Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firmy chtějí zahájit hromadné propouštění. Možný dopad až na stovky lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podle zpravodajství Televizních novin TV NOVA stovky lidí po celé republice čelí nejistotě ohledně možnosti propouštění v práci v nejbližších týdnech. Několik firem již předem oznámilo plány na snížení zaměstnanců, přičemž nejvíce postiženi budou pracovníci z oblasti vědy a techniky.

„V květnu 2024 nahlásilo hromadné propouštění 15 zaměstnavatelů. To je o tři více než v předchozím kalendářním měsíci a o šest více než ve stejném kalendářním měsíci předchozího roku. Celkově bylo nahlášeno propouštění 738 osob,“ sdělilo Televizním novinám tiskové oddělení Úřadu práce ČR.

Podle televizní reportáže je Jihomoravský kraj nejvíce postižený plánovaným propouštěním v České republice, s ohlášenými 280 případy. Následuje Plzeňský kraj s 106 případy a Jihočeský kraj s 70 případy. Hromadné propouštění se především dotkne specialistů v oblasti vědy a techniky, stejně jako pracovníků ve zpracovatelském sektoru potravin a dřeva.

Podle Úřadu práce ČR jsou hlášena hromadná propouštění především v odvětvích výroby elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroby oděvů a v sektoru výroby strojů a zařízení. Údaje Úřadu práce ukazují, že počet hromadných propouštění roste, přičemž v květnu letošního roku dosáhl nejvyšší hodnoty za poslední tři roky s 738 ohlášenými propuštěními, což je nárůst oproti loňskému roku, kdy bylo hlášeno 553 případů.

Tiskové oddělení Úřadu práce ČR upozornilo, že oznámení zaměstnavatelů o plánovaném hromadném propouštění je pouze záměrem a nemusí se vždy naplnit v plné míře nebo vůbec. Skutečné propouštění obvykle probíhá až v průběhu následujících několika měsíců a může se týkat jen části původně avizovaného počtu zaměstnanců, což závisí na aktuální situaci na pracovním trhu a u daného zaměstnavatele.

Úřad práce ČR také zaznamenal mírný pokles nezaměstnanosti. K 31. květnu tohoto roku bylo celkem 274.322 registrovaných uchazečů o zaměstnání, což je o 5.756 méně než v dubnu. Pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán ve všech 14 krajích České republiky a v 70 z 77 okresů. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v květnu převyšoval počet volných pracovních míst o 7.805.

Témata:  zaměstnavatelé firmy propouštění

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy