Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové příležitosti pro české podnikatele. Začala platit dohoda o volném obchodu mezi EU a Novým Zélandem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Českým firmám se více otevírá trh Nového Zélandu, a to díky Dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií (EU) a Novým Zélandem, která 1. května vstoupila v platnost. Kromě odstranění veškerých cel na unijní dovozy dohoda přináší zjednodušení poskytování služeb, rovné zacházení ve výběrových řízeních na veřejné zakázky nebo odstranění bariér digitálního obchodu.

„Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Novým Zélandem posílí vzájemné ekonomické vztahy a významně přispěje k rozvoji obchodní i investiční spolupráce. Tichomořský region je pro Českou republiku velice perspektivní z hlediska diverzifikace českého exportu a vyhledávání nových spolehlivých partnerů jak na odběratelské, tak dodavatelské straně. Pro nás je trh zajímavý zejména z pohledu své vyspělosti a vyšší přidané hodnoty,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že dokončení této dohody jde ruku v ruce s Exportní strategií, kterou ministerstvo představilo loni.

Z pohledu České republiky (ČR) byl Nový Zéland v loňském roce 70. nejdůležitějším obchodním partnerem s celkovým obratem vzájemného obchodu v hodnotě 4,32 miliardy korun – obchodní bilance je výrazně pozitivní směrem k ČR. „Dohoda otevírá novou kapitolu v našich bilaterálních ekonomických vztazích. Usnadní nám spolu více obchodovat, investovat, podnikat v zemi toho druhého, cestovat i pracovat. Všechny tyto přínosy sblíží naše podnikatelské sektory a pomůžou podpořit rozvoj spolupráce i inovací mezi Českou republikou a Novým Zélandem,” říká velvyslanec Nového Zélandu v Německu Craig J. Hawke, který je oficiálně pověřen zastupovat svoji zemi také v ČR.

Nový Zéland po vstupu dohody v platnost odstraní celou řadu cel, mimo jiné na průmyslové výrobky, například automobily a jejich součástky, stroje či chemikálie, tedy typické položky českého exportu. Jen automobily a jejich součástky přitom aktuálně tvoří téměř 3/4 českého exportu na Nový Zéland. „Dosavadní novozélandská cla pro tuto oblast dosahovala výše 10 %. Jejich odstranění může znamenat významný podnět pro český průmysl a jeho další expanzi do regionu Indo-Pacifiku,“ dodává vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller. EU naopak po vstupu dohody v platnost sníží cla na hovězí maso a u skopového masa je zcela odstraní. Úplné odstranění cla pak čeká vybraná ovoce, např. kiwi, které je v první desítce položek dovážených z Nového Zélandu do ČR. Celkově by si mohly polepšit také hlavní vývozní artikly Nového Zélandu, jako sušené mléko, máslo, sýry, vlna nebo dřevo.

Dále dohoda přinese usnadnění celních procedur, uznávání některých EU certifikací či označení výrobků, zjednodušení poskytování služeb (například dodavatelských, telekomunikačních, finančních či námořně-dopravních) a uskutečňování investic, usnadnění digitálního obchodu či kapitálových toků. Z dohody plyne také širší zpřístupnění veřejných zakázek a komplexní ochrana práv duševního vlastnictví a vybraných zeměpisných označení (České pivo, Českobudějovické pivo, Žatecký chmel a názvy českých vín). V textu dohody je také obsáhlá kapitola k obchodu a udržitelnému rozvoji (zahrnuje body týkající se pracovních práv, posílení postavení žen, nastavuje vysoký standard v ochraně klimatu a životního prostředí) či kapitola k energiím a surovinám, ve které se obě strany zavázaly k odstranění vývozních omezení, k zákazu dvojích cen či k odstraňování netarifních překážek obchodu.

Témata:  Jozef Síkela (STAN) firmy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.