Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chcete se odhlásit díky zvýšení limitu od DPH? Máte čas už jen do 8. prosince

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z přidané hodnoty (DPH), mají čas do čtvrtka na podání mimořádné žádosti o zrušení registrace. Zároveň tím získávají možnost vstoupit od 1. ledna do režimu paušální daně. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Pokud firmy o zrušení registrace k DPH nyní nepožádají, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února.

Zvýšení limitu tržeb pro odvod DPH z jednoho na dva miliony korun stanovila novela daňového zákona, kterou na konci listopadu podepsal prezident Miloš Zeman. Firmy, které dosud nebyly plátci DPH a v listopadu a v prosinci nepřekročí dvoumilionový objem tržeb, tak nebudou muset podávat žádost o registraci k této dani.

Firmám, které dosud DPH platily, ale nově tuto povinnost mít nebudou, dává zákon možnost podat do 8. prosince žádost o zrušení registrace. "Tím bude také stávajícím subjektům s obratem nad jeden milion korun, ale méně než dva miliony korun nově umožněno reálně vstoupit do paušálního režimu daně z příjmů fyzických osob pro rok 2023. Tento režim není určen pro plátce daně z přidané hodnoty," uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo zároveň upozornilo, že žádost o zrušení registrace k DPH lze podat pouze elektronicky. Firmy k tomu využijí formulář Žádost o zrušení registrace, který je k dispozici na portálu www.mojedane.cz.

Témata:  daně DPH firmy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy