Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V obchodech si zase připlatíme. Oblíbené potraviny výrazně zdraží

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Češi si v obchodech opět připlatí za některé oblíbené potraviny. Například za kakao, kávu i čaj. To může být důsledek změny klimatu, ale také snahy o zlepšení pracovních podmínek v rozvojových zemích. Podle zemědělského analytika Petra Havla toto zvýšení cen se pravděpodobně neomezuje jen na tyto produkty.

V poslední době jsme zaznamenali významný nárůst cen u komodit, jako je kakao, káva a čaj, které jsou významně produkovány v rozvojových zemích. "Zvláště u kakaa má vliv klimatická změna. Tradiční pěstitelé se potýkají s vážnými obtížemi při uspokojování světové poptávky. Nedostatek kakaa vede ke strmému růstu cen," říká expert. O náhlém růstu cen kakaa informoval například web CBS News.

Podle zemědělského analytika Havla rostou ceny nejen u kakaa, ale i u dalších exotických plodin pěstovaných mimo Evropskou unii. Tato zvýšená cena je důsledkem rostoucího tlaku na zlepšení pracovních podmínek v těchto zemích. Dochází k požadavkům na lepší mzdy, zákaz práce dětí a udržitelnější výrobu komodit. Tyto trendy mají vliv na celkové zdražení potravin.

Havel také zdůraznil, že lidská práce je klíčovým faktorem v zemědělské produkci. Očekává se, že zdražování se bude týkat především exotických komodit. Nepříznivé počasí, rostoucí poptávka po kakau a kávě a zlepšující se pracovní podmínky dělníků na plantážích jsou hlavními faktory, které ovlivňují ceny potravin.

Témata:  obchody potraviny zdražování

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.