se týkají dvou sazeb daně z přidané hodnoty, místo tří, zvýšení daně z nemovitosti, zrušení některých daňových výjimek, a navíc dojde například ke zdražení dálniční známky.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Vláda odsouhlasila digitalizaci přijímacího řízení na SŠ

Aktuality

Navýšení počtu přihlášek, prioritní seřazení škol na přihlášce a snazší přístup k informaci o přijetí – to vše by měla přinést chystaná digitalizace přijímacího řízení na střední školy. Umožnit to má novela školského zákona, kterou připravilo ministerstvo školství a s níž dnes vyjádřila souhlas vláda. Novela má být účinná od 1. 1. 2024, uchazeči by tak měli mít možnost přihlašovat se elektronicky na SŠ už v příštím roce.

Bratislava

Ekonomika

Nová slovenská vláda rychle se zadlužující zemi zřejmě zadluží ještě více, bude se možná i znárodňovat

Komentář Lukáše Kovandy: Novou slovenskou vládu bude pravděpodobně sestavovat někdejší premiéra Robert Fico. Koaličními partnery jeho Smeru by v takovém případě nejspíše byly před lety od Smeru odštěpený Hlas a Slovenská národná strana. Taková koalice by měla pohodlnou – byť ne ústavní – většinu 79 ze 150 poslanců Národní rady. Od takové koalice – vzhledem k volebním programům zmíněných stran – nelze čekat jakkoli výraznější důraz na konsolidaci slovenských veřejných financí.

Petr Fiala (ODS)

Fiala: Dostalo se nám ujištění, že ceny potravin budou klesat

Ekonomika

Nejen připravované snížení daně z přidané hodnoty se propíše do poklesu cen potravin. Předsedu vlády Petra Fialu a ministra zemědělství Marka Výborného o tom ujistili zástupci maloobchodních řetězců působících v České republice a představitelé Svazu obchodu a cestovního ruchu na jednání ve čtvrtek 7. září na Ministerstvu zemědělství. Schůzka navázala na setkání premiéra a ministra zemědělství se zástupci potravinářů, které proběhlo 24. srpna 2023 na agrosalonu Země živitelka.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Proč vláda nyní couvá se svým plánem znárodnit ČEZ a klíčové elektrárny v ČR?

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Nízké mzdové nároky Čechů a jistá jejich bojácnost při mzdovém vyjednávání se svými zaměstnavateli a šéfy představují klíčový důvod, proč se Fialově vládě daří „zalepovat“ dluh postupnou stabilizací veřejného zadlužení k HDP. Navíc vláda díky této stabilizaci nyní evidentně upouští od svého loňského plánu získat pod svoji kontrolu, znárodnit, klíčové tuzemské elektrárny a výrobu elektřiny jako takovou – a mít tak pod kontrolou cenotvorbu elektřiny.

Vláda ČR

Aktuality

Vláda projedná zákon o zdanění velkých nadnárodních firem

Stát pravděpodobně získá nástroj pro zdanění velkých nadnárodních firem, které by se mohly placení daní vyhýbat kvůli sídlům v jiných zemích. Návrh zákona o dorovnávací dani projedná ve středu vláda, ministerstvo financí zároveň navrhuje následné projednání ve Sněmovně ve zrychleném režimu, aby norma byla účinná od konce letošního roku.

Ilustrační fotografie

Vláda bude moci zvyšovat jmění státních podniků, Senát to schválil

Ekonomika

Vláda zřejmě bude moci navyšovat základní jmění státních podniků. Umožnit jí to má novela zákona o státním podniku, která souvisí i se situací ve ztrátové České poště. Dnes ji schválil Senát. Ačkoli dva senátní výbory doporučovaly novelu vrátit Sněmovně a vyřadit z ní úpravy, které se do ní ve Sněmovně dostaly, dali senátoři přednost návrhu novelu zákona schválit. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

SPD udělá vše proti přijetí vládního úsporného balíčku

Ekonomika

Vládní úsporný balíček je podle opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) souborem veskrze škodlivých opatření a plošným zvýšením daní. SPD udělá vše proti jeho schválení, řekl před dnešním zasedáním Sněmovny šéf poslanců hnutí Radim Fiala. Opoziční uskupení bude navrhovat zamítnutí předpisu, případně jeho vrácení k přepracování.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Středula vyzval poslance, aby udělali změny v konsolidačním balíčku

Ekonomika

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula vyzval poslance, aby udělali změny v balíčku opatření na ozdravení veřejných financí. Středula to dnes řekl novinářům po protestním shromážděním odborářů ČMKOS z veřejného sektoru. Jednat chce s opozičními i koaličními poslanci. "Jsme připraveni k dialogu, který povede ke konsensu," dodal.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Podpora penzijního spoření se od ledna změní, schválila vláda

Státní podpora penzijního spoření by se od příštího roku měla změnit. Zvýší se práh pro čerpání státního příspěvku i maximální výše příspěvku a u nových smluv se prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let. Nově bude možné také využít daňové zvýhodnění dlouhodobých investičních produktů, které slouží k zajištění na stáří. Předpokládá to návrh zákona, který dnes schválila vláda. Novelu ještě musí posoudit Parlament.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Lidé nechápou a nadávají: proč si vláda půjčuje 140 miliard, když přitom říká, že je třeba šetřit? Vláda se chytla do pasti svého strašení rozvratem veřejných financí

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Česká vláda si v Bruselu hodlá půjčit bezmála 140 miliard korun. Objemný úvěr schválila v rámci aktualizace Národního plánu obnovy. Veřejnost tomu ale příliš nerozumí a je rozhořčená: proč vláda na jedné straně přichází s konsolidačním balíčkem, proč chce kdekomu „utahovat opasky“, proč dokonce snížením mimořádné valorizace penzí riskuje náraz u Ústavního soudu, když se na straně druhé chce půjčkou od Evropské komise dále výrazně zadlužit?

Ilustrační fotografie

Vláda schválila novelu zákona o léčivech, která má omezit výpadky léků

Aktuality

Vláda dnes schválila návrh novely zákona o léčivech, která má pomoci omezit výpadky léků v českých lékárnách. Za nimi stojí podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vedle zvýšené nemocnosti hlavně selhání plánování výrobců léků. Podle novely budou muset zachovávat zásobu na měsíc či dva. U léků, které ministerstvo zařadí na zvláštní seznam, budou držet zásobu i distributoři léčiv. Ministr to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. Podle plánu ministerstva má novela platit od října.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Důchody a sociální podpora

Komu přidat rodičovskou? V koalici zatím není shoda, kterých rodin by se mělo zvýšení týkat

Vládní koalice zatím nemá shodu na tom, kterých rodin by se mělo týkat plánované zvýšení rodičovské a jak zpětně by se přidání mělo vyplácet. Novinářům to dnes na sněmu Hospodářské komory řekl ministr práce a předseda lidovců Marian Jurečka. Podle něj se předsedové koaličních stran na záměru zvednout rodičovský příspěvek shodují a snaží se o to, aby novelu s úpravou kabinet schválil a Sněmovna začala projednávat do vládních prázdnin. Jurečka už dřív řekl, že bude prosazovat navýšení nejpozději od ledna. Politici zmiňují přidání o 50.000 korun.

Ilustrační fotografie

Dopady vládního balíčku nejvíce pocítí rodiny s dětmi a průměrným příjmem

Ekonomika

Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České republiky. Nejvíce však zasáhne rodiny s průměrnými příjmy. Například zaměstnanec s příjmem 40 tisíc korun hrubého a dvěma dětmi staršími 3 let, který uplatňuje slevu na manžela či manželku, přijde za rok o 44 tisíc korun, v přepočtu tedy o necelé 4 tisíce měsíčně. Pokud vydělává 20 tisíc hrubého, přijde za rok o 6 600 korun. Pokud by vydělával 140 tisíc, pohorší si o 70,5 tisíce korun. Vyplývá to z modelových výpočtů poradenské společnosti BDO.

Alena Schillerová

Schillerová: Vláda by měla balíček stáhnout a především hledat úspory

Ekonomika

Vláda by měla stáhnout návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů jako celek. Ve svém konsolidačním úsilí by se měla zaměřit hlavně na výdaje rozpočtu v kombinaci se zvýšením některých daní, například z tabáku, alkoholu nebo hazardu a také řádným zdaněním globálních firem. Na dotaz ČTK to uvedla bývalá ministryně financí a současná předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. V delším období má pak podle ní vláda přispět ke konsolidaci veřejných financí lepším výběrem již zavedených daní, bojem s daňovými úniky a podvody, stejně jako podporou podnikání, investicemi do inovací a vzdělání.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy