Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V obchodech si zase připlatíme. Oblíbené potraviny výrazně zdraží

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Češi si v obchodech opět připlatí za některé oblíbené potraviny. Například za kakao, kávu i čaj. To může být důsledek změny klimatu, ale také snahy o zlepšení pracovních podmínek v rozvojových zemích. Podle zemědělského analytika Petra Havla toto zvýšení cen se pravděpodobně neomezuje jen na tyto produkty.

V poslední době jsme zaznamenali významný nárůst cen u komodit, jako je kakao, káva a čaj, které jsou významně produkovány v rozvojových zemích. "Zvláště u kakaa má vliv klimatická změna. Tradiční pěstitelé se potýkají s vážnými obtížemi při uspokojování světové poptávky. Nedostatek kakaa vede ke strmému růstu cen," říká expert. O náhlém růstu cen kakaa informoval například web CBS News.

Podle zemědělského analytika Havla rostou ceny nejen u kakaa, ale i u dalších exotických plodin pěstovaných mimo Evropskou unii. Tato zvýšená cena je důsledkem rostoucího tlaku na zlepšení pracovních podmínek v těchto zemích. Dochází k požadavkům na lepší mzdy, zákaz práce dětí a udržitelnější výrobu komodit. Tyto trendy mají vliv na celkové zdražení potravin.

Havel také zdůraznil, že lidská práce je klíčovým faktorem v zemědělské produkci. Očekává se, že zdražování se bude týkat především exotických komodit. Nepříznivé počasí, rostoucí poptávka po kakau a kávě a zlepšující se pracovní podmínky dělníků na plantážích jsou hlavními faktory, které ovlivňují ceny potravin.

Témata:  obchody potraviny zdražování

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

5. června 2025 11:34

Láká, lže, vydělává: Jak SHEIN klame spotřebitele a ničí planetu

dTest se společně s dalšími 24 spotřebitelskými organizacemi z celé Evropy a pod koordinací organizace BEUC podílí na podání stížnosti k Evropské komisi a evropským dozorovým orgánům proti společnosti SHEIN kvůli používání klamavých technik, tzv. „dark patterns“. Tyto praktiky tlačí spotřebitele k nákupům, které původně neměli v úmyslu uskutečnit, a přispívají tak k ekologickým a společenským problémům spojeným s odvětvím tzv. rychlé módy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.