Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní dluh je nejnižší od roku 2011

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Státní dluh poklesl za první tři čtvrtletí letošního roku o 3,3 mld. Kč na úroveň 1 610,1 mld. Kč. Dosahuje tak nejnižší hodnoty od roku 2011.

Úrokové výdaje dosahují nejnižších hodnot od roku 2010. Podíl státního dluhu na HDP se od konce roku 2013 snížil o 8,5 procentního bodu na 32,6 %, což představuje nejnižší podíl dokonce od roku 2009. Potvrzuje to Čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu České republiky za 1. až 3. čtvrtletí 2017, kterou dnes zveřejnilo Ministerstvo financí.

„Ministerstvo financí tak nadále pokračuje v trendu snižování zadlužování státu skrze efektivnější řízení státního dluhu a disponibilní likvidity státní pokladny,“ uvádí náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek a zdůrazňuje: „Díky zodpovědnému přístupu k financování státu patří Česká republika mezi nejméně zadlužené země v Evropské unii, což se pozitivně odráží na nadprůměrném ratingovém hodnocení renomovaných agentur i zájmu zahraničních investorů o státní dluhopisy České republiky.“

Díky vhodně nastavené emisní politice státu a efektivnímu řízení likvidity státní pokladny dosáhly dodatečné příjmy státního rozpočtu z investičních operací a emisí státních dluhopisů se záporným výnosem za první tři čtvrtletí letošního roku výše téměř 1,3 mld. Kč, od roku 2014 se jedná již o 3,0 mld. Kč.

„Jsem rád, že díky našim úsporám na obsluze státního dluhu se mohou od listopadu navýšit platové tarify zaměstnancům ve veřejném sektoru o 10 % a učitelům dokonce o 15 %, a přitom zůstanou zachovány základní parametry schváleného státního rozpočtu,“ uzavírá ministr financí Ivan Pilný.

Témata:  státní dluh finance ekonomika Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.