finance

Ilustrační fotografie

5 důvodů, proč neřešit hypotéku po vlastní ose

Půjčky a spoření

Mnozí Češi se během svého života dostanou do situace, kdy budou muset řešit financování vlastního bydlení hypotékou. Jedním z prvních rozhodnutí, které je v tomto okamžiku čeká, je volba mezi sjednáním úvěru u stávající banky, nezávislého zprostředkovatele nebo takzvaně po vlastní ose.

Ilustrační fotografie

Reálné mzdy rostou nejvíce od roku 2019. Více, než se čekalo, i když stát šetří. Dále to nakopne spotřebu

Daně a mzdy Komentář

Růst mezd v Česku v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání. Reálný meziroční vzestup průměrné měsíční mzdy, činící 4,8 procenta, je nejvýraznější od třetího čtvrtletí roku 2019. Přitom ještě nárůst mezd brzdil slabý vzestup v mnoha sektorech, kde má rozhodující slovo stát a tabulkové platy, jako je oblast vzdělávání, veřejné správy a obrany či sociálního zabezpečení. Je patrné, že se projevuje omezování výdajů státu, které souvisí se snahou konsolidovat veřejné finance.

Ilustrační fotografie

Jak hospodaří české domácnosti? V rodinných financích tiká časovaná bomba

Finance

Polovina českých párů sdílí finanční produkty jako bankovní účty nebo stavební spoření. Riziko, že se k penězům nedostanou v kritickém okamžiku, však existuje – každý pátý Čech tuto situaci podle průzkumu Partners Banky zažil. Společné náklady si téměř čtvrtina párů dělí rovným dílem, zatímco další pětina podle výše příjmů. Starší páry nejčastěji spoří na důchod, mladší na pořízení nemovitosti.

CZK

Daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu. Jde o další porušený slib vlády, již několikátý

Daně a mzdy Komentář

Tento týden vyprší termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit třeba i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se třeba tací, jež loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři tisíce.  

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Daň z nemovitosti: termín úhrady je v pátek. Navýšení pocítili všichni

Milióny majitelů nemovitostí, fyzické i právnické osoby, dostávají v tomto měsíci informace pro placení daně z nemovitých věcí včetně výměru daně na zdaňovací období roku 2024. Na nejvýznamnější změny, ke kterým v dani z nemovitostí došlo, a na způsoby, jak uplatnit případné výhrady k výměru daně, upozorňuje Petr Koubovský, daňový poradce z kanceláře Rödl & Partner a vedoucí Sekce majetkových daní Komory daňových poradců ČR. 

Ilustrační fotografie

Výnos dluhopisů v únoru klesl z lednových 8,43 % na 8,01 %

Finance

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Vážený průměrný výnos se v únoru choval tak, jak jsme čekali. Po nelogickém lednovém navýšení začal klesat, když se dostal z lednových 8,43 na 8,01 %. Očekávám, že vzhledem k tomu, že centrální banka znovu snížila sazby a nejspíš tak učiní znovu, bude vážený průměr klesat pod 7 %. Koncem roku by mě nepřekvapil výnos ani pod 6 %. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, největšího dluhopisového portálu v České republice.

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Finance

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Ilustrační fotografie

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Ekonomika

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Ilustrační fotografie

Češi utrácejí, ale stále málo

Ekonomika Komentář

Komentář Tomáše Volfa: Domácí maloobchodní tržby meziročně rostou už čtyři měsíce v řadě a v únoru šly nahoru o 1,6 %. Po dlouhých 18 měsících poklesu můžeme říct, že Češi začali utrácet. Meziměsíčně se však snížily o 0,8 %.

CZK

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun, zaměstnanci s měsíční mzdou ostrouhají

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den „k dobru“. Ovšem „k dobru“ jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak zaměstnanci, kteří pobírají standardní měsíční mzdu či plat, ostrouhají. Dá se však říci, že dnes pracují zadarmo?

Ilustrační fotografie

Ekonom Lukáš Kovanda: Inflace dramaticky klesla

Finance

Lednová inflace činila 2,3 procenta v meziročním vyjádření a rovná 1,5 procenta ve vyjádření meziměsíčním. Poprvé za celé období od června 2021 tak skončila v tolerančním pásmu ČNB pro cílování inflace. Je nejnižší od března 2021. Lednová inflace do značné míry určí i letos, podobně jako loni, úroveň celkové inflace, tedy průměrné celoroční míry inflace. Ta by tak letos měla činit 2,3 procenta, což značí znatelný pokles oproti loňským 10,7 procenta.

Ilustrační fotografie

Finance

Spořicí účty čeká oslabení. I přes meziroční pokles inflace na 2,3 % hledají Češi alternativy, jak ochránit své finance

Češi i přes snižující míru inflace stále hledají cesty, jak ochránit a zhodnocovat své finance. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) pravidelně či jednorázově investuje více než třetina Čechů. Nejčastěji sahají po podílových fondech, akciích či nemovitostech.1 Nepořizují však pouze celé reality, využívají také možnost mikroinvestic. Ty jsou podle společnosti InvestBay, která nově otevřela investiční nabídku na Lipně, zajímavou příležitostí, jak diverzifikovat své portfolio.

Ilustrační fotografie

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024. Dominuje zajištění na penzi

Finance

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejme se přehledně na jednotlivé změny společně s expertem na legislativu a compliance Janem Pivodou z Broker Trustu.

Ilustrační fotografie

Jak nespadnout do dluhové pasti?

Finance

Jak splatit dluhy, když na účtu nemám dost peněz? Pokryji to další půjčkou. A co pak? Pomůže další půjčka. Přesně takto vypadá zaručený recept, jak rychle spadnout do takzvané dluhové spirály a následně do dluhové pasti. Do finanční tísně však mohou vést i přímější (a nevinnější) cesty. Stačí na nějaký čas ztratit část příjmu, třeba vlivem pracovní neschopnosti. Ale i tohle se dá řešit. A ještě lépe: i tomuto se dá předcházet

Ilustrační fotografie

8 tipů, jak v tomto roce vyjít s financemi

Finance

Na rodinný rozpočet stále útočí vysoké ceny energií, potravin, ale i dalších produktů a služeb. Pokud však budete finance i výdaje vhodně plánovat a chytře šetřit na správných místech, můžete tento rok domácí finance zvládnout.

Ilustrační fotografie

Ceny v Česku padají prakticky nejvíce za 17 let. Zlevňují dovolené, potraviny, energie

Finance

Komentář Lukáše Kovandy: Česko již prakticky zkrotilo inflaci. Meziročně sice inflace v září stoupala o 6,9 procenta, ale tento výsledek je dán z drtivé většiny ještě zdražováním v loňském roce a na přelomu loňska a letoška. Od letošního ledna do září je celková inflace v ČR méně než dvouprocentní, tedy pod úrovní inflačního cíle České národní banky.

Ilustrační fotografie

Návrh školského rozpočtu nedává smysl

Ekonomika

Ministerstvo financí zveřejnilo návrh zákona o státním rozpočtu ČR na rok 2024. Kapitola 333 MŠMT má být o 11,6 miliard korun nižší oproti roku 2023. Velmi výrazně se má snížit i celkový počet zaměstnanců ve školství.

Ilustrační fotografie

Stát podepsal smlouvu na náramky pro vězně, subdodavatel bude z Polska

Aktuality

Probační a mediační služba (PMS) uzavřela smlouvu s firmou Forsolution CZ na dodávku elektronického monitorovacího systému. Forsolution bude takzvané náramky pro domácí vězně dodávat a zajišťovat jejich provoz po dobu sedmi let za 93,6 milionu korun s DPH. Subdodavatelem zařízení bude polská společnost Enigma Systemy Ochrony Informacji. ČTK to dnes sdělil mluvčí PMS Martin Bačkovský.

Ilustrační fotografie

Platební morálka Čechů se ve 2. čtvrtletí začala zhoršovat

Finance

Platební morálka Čechů se začala mírně zhoršovat. Nový dluh po splatnosti zapsaly letos ve druhém čtvrtletí členské společnosti sdružení Solus do registru fyzických osob více než 25.000 občanů ČR, o deset procent více než ve druhém čtvrtletí 2022. ČTK o tom dnes informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi při splácení závazků.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy