manažeři

Ilustrační fotografie

CNN: Může nastat konec oblečení do kanceláře?

Ekonomika

Svým pánským oblekům šitým na míru, pouzdrovým šatům i vysokým podpatkům dejte sbohem. Nová realita práce z domova rychle přeměnila módní kodex oblečení do práce, což dělá problémy prodejcům formálního kancelářského oblečení. Napsal to server zpravodajské televize CNN.

Ilustrační fotografie

Průměrná MZDA v ČR stoupla na rekordních 34.105 korun. Lidé na ni nedosáhnou

Ekonomika

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34.105 korun. Dvě třetiny zaměstnanců ovšem na tento průměr nedosáhnou. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Reálně, tedy při zohlednění inflace, stoupla mzda o 4,3 procenta. Průměrná mzda tak poprvé ve čtvrtletním sledování překonala 34 tisíc korun.

Ilustrační fotografie

Češi dobývají slovenský trh

Ekonomika

Žebříček nejčastějších zahraničích majitelů slovenských firem dlouhodobě vedou Češi a Maďaři. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode ale zájem českých podnikatelů o slovenský trh prudce vzrostl. Za poslední rok na Slovensku založili víc než 850 nových podniků, což je nejvíc za poslední čtyři roky. Zároveň tak zvýšili náskok před dlouholetou dvojkou – podnikateli z Maďarska, kterým meziročně přibylo 387 firem.

Ilustrační fotografie

Jsme za vrcholem, hlásí finanční ředitelé českých firem

Ekonomika

Míra optimismu finančních ředitelů (CFO) českých firem po loňském vrcholu mírně poklesla. Dle jejich předpovědi poroste HDP průměrně o 2,3 % (o 0,2 procentního bodu méně než v roce 2018). Drtivá většina (98 %) se domnívá, že letos opět porostou náklady na zaměstnance. A většina (73 %) finančních ředitelů v Česku připouští, že jejich oddělení je pouze částečně nebo zcela nepřipraveno na implementaci umělé inteligence. To vyplývá z jubilejního 10. ročníku průzkumu mezi finančními řediteli Deloitte CFO Survey 2019.

Ilustrační fotografie

Finance

Šmejdy prodávající hrnce poznáte. Poznáte i ty finanční?

Na českém trhu se před několika lety roztrhl pytel s tzv. podnikovými dluhopisy, které díky agresivnímu marketingu firem, získaly na oblibě především u drobných investorů. A zatímco šmejdi prodávající hrnce sázejí na důvěřivost starších spoluobčanů, ti finanční profitují z lidské nevědomovsti a příslibu lákavého, avšak nereálného úročení.

Ilustrační fotografie

Chronický stres, málo spánku i pohybu aneb Jak workoholismus ničí imunitní systém

Magazín

Závislost na práci nebývá v naší kultuře širokou veřejností považována za špatný návyk, neboť jej lidé považují zkrátka jen za vyšší formu pracovitosti. Workoholici se však dříve či později začnou potýkat se širokou škálou nejrůznějších zdravotních i psychických problémů. Kvůli chronickému stresu a nezdravé životosprávě je totiž výrazně oslaben jejich imunitní systém. Další problémy pak páchá i trvalá produkce stresového hormonu kortizolu. Jaká zdravotní rizika na workoholiky číhají, vysvětluje ve svém komentáři renomovaný celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec.

Ilustrační fotografie

Vláda navýšila limity příjmů pro zásady odměňování

Finance

Zásady pro odměňování manažerů ve státních firmách nebo firmách se státní účastí se nově budou týkat těch, jejichž roční příjem přesáhne 2,5 milionu korun. Vláda totiž dnes na návrh ministerstva financí zvýšila limit z 1,8 milionu korun. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Firmy se stahují z daňových rájů. Jde o úprk?

Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, ke konci září dosáhl 12 915 a od začátku roku se snížil o 116. Pokles táhne hlavně stěhování z Nizozemí. Majitelé z daňových rájů aktuálně kontrolují 2,64 % českých firem a do jejich základního kapitálu investovali 336 miliard korun. Statistiky za první tři čtvrtletí zveřejnila poradenská společnost Bisnode, jednička ve sledování vazeb a propojení mezi subjekty.

Ilustrační fotografie

Proč je offshore mrtvý aneb Vaše firma na Seychelách už není v bezpečí

Ekonomika

Offshore společnosti – firmy se sídlem v daňovém ráji, tedy v místě, kde neexistují daně. A není jich málo. Například v Česku můžeme offshore společnosti počítat po deseti tisících. Lákavá nabídka nezdaněného podnikání se ovšem neustále ztenčuje a nad nepoctivými podnikateli se zatahují mračna daňových zákonů. Proč je offshore „mrtvý“ a proč už vaše firma na Seychelách nemusí být v bezpečí? To přiblíží Ondrej Spodniak ze společnosti Zenron.

Ilustrační fotografie

Podnikatelé se postavili šmejdům

Aktuality

Již 13 poškozených podnikatelů se připojilo k hromadnému trestnímu oznámení proti společnosti Telefonní seznam České republiky a Slovenska, která je cíleně mate tím, že rozesílá faktury mající všechny náležitosti daňového dokladu za služby spojené s uvedením firmy v oborovém telefonním seznamu, aniž by zákazník tušil, že okamžikem úhrady částky uzavírá smlouvu na jiné plnění. Tažení proti „šmejdům“ koordinuje SOS útvar Asociace malých a středních a živnostníků ČR (AMSP ČR) společně s advokátní kanceláří CEE Attorneys.

Ilustrační fotografie

Magazín

Nic na světě nevznikne náhle. U syndromu vyhoření to platí zvlášť!

Syndrom vyhoření může postihnout každého. Podle lektorky společnosti 1. VOX a cvičitelky Pavly Svobodové nerozhoduje ani věk, ani povolání či pohlaví. „Na svých seminářích jsem se setkala s úspěšnými byznysmeny, s lidmi bez zaměstnání, ale i s lidmi velmi mladými a na první pohled zcela bezstarostnými, kteří syndromem vyhoření prošli,“ říká. Ve velkém rozhovoru popisuje nejčastější příznaky syndromu vyhoření, ale jak mu i rostoucímu stresu odolat a předcházet.

Ilustrační fotografie

Být svým zaměstnancům lídrem, nikoliv pouhým šéfem. Baťovské principy nejsou přežitkem

Ekonomika

Tomáš Baťa, byznysmen s velkým B, se sice narodil před více než sto lety, přesto jeho principy neztrácejí na aktuálnosti a mohou i dnešním firmám pomoci s rozvojem v klíčových oblastech. Dle odborníků totiž stále mnoho podniků podceňuje vzdělávání svých zaměstnanců či na vedoucí pozice dosazuje manažery, kteří nezažili situace a neřešili problémy, o nichž musejí rozhodovat. V neposlední řadě pak firmám může chybět spojení jejich byznysu s lokalitou, v níž podnikají.

Ilustrační fotografie

Jak se stát dobrým manažerem? Naučte se efektivně delegovat práci

Ekonomika

Jednou z devíz úspěšného podniku je schopnost manažera dobře delegovat práci. Touha dělat vše sám a mít nad firmou absolutní kontrolu svědčí nejen o nerealistických představách o vlastních schopnostech, ale především brzdí potřebný rozvoj firmy. Díky delegování práce se podnikatel či manažer naopak soustředí na činnosti, které může vykonávat pouze on, přičemž efektivně využívá čas i kapacitu své společnosti. V následujících šesti tipech blíže představujeme, jak práci delegovat co nejefektivněji.

Ilustrační fotografie

Mezi evropskými vrcholovými manažery roste optimismus

Ekonomika

Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grant Thornton International Business Report 2017 (IBR), která vychází z šetření mezi tisícovkou vrcholových manažerů středně velkých firem z 15 evropských zemí.

Ilustrační fotografie

Jaké jsou největší překážky podnikání v Česku?

Ekonomika

Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, vysoké pojistné odvody na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, četnost různých podání finančnímu nebo celnímu úřadu či zdlouhavé čekání na různá rozhodnutí státních orgánů či soudů. To vše označují podnikatelé za největší překážky jejich podnikání. Vyplývá to z nejnovějšího šetření mezi podnikateli, které provedla Hospodářská komora mezi více než 800 firmami a živnostníky v ČR.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy