
Zahraniční firmy se do Ruska zatím nevracejí. Naopak, chtějí zemi opustit
Ruské ministerstvo financí ve středu oznámilo, že od zahraničních společností neobdrželo žádné žádosti o návrat na ruský trh, když odešly po ruské invazi na Ukrajinu.
Ruské ministerstvo financí ve středu oznámilo, že od zahraničních společností neobdrželo žádné žádosti o návrat na ruský trh, když odešly po ruské invazi na Ukrajinu.
Minulý týden vláda schválila návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který má od ledna 2026 nahradit více než dvacet stávajících formulářů jedním elektronickým podáním. Cílem této legislativní změny je snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů a zefektivnit komunikaci se státní správou.
Ve středu vláda schválila novou, flexibilní novelu zákoníku práce, která obsahuje opatření pro podporu rodičů s malými dětmi. Tato novela má za cíl usnadnit rodičům návrat do pracovního procesu a umožnit flexibilnější využívání rodičovské dovolené.
Po téměř třech letech od překvapivého rozhodnutí Nejvyššího soudu začaly rejstříkové soudy v Česku uplatňovat nové pravidlo týkající se neurčitého předmětu podnikání. Firmy s předmětem činnosti „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ by měly věnovat pozornost a případně upravit své údaje v obchodním rejstříku.
V prvním pololetí letošního roku poskytly banky firmám korunové úvěry v hodnotě téměř 200 miliard korun, což představuje 10% nárůst oproti loňsku. Přesto jde o druhý nejhorší výsledek za poslední dvě dekády.
Podle zpravodajství Televizních novin TV NOVA stovky lidí po celé republice čelí nejistotě ohledně možnosti propouštění v práci v nejbližších týdnech. Několik firem již předem oznámilo plány na snížení zaměstnanců, přičemž nejvíce postiženi budou pracovníci z oblasti vědy a techniky.
Vláda schválila novelu zákona o zaměstnanosti, která zavádí tzv. černou listinu firem odhalených při nelegálním zaměstnávání. Ašak personalisté předpokládají, že toto opatření zaměstnance neodradí.
Českým firmám se více otevírá trh Nového Zélandu, a to díky Dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií (EU) a Novým Zélandem, která 1. května vstoupila v platnost. Kromě odstranění veškerých cel na unijní dovozy dohoda přináší zjednodušení poskytování služeb, rovné zacházení ve výběrových řízeních na veřejné zakázky nebo odstranění bariér digitálního obchodu.
Letošní rok je šance na zotavování ekonomiky, prorokují zaměstnavatelé. Je to mimochodem i dobrá zpráva pro letošní absolventy, protože jejich příchodu na pracovní trh by to mohlo pomoci. Většina firem totiž mladé zaměstnance potřebuje, zejména ty IT zdatné.
Komentář Lukáše Kovandy: Současná údajně středopravá vláda se chystá zasadit další ránu českému kapitálovému trhu. Již se jí podařilo ochromit důvěru investorů v něj kurzotvornými výroky pronášenými nahodile a zmateně, zjevně bez znalosti věci a vůbec bez koncepce, případně jako v banánové republice v prostředí ducha venkovské hospody.
Komentář Lukáše Kovandy: Zvýšení firemní daně z 19 na 21 procent je nešťastné samo o sobě, neboť snižuje tuzemskou konkurenceschopnost. Ještě nešťastnější je však jeho zdůvodnění – prý firmy mají vrátit pomoc, kterou jim stát poskytl během covidu.
Stát pravděpodobně získá nástroj pro zdanění velkých nadnárodních firem, které by se mohly placení daní vyhýbat kvůli sídlům v jiných zemích. Návrh zákona o dorovnávací dani projedná ve středu vláda, ministerstvo financí zároveň navrhuje následné projednání ve Sněmovně ve zrychleném režimu, aby norma byla účinná od konce letošního roku.
Stát se chystá dát 150 milionů korun na inovativní podnikání startupů a nových firem v České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) společně s agenturou CzechInvest nyní vyhlásilo výzvu z Národního plánu obnovy, přičemž na dotaci by mohlo dosáhnout až 500 subjektů. Dnes o tom informovalo MPO v tiskové zprávě.
Živnostníci a firmy s dluhy na sociálních odvodech, kteří je uhradí do konce letošního listopadu, nebudou muset platit penále. Počítá s tím návrh zákona, který dnes doporučil Senátu schválit jeho sociální výbor. Senát by mohl předlohu schvalovat ještě tento týden společně s další podobnou úpravou, který se týká dluhů na daních.
Nejčastějším benefitem, který firmy poskytují zaměstnancům, je stravování, nabízí ho 93 procent společností. Roste zejména obliba stravenkového paušálu, který poskytuje zhruba polovina firem. Vyplývá to z průzkumu mezi českými společnostmi, který dnes představila Hospodářská komora ČR. Pro firmy je poskytování paušálu jednodušší než provoz firemní kantýny, zároveň s ním není spojená taková administrativa jako s papírovými stravenkami.
Stát dosud obdržel od velkých firem žádosti o kompenzace zvýšených nákladů na energie za 4,96 miliardy korun. Z toho zatím proplatil zhruba 1,88 miliardy korun. Stát zároveň prodloužil lhůtu pro podávání žádosti až do 8. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedl David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Resort při spuštění dotačního programu loni v listopadu vyčlenil na kompenzace až 30 miliard korun.
Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z přidané hodnoty (DPH), mají čas do čtvrtka na podání mimořádné žádosti o zrušení registrace. Zároveň tím získávají možnost vstoupit od 1. ledna do režimu paušální daně. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Pokud firmy o zrušení registrace k DPH nyní nepožádají, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února.
Premiér Petr Fiala neočekává další odchody firem z tuzemska kvůli zavedení takzvané daně z neočekávaných zisků, kterou v pátek schválila Sněmovna a která dopadne na energetické firmy a banky. Premiér to dnes řekl novinářům před odletem na klimatickou konferenci OSN do Egypta. V případě firmy EP Commodities z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského šlo podle něj o specifický problém.
Spolu s horkými letními dny roste důležitost systematické regulace teploty na pracovištích. Vhodné podmínky k práci, i ty teplotní, stanovují hygienické a BOZP předpisy. Při lehké fyzické námaze člověk dosahuje stoprocentního výkonu při teplotách do 22 °C, při teplotě 27 °C pak dochází k poklesu výkonu o 25 % a při teplotě kolem 30 °C dosahuje pouhých 50 % původního výkonu.
V dubnu vzniklo v ČR 2256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň zaniklo 990 firem, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1266 společností. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.
V případě náhlého zastavení dodávek plynu by v podnikatelské činnosti byla existenčně nebo velmi vážně ohrožena čtvrtina tuzemských firem, ve výrobním sektoru až 40 procent firem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Podniky se necítí dostatečně informovány, téměř dvě třetiny společností vyzývají vládu, aby urychleně předložila transparentní plán prioritního postupu při dodávkách plynu. Průzkum se uskutečnil letos od 5. do 10. května a zúčastnilo se jej 65 členských firem komory.
V Česku bylo v březnu vyhlášeno 81 bankrotů obchodních společností, což bylo o 31 více než v únoru. Počet firemních bankrotů tak byl nejvyšší od května 2019. Rovněž bylo vyhlášeno 484 bankrotů podnikatelů, o 43 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.
Válka na Ukrajině vzbudila v Češích nevídanou vlnu solidarity, ale odstartovala také příliv uprchlíků. Podle odhadů jich k nám od začátku konfliktu přišlo už přes 200.000 a další tisíce denně přicházejí. Jde především o matky s dětmi. Děti je potřeba co nejdříve začlenit do vzdělávacího systému, ukrajinské ženy na trh práce. Některé firmy už teď nabízejí uprchlíkům volná pracovní místa. Nabídka práce je ale jedna věc a přijetí nových lidí stávajícími zaměstnanci do pracovního prostředí je věc druhá. Jsou české firmy na integraci cizinců opravdu připraveny a vědí, že každá pomoc má svá pravidla a úskalí?
7. května 2025 14:38
6. května 2025 12:20
5. května 2025 11:19
4. května 2025 10:51
4. května 2025 10:39
3. května 2025 22:05
2. května 2025 9:57
2. května 2025 9:42
30. dubna 2025 12:50
30. dubna 2025 12:21
29. dubna 2025 13:20
29. dubna 2025 10:14
29. dubna 2025 9:34
29. dubna 2025 6:01
28. dubna 2025 12:40
25. dubna 2025 12:50
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety.
Zdroj: Lukáš Kovanda
Cena barelu ropy Brent dnes v přepočtu do korun spadla poprvé od 12. února 2021 pod úroveň 1300 Kč, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Přitom 12. února 2021 stál litr benzínu v ČR průměrně 28,63 Kč a litr nafty 27,55 Kč, ukazují data CCS. Včera stál benzín 34,08 Kč/l a nafta 32,71 Kč/l.