Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inspektoři zveřejní firmy, které zaměstnávají na černo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vláda schválila novelu zákona o zaměstnanosti, která zavádí tzv. černou listinu firem odhalených při nelegálním zaměstnávání. Ašak personalisté předpokládají, že toto opatření zaměstnance neodradí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) upozorňuje na běžnou praxi nelegálního zaměstnávání v Česku, která přináší riziko pracovního vykořisťování a negativní dopady na veřejné rozpočty. Vláda proto schválila novelu zákona o zaměstnanosti, která zavádí černou listinu firem odhalených při nelegálním nebo zastřeném zaměstnávání. Tyto firmy budou zveřejněny na úřední desce Státního úřadu inspekce práce po dobu jednoho roku, jak uvádí magazín Peníze.cz.

„Cílem tohoto opatření je zpřístupnit veřejnosti informace o subjektech, kterým byla uložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce nebo zastřené zprostředkování zaměstnání,“ uvedl k tomu ministr práce Marian Jurečka. „Mnohé právnické a fyzické osoby odmítají spolupracovat s těmi, kdo porušují pravidla. Zveřejnění může pomoci nejen osobám ucházejícím se o zaměstnání, ale i široké veřejnosti získat představu o solidních zaměstnavatelích,“ dodal.

Ministr Jurečka zdůraznil, že legální zaměstnání zajišťuje spravedlivé mzdy, dodržování pracovní doby a právní ochranu.

Původní návrh zákona počítal s povinným zveřejněním všech firem s prokázaným nelegálním zaměstnáváním na blacklistu. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPD ČR) však varoval před poškozením solidních zaměstnavatelů kvůli administrativním pochybením. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR proto návrh upravilo tak, že zveřejnění firem bude na základě správního uvážení, vždy na dobu jednoho roku. Expert Jiří Halbrštát z ManpowerGroup se domnívá, že tento krok zaměstnance příliš neovlivní.

„Problém je, že tyto formy zaměstnávání vyhledávají i samotní zaměstnanci, protože podstatou je, vyhnout se odvodům sociálního a zdravotního pojistného na obou stranách,“ vysvětlil personalista Halbrštát. „Je mnoho lidí, kteří neřeší, jaký budou mít důchod, jestli budou mít podporu v případě nemoci nebo další ochranu podle zákoníku práce. Ať už je to práce bez smlouvy, přes pochybného zprostředkovatele nebo švarcsystém, pro většinu lidí je bohužel nejdůležitější množství peněz, které dnes dostanou na ruku,“ dodal.

Expert Halbrštát také upozorňuje, že vysoké zdanění práce v Česku vede k častým pokusům zaměstnavatelů i zaměstnanců vyhnout se placení odvodů a daní. Přestože „nástěnka hanby“ může poškodit reputaci firem u zákazníků a při náborech, ESG audity stále více preferují společensky odpovědné výrobce a poskytovatele služeb.

Novela zákona o zaměstnanosti, která míří do Parlamentu, zavádí také možnost pořizování audiovizuálních záznamů při kontrolách bez souhlasu kontrolovaných osob, což je podle RIA zprávy přiměřené vzhledem k cíli. Státní inspekce práce provedla v loňském roce 6574 kontrol zaměřených na nelegální zaměstnávání, při nichž bylo zjištěno 2801 případů nelegální práce, z toho většina byli cizinci, zejména z Ukrajiny, Moldavska a Vietnamu.

Témata:  zaměstnavatelé firmy práce na černo

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 18:09

České školství se mění: Od roku 2025 se zavádí nový obor všeobecné lyceum

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy