Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednotné měsíční hlášení: Daňový expert odhaluje klíčové dopady nového návrhu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Minulý týden vláda schválila návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který má od ledna 2026 nahradit více než dvacet stávajících formulářů jedním elektronickým podáním. Cílem této legislativní změny je snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů a zefektivnit komunikaci se státní správou. 

V této souvislosti přinášíme komentář Vlastimila Sojky, daňového poradce společnosti KODAP, který se zamýšlí nad dopady tohoto návrhu na proces zdanění fyzických osob a upozorňuje na některé technické a bezpečnostní aspekty spojené s implementací jednotného hlášení.

„Pozitivním očekáváním od jednotného hlášení mělo být usnadnění procesu zdanění fyzických osob, aby občan nalezl všechny podstatné údaje pro své daňové přiznání na portálu daňové správy již "předvyplněné".  K tomu by ale musely být v nově vznikající databázi k dispozici i použitelné údaje od zdravotních pojišťoven. S tím návrh z technických důvodů zatím nepočítá. 

Výsledek tedy bude dvojí. Jednak zajímavý obchod pro IT firmy, které musejí připravit reporty pro všechny mzdové programy. Dále se umožní daňové správě rozsáhlý vhled do příjmových poměrů každého jednotlivého zaměstnance, se všemi riziky s tím spojenými.  Návrhy, týkající se zrušení srážkové daně z příjmů ze závislé činnosti se dostávají do legislativního procesu zřejmě s podobnou motivací. Srážková daň není personifikovaná a bylo by ji obtížné přiřadit jednotlivým zaměstnancům. Může jít ale také o pokus zvýšit výnos rozpočtů především ze sociálního a zdravotního pojištění. 

Podle mého názoru jde tento legislativní návrh proti proklamovaným snahám o snížení administrativně byrokratické zátěže, aniž by občanům přinesl nějaký pozitivní efekt. 

Nutno ovšem dodat, že zde komentujeme legislativní návrh, který ještě projde velkými diskusemi a velmi pravděpodobně i změnami.“

Témata:  daně firmy zaměstnavatelé

Související

Aktuálně se děje

10. března 2025 11:03

5. března 2025 13:12

Podpojištěné nemovitosti: Skryté riziko, které může stát statisíce

Ceny nemovitostí neustále rostou, což zanechává mnoho majitelů v nevědomosti o skutečné hodnotě jejich majetku. Nemusí tak mít své byty či domy dostatečně pojištěné, což v případě škody může vést k zásadním finančním problémům.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání: Nejčastější chyby, které vás mohou potrápit

Chyby při vyplňování daňových přiznání mohou mít nepříjemné následky. Od zpožděného vrácení přeplatku po možná sankce. Ať už jde o administrativní pochybení, nesprávné uplatnění slev nebo zapomenuté přílohy, každý detail se počítá. V našem přehledu vám poradíme, jak se vyhnout těm nejběžnějším chybám a podat přiznání bez stresu a problémů.