Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chcete se odhlásit díky zvýšení limitu od DPH? Máte čas už jen do 8. prosince

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z přidané hodnoty (DPH), mají čas do čtvrtka na podání mimořádné žádosti o zrušení registrace. Zároveň tím získávají možnost vstoupit od 1. ledna do režimu paušální daně. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Pokud firmy o zrušení registrace k DPH nyní nepožádají, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února.

Zvýšení limitu tržeb pro odvod DPH z jednoho na dva miliony korun stanovila novela daňového zákona, kterou na konci listopadu podepsal prezident Miloš Zeman. Firmy, které dosud nebyly plátci DPH a v listopadu a v prosinci nepřekročí dvoumilionový objem tržeb, tak nebudou muset podávat žádost o registraci k této dani.

Firmám, které dosud DPH platily, ale nově tuto povinnost mít nebudou, dává zákon možnost podat do 8. prosince žádost o zrušení registrace. "Tím bude také stávajícím subjektům s obratem nad jeden milion korun, ale méně než dva miliony korun nově umožněno reálně vstoupit do paušálního režimu daně z příjmů fyzických osob pro rok 2023. Tento režim není určen pro plátce daně z přidané hodnoty," uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo zároveň upozornilo, že žádost o zrušení registrace k DPH lze podat pouze elektronicky. Firmy k tomu využijí formulář Žádost o zrušení registrace, který je k dispozici na portálu www.mojedane.cz.

Témata:  daně DPH firmy

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 9:51

Předpověď počasí na noc a středu 4. prosince

V chladnějším a vlhčím vzduchu se nad střední Evropu rozšíří nevýrazná oblast vyššího tlaku, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Změny v zákoníku práce v roce 2025: Jak novela ovlivní vaše odměny?

Od 1. ledna 2025 vstoupí v platnost novela zákoníku práce, která zásadně ovlivní systém odměňování zaměstnanců v České republice. Mezi klíčové změny patří zrušení institutu zaručené mzdy v soukromém sektoru, zavedení zaručeného platu pro veřejnou sféru a nový mechanismus valorizace minimální mzdy. Tématu se dále věnuje Adam Hussein, advokátní koncipient z advokátní kanceláře BDO Legal a odborník na pracovní právo.