Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je pitná voda po povodních riziková? Na tohle by si lidé měli dát pozor

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Povodně mohou způsobit nejen škody na majetku a ohrozit lidské životy, ale také kontaminovat zdroje pitné vody. Hygienické stanice však momentálně nehlásí žádné poškození vodáren ani zhoršení kvality pitné vody v důsledku záplav.

Jaroslav Žák ze společnosti BWT vysvětluje, že v případě povodní by provozovatelé veřejného vodovodu měli občany včas informovat, pokud je kvalita vody ohrožená. „Pokud je voda znečištěná, je důležité ji před požitím převařit, a v oblastech s vlastními studnami by lidé měli používat balenou vodu nebo vodu z cisteren,“ říká Žák. Po odeznění povodní je nezbytné studny vyčistit a vydesinfikovat vhodnými chemickými prostředky.

K zakalení vody může dojít i bez vědomí provozovatele, zejména pokud je poškozena menší větev vodovodního systému. „Takovou vodu by lidé rozhodně neměli pít,“ varuje Žák a dodává, že je důležité závadu okamžitě nahlásit. Záplavová voda může být kontaminována nebezpečnými bakteriemi, které způsobují průjmová onemocnění.

Kvalita surové vody se liší napříč regiony i za běžných podmínek. Voda může obsahovat těžké kovy, jako měď nebo olovo, nadměrné množství vápníku či chlóru. „Tyto problémy mohou být vyřešeny filtrací vody a její úpravou,“ vysvětluje Žák a dodává, že tímto procesem dochází k odstranění nežádoucích částic a zlepšení chuti vody.

Žák také zmiňuje inovativní přístup společnosti BWT, který dokáže upravit místní vodu na minerální a chutnější. „Mineralizace přidává do vody například magnesium, které ji obohacuje o prospěšné látky a zlepšuje její chuť,“ uzavírá Žák s tím, že technologická řešení jsou důležitá i při běžném zásobování vodou, nejen v krizových situacích.

Témata:  Povodně voda

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy