Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražané si v roce 2021 připlatí za vodu, kubík vyjde na 92,36 korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Pražané za vodu v příštím roce zaplatí 92,36 korun za metr krychlový, což je o 7,9 procenta více než letos. Zdražení je způsobeno propadem spotřeby vody způsobeného pandemií nemoci covid-19 a rovněž opravou vodárny v Podolí. ČTK to dnes sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

"Nárůst ceny je způsoben především ohromným propadem fakturovaných objemů, na které se rozpočítávají regulované náklady. Ty vzrostou pouze o inflaci. Pokles spotřeby postihl Prahu nejvíce z celé republiky, neboť krize covidu vyhnala z Prahy turisty, dojíždějící studenty i pracující a zásadně omezila veškeré ekonomické aktivity," uvedl Mrázek.

Vodné a stočné představuje ve spotřebním koši Pražanů 1,4 procenta čistých příjmů domácností. Průměrný Pražan utratí za vodu měsíčně přibližně 270 korun. "Meziroční navýšení ceny představuje nárůst měsíčních výdajů za vodohospodářské služby o 22 Kč za osobu. Jeden litr kvalitní pitné vody bude stát zhruba deset haléřů," uvedl Mrázek.

Další vliv na nárůst ceny má provoz úpravny vody v Podolí, která bude v příštím roce po rekonstrukci opět připojena do pražské vodovodní sítě. Vodárna bude spoluzajišťovat dodávku pitné vody při opravě přivaděčů z Káraného.

Investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury mají v roce 2021 dosáhnout až 2,4 miliardy korun. Pokud bude odběr vody vyšší než v letošním roce, investice budou navýšeny. "Čeká nás obnova páteřních řadů z Káranské vodárny, rekonstrukce významných vodojemů i druhé poloviny Ústřední čistírny odpadních vod či výstavba přivaděče z úpravny vody v Podolí do vodojemu na Floře," uvedla tajemnice PVS Hana Kletečková. Další 1,3 miliardy pak vloží do oprav a údržby PVK.

Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.

Témata:  Praha voda

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.