Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jarní sbírka potravin proběhne v sobotu 13. dubna

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V sobotu 13. 4., se uskuteční pravidelná Sbírka potravin, která probíhá ve všech krajích. Za skoro 10 let spolupráce s potravinovými bankami MPSV na potravinovou pomoc vynaložilo téměř 650 milionů korun a do začátku roku 2026 plánuje vyčlenit dalších zhruba 600 milionů korun. Dosud bylo díky projektu rozdistribuováno téměř 5 tisíc tun potravinové pomoci a více než 5,5 milionů kusů materiální pomoci. Nejčastěji tuto pomoc využívají nízkopříjmové rodiny s dětmi, senioři, osoby se zdravotním postižením a lidé bez domova.

Poskytování potravinové i materiální pomoci nejchudším osobám zajišťuje celkem 21 partnerských organizací, z nichž je více než polovina potravinovými bankami v jednotlivých krajích. Veškeré informace o sobotní Sbírce potravin jsou k dispozici zde. Projektový tým MPSV vždy pravidelné dodávky individuálně komunikuje s jednotlivými partnery, aby maximálně odrážely poptávku v dané lokalitě a nedocházelo k plýtvání. Primárně je zajišťována distribuce základních potravin a materiální pomoc, která zajišťuje dostatek hygienických potřeb, základních domácích potřeb, textilních výrobků, ale také například školních potřeb, které banky poptávají hlavně před a na začátku školního roku. Pro ministra Mariana Jurečku je spolupráce s potravinovými bankami již dlouholetou tradicí. Již za jeho působení ve funkci ministra zemědělství se podařilo systémově rozjet podporu darování přebytečných potravin potravinovým bankám a v této činnosti pokračuje i na MPSV. „Cílem projektu je pomoci lidem ve vážné sociální nouzi překonat těžké životní období a motivovat je k dlouhodobějšímu řešení příčin jejich tíživé životní situace. Jedná se o projev solidarity a podpory sociálně slabším skupinám, což vnímám jako zásadní nejen z pohledu role ministra práce a sociálních věcí, ale i běžného občana,“ popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nejvíce poptávané potraviny jsou dlouhodobě kojenecká výživa, konzervy, polévky, dále i bezlepkové potraviny nebo bezlaktózové mléko či sušenky. U hygienických dodávek jsou pak nejžádanější dětské pleny, čistící a prací prostředky. V posledních letech v rámci hygienických dodávek jsou velmi poptávanou komoditou také dámské hygienické potřeby v souvislosti s tématem menstruační chudoby. Projekt Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám vhodně doplňuje pomoc, kterou tyto organizace získávají z jiných zdrojů, jako jsou např. potraviny a materiální pomoc od výrobců, zemědělců, obchodních řetězců či jiných dárců.

Témata:  sbírka potravin potraviny

Aktuálně se děje

21. května 2024 9:31

Květen je ve znamení platby daně z nemovitosti. Co dělat, když si vás složenka nenajde?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se na jednu nemovitost podává jen jednou, a to v lednu. Daň je pak ve většině případů splatná do konce května. O výši daně se dozvíte skrze složenku, která vám může přijít jak do běžné schránky, nebo do té datové. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy