Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České firmy se do větších investic stále nepouštějí. Víme proč

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V prvním pololetí letošního roku poskytly banky firmám korunové úvěry v hodnotě téměř 200 miliard korun, což představuje 10% nárůst oproti loňsku. Přesto jde o druhý nejhorší výsledek za poslední dvě dekády. 

Firmy stále váhají s investicemi kvůli nejistému hospodářskému oživení a vysokým úrokovým sazbám, které banky jen pomalu snižují. Výsledkem je, že korunové úvěry tvoří jen polovinu všech podnikových půjček, přičemž mnoho firem upřednostňuje financování v eurech nebo alternativní způsoby, jako je crowdfunding.

Na konci června dosáhla průměrná úroková sazba firemních úvěrů v korunách 6,88 procenta, což představuje pokles oproti 8,15 procenta na konci minulého roku. Přesto zůstávají úrokové sazby na úrovních, které české firmy za posledních 20 let nezažily. Vysoké úroky spolu s nejistotou ohledně budoucího ekonomického vývoje vedou k nízkému zájmu o firemní úvěry.

České banky poskytly firmám v prvním pololetí úvěry ve výši 196 miliard korun, což je o 11 % více než minulý rok, kdy dosáhly historicky nejnižšího objemu korunových úvěrů od roku 2004, kdy Česká národní banka začala tyto statistiky sledovat. Pro srovnání, před třemi lety činil objem poskytnutých úvěrů více než dvojnásobek této částky, tedy 380 miliard korun.

Firmy se stále obávají křehkého oživení české ekonomiky, což brzdí jejich ochotu najímat nové pracovníky a financovat velké projekty na úvěr. „Na vině těchto obav a pomalého ekonomického růstu jsou přetrvávající problémy v sousedním Německu i stále vysoké úrokové sazby," říká partner PwC Petr Smutný. Vít Endler, generální ředitel Fingood, doplňuje, že průměrné úrokové sazby klesají jen pomalu, což spolu s přísnějšími požadavky bank na zajištění úvěrů nutí firmy odkládat investice, omezovat výrobu a hledat alternativní financování.

Úrokové sazby firemních úvěrů jsou nyní nejvyšší od roku 2004, což brzdí růst firem a negativně ovlivňuje celou ekonomiku. Firmy hledají alternativní způsoby financování, jako je crowdfunding, který zaznamenal meziroční nárůst o 16 %. Významnou roli hraje také úvěrování v eurech, které nabízí nižší sazby než korunové půjčky, ale nese kurzová rizika. Objem eurových úvěrů se téměř vyrovnal korunovým, s bankami poskytujícími 184 miliard korun v prvním pololetí.

Témata:  firmy investice úvěry

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 11:31

Nejčastější problémy s donáškovými službami: Co vám může zkomplikovat doručení

Se zvyšováním pohodlnosti života bezesporu souvisí i možnost objednávání jídla online. Již dlouhou dobu fungují dovážky například od pizzerií, avšak v posledních letech roste trend nákupu jakéhokoliv jídla. Největší boom tyto služby zažily v době covidu, avšak jejich obliba neustále roste a je prakticky nemožné ve větším městě nepotkat kurýra. Ti poskytují donášku jídla nejen automobily a na kole, ale také na skútrech, koloběžkách a jiných prostředcích. S jakými problémy se spotřebitelé nejčastěji setkávají? A jak je mohou řešit?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy