Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihem Evropy prochází vlna extrémních veder

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jihem Evropy prochází vlna extrémních veder, píše web stanice BBC. Podle italského ministerstva zdravotnictví platí dnes nejvyšší výstraha pro 15 italských měst včetně turistických destinací jako jsou Řím, Florencie nebo Boloňa. Takzvaný rudý stupeň varování signalizuje možné riziko i pro zdravé jedince; lidé v nejvíce zasažených měst by se měli vyhnout přímému slunci mezi 11:00 a 18:00. Pokyny ministerstva obsahují také doporučení jak uchovávat potraviny, jak konzumovat alkohol či kávu nebo jak používat klimatizaci.

Teploty moří i pevniny sleduje pomocí satelitů Evropská vesmírná agentura (ESA). Extrémní podmínky by v nejbližších dnech mohly podle ESA nastat také ve Španělsku, Francii, ale i Německu a Polsku. V České republice by o víkendu mohlo být až 38 stupňů Celsia.

Nejtepleji v historii měření bylo v Evropě v srpnu 2021 na Sicílii, kde naměřili 48,8 stupně Celsia. Meteorologové varují, že k podobným hodnotám by se teploty na italském ostrově mohly přiblížit také v příštích dnech.

Za současnou vlnu veder podle odborníků stojí anticyklóna Kerberos, kterou by měla vystřídat další anticyklóna Chárón, jež přinese ještě vyšší teploty. "Opravdové vedro teprve přijde... ty nejvyšší teploty čekáme v úterý a ve středu," citovala italská tisková agentura Adnkronos italského meteorologa Mattiu Gussoniho. Proudění vzduchu naopak způsobuje pokles tlaku a neklidné, chladnější počasí nad Britskými ostrovy, píše BBC.

Jako anticyklónu neboli tlakovou výši meteorologové označují oblast vyššího tlaku vzduchu v atmosféře, který klesá k zemskému povrchu; v Evropě v letním období bývá tento jev spojen s nulovou oblačností či srážkami a maximálně se slabým větrem.

Témata:  počasí sucho voda

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy