voda

Ilustrační fotografie

Úspora vody v domácnosti: Pět tipů, jak šetřit náš nejcennější zdroj

Magazín

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá smírněji, ovšem je důležité si uvědomit, že nejde pouze o finanční stránku. Vodou bychom měli šetřit především proto, aby jí byl dostatek v české krajině. Tipů, jak uspořit nebo s ní při běžných činnostech neplýtvat, není nikdy dost. Inspirujte se společně s námi.

Ilustrační fotografie

Jihem Evropy prochází vlna extrémních veder

Aktuality

Jihem Evropy prochází vlna extrémních veder, píše web stanice BBC. Podle italského ministerstva zdravotnictví platí dnes nejvyšší výstraha pro 15 italských měst včetně turistických destinací jako jsou Řím, Florencie nebo Boloňa. Takzvaný rudý stupeň varování signalizuje možné riziko i pro zdravé jedince; lidé v nejvíce zasažených měst by se měli vyhnout přímému slunci mezi 11:00 a 18:00. Pokyny ministerstva obsahují také doporučení jak uchovávat potraviny, jak konzumovat alkohol či kávu nebo jak používat klimatizaci.

Ilustrační fotografie

Nižší DPH na vodu z kohoutku bude pouze bez ochucení sirupem nebo ovocem. List máty nevadí

Daně a mzdy

Plánovaná snížená sazba DPH 12 procent má být při prodeji kohoutkové vody za předpokladu, že nebude ochucená například šťávou, sirupem nebo přidaným ovocem. Pro minerální i kojenecké vody bude platit základní sazba, stejně jako pro kávu s mlékem nebo se smetanou. Vyplývá to z návrhu vládního balíčku na konsolidaci veřejných financí. Ministerstvo financí (MF) přijalo připomínku na zařazení rostlinného mléka do snížené sazby spolu s kravským mlékem. Odmítlo připomínky, které by zařadily do snížené sazby dětské pleny nebo menstruační pomůcky.

Ilustrační fotografie

V potrubí s teplou vodou se na kolínském sídlišti objevila legionella

Aktuality

Středočeská hygiena eviduje tři izolované případy legionelly na kolínském sídlišti. Výskyt bakterie potvrdili hygienici ve vzorcích teplé vody z okolí Moravcovy ulice. Středočeská hygiena o tom dnes informovala na webu. Provozovatel vodárenské soustavy Energie AG Kolín provádí další opatření včetně dezinfekce, informoval o tom v prohlášení. Podle ředitele středočeských hygieniků Tomáše Vodného je zvýšený výskyt legionelly v teplé vodě nežádoucí, situace ale není vážná.

Ilustrační fotografie

Zdražování vody v ČR příští rok nabere na tempu, některá města zvažují zastropování její ceny

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Příští rok si lidé v Česku výrazněji připlatí kromě elektřiny či plynu také za vodu. Její cenový růst se bude pohybovat v pásmu od pěti do deseti procent. Třeba Pražské vodovody a kanalizace odhadují zdražení vodného a stočného v metropoli o šest procent. Důvodem je obecná inflace, která prodražuje položky, bez nichž se vodohospodáři prostě neobejdou.

Ilustrační fotografie

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. Šetrnější spotřebou a dalšími vychytávkami lze ušetřit tisíce ročně

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným místům bere odběratele, a také již déle přetrvávající nutnost investovat do zastaralých vodovodních řadů.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Voda letos některým domácnostem zdraží až o deset procent. Jak ušetřit až tisíce korun ročně?

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Až takřka deset procent. Tolik si od ledna připlatí za vodu někteří obyvatelé České republiky. Zvláště tíživé bude takové zdražení pro ty, kteří přijdou v důsledku koronavirové krize o práci nebo jim citelně klesnou reálné příjmy. V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného vzroste ovšem napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace. Inflace v roce 2021 postupně zpomalí k úrovni dvou procent.

Ilustrační fotografie

Pražané si v roce 2021 připlatí za vodu, kubík vyjde na 92,36 korun

Ekonomika

Pražané za vodu v příštím roce zaplatí 92,36 korun za metr krychlový, což je o 7,9 procenta více než letos. Zdražení je způsobeno propadem spotřeby vody způsobeného pandemií nemoci covid-19 a rovněž opravou vodárny v Podolí. ČTK to dnes sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

Ilustrační fotografie

Mynářova firma dostala pokutu za odebranou vodu

Aktuality

Firma O.L.G.A., ve které je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300.000 korun. Důvodem je neoprávněné čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Ilustrační fotografie

Lidé na Trutnovsku budou týden bez teplé vody

Aktuality

Několik tisíc domácností v Trutnově a okolních obcích, které berou teplo z elektrárny firmy ČEZ v Trutnově-Poříčí, bude od pátku 10. července do pátku 17. července bez teplé vody a tepla. Důvodem přerušení dodávek je pravidelná kontrola a údržba rozvodů tepla a dalších zařízení. Výjimkami budou Janské Lázně a trutnovský pivovar, kde teplo zajistí záložní zdroje. ČTK to dnes řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Deště zvedly hladiny podzemních vod v ČR. Někde jsou silně nad normálem

Stavy podzemních vod v mělkých vrtech jsou po nedávných deštích na některých místech v Česku silně nadnormální. Týká se to hlavně severovýchodních Čech, severní Moravy a Slezska. Jinde se situace pohybuje kolem normálu, silně podnormální zůstává situace v severozápadních Čechách.

Ilustrační fotografie

Lidé ve Volarech musí převařovat pitnou vodu

Aktuality

Krajská hygienická stanice zakázala ve Volarech na Prachaticku používat pitnou vodu bez převaření. Kvalita ve zdroji Volary - Sněžná se zhoršila po intenzivních deštích. Firma Čevak, která distribuci vody zajišťuje, závadu odstraňuje, po městě umístila cisterny s pitnou vodou. Všech asi 3800 obyvatel musí vodu z vodovodu převařovat. ČTK to dnes řekla místostarostka Volar Jana Bártová (BEZPP) a vyplývá to z informací na úřední desce města.

Ilustrační fotografie

Napouštíte bazén? Využijte vodu z přistavené cisterny, doporučují vodárny

Aktuality

Při napouštění bazénu z veřejné vodovodní sítě hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů. Voda z vlastní studny může zase obsahovat nežádoucí látky či těžké kovy. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, služba je zpoplatněná. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Pokud lidé i přes doporučení budou napouštět bazén přes vodovodní přípojku, měli by nechat téct vodu pomalu a nejlépe v noci, kdy je malý odběr.

Ilustrační fotografie

V Itálii kvůli závadě teklo lidem z kohoutků šumivé víno

Magazín

Kuriózní závada způsobila, že obyvatelům části severoitalské Modeny teklo z kohoutků několik hodin místo vody šumivé víno. Dočasnou změnu vodovodu ve vínovod měla na svědomí chyba v místním vinařském závodě Settecani, který produkuje červené šumivé víno lambrusco.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Sucho v Česku: Situace je kvůli srážkovému deficitu vážná

Situace v povodí Moravy je kvůli vysokému srážkovému deficitu vážná, nízké jsou především zásoby vody ve sněhu. Státní podnik i kvůli tomu letos poprvé svolal pracovní skupinu s názvem Sucho. Požádal také o povolení snížit odtok z vodních nádrží Vranov a Vír a varoval před možným vysycháním toků. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes ČTK poskytl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ilustrační fotografie

Pijete vodu z kohoutku? Zahráváte si se zdravím, tvrdí vědci

Magazín

Znáte přísloví o tom, jak stokrát nic umořilo osla? Bohužel se tato lidová moudrost dá aplikovat i na pití vody z kohoutku. Nedávná studie amerických vědců z Environmental Working Group totiž prokázala, že ačkoliv jednotlivě kontaminanty v kohoutkové vodě bezpečnostní limity nepřekračují, představuje jejich dlouhodobá kumulace v organismu vážné zdravotní riziko. Při dlouhodobém pití vody z kohoutku by tak lidé měli zvážit pořízení moderních filtračních přístrojů, které toxické látky z vody dokážou účinně odstranit.

voda

Aktuální počasí: Nezapomeňte pít, hrozí dehydratace!

Aktuality

V tropických teplotách, které se nyní vrátily do České republiky, je podle odborníků nejen nutné více pít, ale také myslet na větší přísun vitamínů a minerálů. Obezřetní by při vysokých venkovních teplotách lidé měli být i při oblíbeném letním grilování, řekla dnes ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Naďa Chattová.

Ilustrační fotografie

Navzdory dešťům sucho stále trvá. Jak efektivně šetřit vodou?

Magazín

Ačkoli v poslední době často prší, vůbec to neznamená, že by byl problém se suchem zažehnán. Podle odborníků chybí v půdě voda na 87 procentech území Česka, přitom léto je navíc na množství spotřebované vody nejnáročnějším obdobím. Co můžete udělat pro úspory vody už dnes? Přinášíme šest praktických tipů, jak v letních měsících šetřit vodou v domácnosti i na zahradě.

Ilustrační fotografie

Pítka a fontány v horku osvěží. Dokud je vandalové nezničí

Aktuality

Pražské radnice zvyšují počty vodních prvků. Nová mlhoviště plánují Praha 1 nebo Praha 3. Městská část Praha 2 rekonstruuje malou kaskádu v parku Folimanka. V parku u sídliště Nová Ohrada v Praze 3 letos vznikne nové pítko a 25 metrů dlouhý potok. Za provoz pítek, fontán či kašen zaplatí radnice statisíce korun ročně. Navíc musejí řešit časté útoky vandalů, kteří vodní prvky záměrně ničí, zjistila ČTK od zástupců městských částí.

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.