potraviny

Ilustrační fotografie

Reklamace potravin: Na co máte nárok a jak správně postupovat

Reportér

Ačkoliv potraviny patří mezi nejčastěji nakupované zboží, reklamovány jsou jen zřídka. Důvody jsou zřejmé – jde o relativně drobné částky, ztracená účtenka znamená obtíže při prokazování nákupu nebo si spotřebitelé vyhodnotí, že plesnivá pomazánka nestojí za to, aby jeli zpět do obchodu a hádali se s pokladní. Spotřebitelé by však na reklamaci potravin neměli rezignovat, byť se pravidla, která znají například při reklamaci elektroniky, poněkud liší.

Ilustrační fotografie

Balení menší, počet nižší, ceny vyšší. Tak vypadá "smrsklace" v Česku

Ekonomika

Smrskflace, fenomén, kdy se balení produktů zmenšují, ale jejich cena roste, je stále častějším tématem mezi spotřebiteli. Tento neblahý trend, který zasáhl potraviny i drogerii, vyvolává kritiku na sociálních sítích, kde si lidé všimli například menších balení brambůrek. Redakce Novinky.cz spolu s Kupi.cz nyní odhalují další konkrétní příklady, které dokazují, jakým způsobem se tento trend dotýká běžných nákupů a jaké důsledky má pro spotřebitele.

kysané zelí

Aktuality

Obchodní řetězec stahuje nebezpečné zelí. Nejezte ho

Obchodní řetězec Makro zahájil stahování kysaného zelí ze svých pultů kvůli obavám, že některé sklenice mohou obsahovat skleněné střepy. Zákazníci, kteří si zakoupili tento produkt, by měli okamžitě vrátit balení do obchodů, kde obdrží zpět své peníze. 

Ilustrační fotografie

Někteří potravináři vydělali na strašení lidí vysokými cenami

Ekonomika Podcast

Do 151. dílu podcastu Offline Štěpána Křečka přijal pozvání viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Jak moc drahé potraviny máme v České republice? Jak se změnil nákupní košík Čechů? Co stojí za rekordními zisky některých potravinářů v posledních letech? O tom všem se diskutovalo v nové epizodě. Celý díl podcastu Offline Štěpána Křečka najdete ve všech podcastových aplikacích a také na Youtube. Nové díly vycházejí každý druhý čtvrtek v 18 hodin.

Ilustrační fotografie

Český průmysl se zhoršuje už více než dva roky. Důvodem je toto

Ekonomika Komentář

Výrobní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu meziměsíčně výrazně zhoršily. Zhoršují se takto každý měsíc uplynulých více než dvou let. Tuzemský průmysl se totiž stále nepřeklenul přes realitu poměrně vysokých úrokových sazeb a relativně slabého odbytu na vývozních trzích v čele s tím německým.

Ilustrační fotografie

V obchodech si zase připlatíme. Oblíbené potraviny výrazně zdraží

Ekonomika

Češi si v obchodech opět připlatí za některé oblíbené potraviny. Například za kakao, kávu i čaj. To může být důsledek změny klimatu, ale také snahy o zlepšení pracovních podmínek v rozvojových zemích. Podle zemědělského analytika Petra Havla toto zvýšení cen se pravděpodobně neomezuje jen na tyto produkty.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Jarní sbírka potravin proběhne v sobotu 13. dubna

V sobotu 13. 4., se uskuteční pravidelná Sbírka potravin, která probíhá ve všech krajích. Za skoro 10 let spolupráce s potravinovými bankami MPSV na potravinovou pomoc vynaložilo téměř 650 milionů korun a do začátku roku 2026 plánuje vyčlenit dalších zhruba 600 milionů korun. Dosud bylo díky projektu rozdistribuováno téměř 5 tisíc tun potravinové pomoci a více než 5,5 milionů kusů materiální pomoci. Nejčastěji tuto pomoc využívají nízkopříjmové rodiny s dětmi, senioři, osoby se zdravotním postižením a lidé bez domova.

Ilustrační fotografie

Zemědělci čelí mimořádnému kolapsu cen. Potraviny zlevňují nejvíce od roku 2009, půjdou dolů dále

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý. Přispívá však zprostředkovaně, přes ceny potravin v obchodech, k propadu celkové inflace. Její pokles oceňují jak ratingové agentury, tak řadoví občané. A jistě také politici. Hlavně tedy ti vládní.

Ilustrační fotografie

Potraviny v obchodech zlevňují nejvýrazněji od roku 2009

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý.

Ilustrační fotografie

Obchodní řetězce vládu převezly, naletět jim ale nemusela

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Obchodní řetězce si z vládních politiků udělaly „dobrý den“. Nejprve jim slíbily, že zlevní potraviny v rozsahu snížené DPH, ale po přijetí konsolidačního balíčku náhle otočily a tvrdí, že místo zlevnění musí dokonce zdražit

Lidl

V Lidlu začíná týden exkluzivních pecek

Aktuality

Ode dneška čeká na zákazníky Lidlu každý den jedna exkluzivní pecka. Vybrané produkty mohou zakoupit s 40% slevou. Každá sleva je přitom unikátní a platí pouze jediný den. Nová akce ještě více podtrhuje snahu Lidlu nabízet zákazníkům ty nejlepší možné ceny na trhu. Doplňuje tak kampaň zaměřenou na dlouhodobé zlevňování výrobků.

Ilustrační fotografie

Potraviny rychle zlevňují, inflace je ale stále vysoká. Jak to?

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Spotřebitelské ceny v Česku stoupají, a to stále velmi výrazně. Podle nejnovějších údajů, těch srpnových, totiž rostly meziročním tempem 8,5 procenta. To je vskutku stále citelná inflace. Ovšem nepřehlížejme ono slůvko „meziročním“. Ano, v porovnání s loňským srpnem ceny stále výrazně rostou. Zhruba čtyřikrát výrazněji, než by si přála Česká národní banka. Ta má ze zákona dbát také o cenovou stabilitu. A ta je plně slučitelná s dvouprocentní meziroční inflací.

Ilustrační fotografie

Řetězce ustupují mediálnímu a politickému tlaku a dávají své marže do pořádku. Většina potravin proto letos zlevňuje, někdy i citelně

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Obchodní řetězce zřejmě v obavě například z možné kontroly marží přistupují na jejich citelné snížení. Svoji cenotvorbu po loňském „divokém“ roce, kdy využily nepřehledné situace k navýšení marží, tudíž dávají pomalu, ale přece do pořádku. Výsledkem tak je hmatatelné letošní zlevnění většiny základních potravin. Výjimkou jsou například brambory nebo jablka – v případě zeleniny či ovoce jsou však výraznější výkyvy zcela běžné.

Burger King

Ekonomika

Češi zůstávají věrni fast foodům i navzdory zdražení

Rychlé občerstvení se u nás těší stále velké oblibě, Čechy neodradilo ani všeobecné zdražení. Lidé letos ve druhém čtvrtletí utratili ve fast foodech o 6,2 % víc než loni, zatímco v restauracích a obchodech na potravinách spíše šetří. Výrazně více si ale v meziročním srovnání Češi připlatili za dovážené jídlo. Závěry vychází z dat společnosti Patron GO generovaných pouze z plateb kartou mezi 53 tisíci uživateli. 

Ilustrační fotografie

Kdo může za levnější potraviny? Vláda to není, spíše jde o to, že Češi už nemají peníze, už se totiž nechali jako příslovečné ovečky oholit úplně dohola

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Premiér Petr Fiala se dnes při sněmovních interpelacích vyjádřil i k cenám potravin. „Ceny potravin klesají, je to výsledek tlaku naší vlády.“ Tento výrok je ale třeba uvést na pravou míru. Veřejnost je totiž zmatena, v obchodech zatím přílišné zlevňování nepozoruje. Přinejlepším jen částečné.

Ministerstvo zemědělství

Ekonomika

Jurečka: Nekula učinil kroky, které vedly ke snížení cen potravin

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) učinil v posledních měsících kroky, které byly ve prospěch občanů a vedly ke snížení cen základních potravin v obchodech. Novinářům to dnes řekl vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a lidovecký předseda Marian Jurečka.

Ilustrační fotografie

Nekula: Výsledky kontrol cen potravin jsou horší, než se očekávalo

Ekonomika

Výsledky kontrol potravin České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jsou horší, než se očekávalo. Při jednání meziresortní komise k vysokým cenám potravin to na twtiteru uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Kontroly mají podle něj pokračovat. Úřady měly podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu provést 250 společných kontrol. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v březnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o 23,5 procenta.

Ilustrační fotografie

Středula: Vláda by měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách

Ekonomika

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. Podle poradce premiéra a hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka je velkým problémem nedostatečná konkurence na českém trhu a regulace cen může vést k dalšímu snižování konkurence na trhu.

Aktuálně se děje

31. října 2024 6:49

Náhle zemřel senátor ODS a lékař Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak dlouhodobě udržitelný příspěvek do systému sociálního zabezpečení.