Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obchodní řetězce si z vládních politiků udělaly „dobrý den“. Potraviny zdraží, i když klesne sazba DPH

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Obchodní řetězce si z vládních politiků, včetně premiéra Fialy, udělaly „dobrý den“. V září jim naslibovaly, že potraviny zlevní v rozsahu snížené DPH. Pak si nechaly schválit konsolidační balíček.

A nyní, když už je podepsaný prezidentem, a vyšší marže řetězců tedy zaručené, vyrukovaly s tím, že nejen nezlevní, ale dokonce zdraží.

Prý zdražují kvůli drahým energiím. Ale na to, že stát nebude za firmy, ani za potravináře, platit třeba poplatek za obnovitelné zdroje, vládní politici upozorňovali už od jara. Takže řetězce musely po celou dobu vědět, že energie mohou být i příští rok poměrně drahé. Přesto slibovaly hory doly. A vládní politici jim uvěřili, ač je před tím kdekdo varoval.

Témata:  potraviny DPH komentář

Související

Aktuálně se děje

31. března 2026 9:46

23. března 2026 13:03

Eskalace v Zálivu: ropa může překonat 150 dolarů za barel

Válka v Perském zálivu se dále dramatizuje. Americký prezident Donald Trump dal Teheránu 48hodinové ultimátům, aby ten otevřel Hormuzský průliv. Pokud tak neučiní, Trump hrozí, že vymaže z povrchu zemského v prvé řadě „největší íránskou elektrárnu“. Tou je jediná jaderná elektrárna v zemi, ta v Búšehru. Trump slibuje zničit i další elektrárny v Íránu. Teherán má na otevření Hormuzského průlivu a odvrácení hrozby čas do úterý krátce po půlnoci středoevropského času. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy