Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V potrubí s teplou vodou se na kolínském sídlišti objevila legionella

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Středočeská hygiena eviduje tři izolované případy legionelly na kolínském sídlišti. Výskyt bakterie potvrdili hygienici ve vzorcích teplé vody z okolí Moravcovy ulice. Středočeská hygiena o tom dnes informovala na webu. Provozovatel vodárenské soustavy Energie AG Kolín provádí další opatření včetně dezinfekce, informoval o tom v prohlášení. Podle ředitele středočeských hygieniků Tomáše Vodného je zvýšený výskyt legionelly v teplé vodě nežádoucí, situace ale není vážná.

"Neprodleně jsme proto zahájili jednání se všemi zainteresovanými subjekty, kterými jsou vedle dodavatele pitné vody a tepla pro výrobu teplé vody i dotčená SVJ, která sama vyrábějí teplou vodu pro jednotlivé bytové domy a provozují jejich vnitřní rozvody teplé a pitné vody. S nimi se snažíme najít trvalé řešení, aby v budoucnu k ohrožení zdraví již nemohlo dojít," uvedl.

Podle starosty města Michaela Kašpara (Změna pro Kolín) jde o dva vchody. "O problému jsme dostali informaci 12. dubna odpoledne od zástupce jednoho Společenství vlastníků jednotek. Obratem jsme oslovili vedení Energie AG. Ti situaci prověřují (jedná se údajně o lokální problém teplé vody, nikoliv studené - pitné)," uvedl na webu Kašpar. Město na webu lidi rovněž vyzývá ke klidu. "Vyzývám občany, aby zbytečně nepanikařili. Jde o běžný celosvětový problém, jenž se mírně zhoršil loňským prudkým nárůstem cen energií a následnými úsporami při ohřevu vody. Hospitalizovaní jsou v jednotkách, nejde o žádnou epidemii jako v případě covidu," uvedla hygienička kolínské nemocnice Jaroslava Jirků.

Legionella se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, boilerech a klimatizacích. Nákaza začíná téměř výhradně vdechnutím infikovaného aerosolu do plic. Bakterie ohrožuje hlavně lidi oslabené například chronickým onemocněním. Obvykle se množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody.

Hygienici loni na podzim varovali, že se legionella může šířit, pokud lidé kvůli úsporám energií výrazně sníží teplotu teplé vody. "Výhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů Celsia, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě," sdělila ČTK již dříve ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Loosová.

V některých případech podle ní stačí propláchnout potrubí horkou vodou, ne vždy to ale funguje. "U některých budov se ty legionelly do týdne vrací, náprava pak může znamenat velké problémy a náklady. Protože to pak znamená sáhnout do toho systému, myslím, že je mnohem jednodušší a levnější tomu předcházet," dodala.

Témata:  nemoc voda

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy