Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové příležitosti pro české podnikatele. Začala platit dohoda o volném obchodu mezi EU a Novým Zélandem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Českým firmám se více otevírá trh Nového Zélandu, a to díky Dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií (EU) a Novým Zélandem, která 1. května vstoupila v platnost. Kromě odstranění veškerých cel na unijní dovozy dohoda přináší zjednodušení poskytování služeb, rovné zacházení ve výběrových řízeních na veřejné zakázky nebo odstranění bariér digitálního obchodu.

„Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Novým Zélandem posílí vzájemné ekonomické vztahy a významně přispěje k rozvoji obchodní i investiční spolupráce. Tichomořský region je pro Českou republiku velice perspektivní z hlediska diverzifikace českého exportu a vyhledávání nových spolehlivých partnerů jak na odběratelské, tak dodavatelské straně. Pro nás je trh zajímavý zejména z pohledu své vyspělosti a vyšší přidané hodnoty,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že dokončení této dohody jde ruku v ruce s Exportní strategií, kterou ministerstvo představilo loni.

Z pohledu České republiky (ČR) byl Nový Zéland v loňském roce 70. nejdůležitějším obchodním partnerem s celkovým obratem vzájemného obchodu v hodnotě 4,32 miliardy korun – obchodní bilance je výrazně pozitivní směrem k ČR. „Dohoda otevírá novou kapitolu v našich bilaterálních ekonomických vztazích. Usnadní nám spolu více obchodovat, investovat, podnikat v zemi toho druhého, cestovat i pracovat. Všechny tyto přínosy sblíží naše podnikatelské sektory a pomůžou podpořit rozvoj spolupráce i inovací mezi Českou republikou a Novým Zélandem,” říká velvyslanec Nového Zélandu v Německu Craig J. Hawke, který je oficiálně pověřen zastupovat svoji zemi také v ČR.

Nový Zéland po vstupu dohody v platnost odstraní celou řadu cel, mimo jiné na průmyslové výrobky, například automobily a jejich součástky, stroje či chemikálie, tedy typické položky českého exportu. Jen automobily a jejich součástky přitom aktuálně tvoří téměř 3/4 českého exportu na Nový Zéland. „Dosavadní novozélandská cla pro tuto oblast dosahovala výše 10 %. Jejich odstranění může znamenat významný podnět pro český průmysl a jeho další expanzi do regionu Indo-Pacifiku,“ dodává vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller. EU naopak po vstupu dohody v platnost sníží cla na hovězí maso a u skopového masa je zcela odstraní. Úplné odstranění cla pak čeká vybraná ovoce, např. kiwi, které je v první desítce položek dovážených z Nového Zélandu do ČR. Celkově by si mohly polepšit také hlavní vývozní artikly Nového Zélandu, jako sušené mléko, máslo, sýry, vlna nebo dřevo.

Dále dohoda přinese usnadnění celních procedur, uznávání některých EU certifikací či označení výrobků, zjednodušení poskytování služeb (například dodavatelských, telekomunikačních, finančních či námořně-dopravních) a uskutečňování investic, usnadnění digitálního obchodu či kapitálových toků. Z dohody plyne také širší zpřístupnění veřejných zakázek a komplexní ochrana práv duševního vlastnictví a vybraných zeměpisných označení (České pivo, Českobudějovické pivo, Žatecký chmel a názvy českých vín). V textu dohody je také obsáhlá kapitola k obchodu a udržitelnému rozvoji (zahrnuje body týkající se pracovních práv, posílení postavení žen, nastavuje vysoký standard v ochraně klimatu a životního prostředí) či kapitola k energiím a surovinám, ve které se obě strany zavázaly k odstranění vývozních omezení, k zákazu dvojích cen či k odstraňování netarifních překážek obchodu.

Témata:  Jozef Síkela (STAN) firmy

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Tomáš Ručka, odborník na automobilový průmysl

Rozhovor

Elektromobily a politika: Probuzení Evropy z ekologického snu?

Evropský parlament plánuje zákaz spalovacích motorů do roku 2035, ale automobilky couvají. Proč se někteří výrobci vrací k tradičním spalovacím motorům a co to znamená pro budoucnost automobilového průmyslu? S Tomášem Ručkou, motoristickým novinářem a milovníkem automobilů, rozebíráme ekonomické a ekologické aspekty výroby a provozu elektromobilů, jejich dopady na spotřebitele a průmysl.