Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní dluh je nejnižší od roku 2011

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Státní dluh poklesl za první tři čtvrtletí letošního roku o 3,3 mld. Kč na úroveň 1 610,1 mld. Kč. Dosahuje tak nejnižší hodnoty od roku 2011.

Úrokové výdaje dosahují nejnižších hodnot od roku 2010. Podíl státního dluhu na HDP se od konce roku 2013 snížil o 8,5 procentního bodu na 32,6 %, což představuje nejnižší podíl dokonce od roku 2009. Potvrzuje to Čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu České republiky za 1. až 3. čtvrtletí 2017, kterou dnes zveřejnilo Ministerstvo financí.

„Ministerstvo financí tak nadále pokračuje v trendu snižování zadlužování státu skrze efektivnější řízení státního dluhu a disponibilní likvidity státní pokladny,“ uvádí náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek a zdůrazňuje: „Díky zodpovědnému přístupu k financování státu patří Česká republika mezi nejméně zadlužené země v Evropské unii, což se pozitivně odráží na nadprůměrném ratingovém hodnocení renomovaných agentur i zájmu zahraničních investorů o státní dluhopisy České republiky.“

Díky vhodně nastavené emisní politice státu a efektivnímu řízení likvidity státní pokladny dosáhly dodatečné příjmy státního rozpočtu z investičních operací a emisí státních dluhopisů se záporným výnosem za první tři čtvrtletí letošního roku výše téměř 1,3 mld. Kč, od roku 2014 se jedná již o 3,0 mld. Kč.

„Jsem rád, že díky našim úsporám na obsluze státního dluhu se mohou od listopadu navýšit platové tarify zaměstnancům ve veřejném sektoru o 10 % a učitelům dokonce o 15 %, a přitom zůstanou zachovány základní parametry schváleného státního rozpočtu,“ uzavírá ministr financí Ivan Pilný.

Témata:  státní dluh finance ekonomika Ministerstvo financí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy