Německo zřejmě dále odebírá ruský plyn, i když tvrdí opak, uvádí agentura Bloomberg
Německo dost možná stále odebírá ruský plyn, i když tvrdí, že už ne. To samé by pak platilo i pro Česko, jehož většina plynu nyní teče právě přes Německo.
Německo dost možná stále odebírá ruský plyn, i když tvrdí, že už ne. To samé by pak platilo i pro Česko, jehož většina plynu nyní teče právě přes Německo.
Běžné akcie Volkswagenu tento týden uzavřely pod hodnotou 95 eur za kus. To je nejníže od října 2011, kdy Evropa v důsledku světové finanční krize procházela závažnou krizí dluhovou. Akcie Volkswagenu jsou nyní níže než kdykoli během jeho emisní aféry Dieselgate, propuknuvší roku 2015, a také než kdykoli během pandemie covidu.
Automobilka Volkswagen čelí finančním potížím a připravuje sérii opatření na jejich zmírnění. Mezi klíčové kroky patří plánované zdražování, které se pravděpodobně dotkne zejména modelů s tradičními spalovacími motory.
Německý automobilový průmysl čelí náročným časům, kdy se na obzoru rýsují černé mraky. Volkswagen, klíčový hráč na trhu, oznámil drastické snižování pracovních míst, což přispívá k pochmurné náladě v odvětví. Přesto institut IFO varuje před přílišným pesimismem a zdůrazňuje, že situace není beznadějná.
V nedělních parlamentních volbách ve východoněmeckých spolkových zemích Sasko a Durynsko dosáhla výrazného úspěchu krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD). Uvedl to server Sky News.
Srpnová inflace v Německu meziročně výrazně klesla na 1,9 %, což znamená, že ceny nadále rostou, ale mnohem pomalejším tempem. Jinými slovy, zdražování se zpomaluje.
Partneři české muniční iniciativy se shodují na důležitosti pomoci Ukrajině, ale vysoké pořizovací náklady, které si účtují prostředníci z českého zbrojního průmyslu, vyvolávají obavy. Německý deník Handelsblatt naznačil, že firma Excalibur Army na dělostřeleckých granátech neúměrně vydělává, což předtím tvrdil i senátor Lukáš Wagenknecht. Zbrojovka však tvrdí, že ceny odpovídají trhu. Premiér Petr Fiala odsoudil kritiku jako pokus o diskreditaci, který pomáhá Rusku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj urguje své spojence. „Válčení nezná dovolenou,“ říká a apeluje na země NATO, aby si pospíšily se slíbenými dodávkami zbraní. Ty se totiž zadrhávají. Přísliby z minulého měsíce podle Zelenského nyní neplní hlavně USA, Británie a Francie.
Evropská komise schválila německou státní pomoc pro nový projekt, který má být unikátní v Evropě. European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), plánovaný závod na výrobu mikročipů v Drážďanech, bude prvním v EU, který se zaměří na výrobu vysoce výkonných čipů. Tento krok byl oznámen předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou během její návštěvy 20. srpna.
Německá vláda odmítá tvrzení, že by omezila svou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl v pondělí mluvčí vlády Wolfgang Büchner. Informace zveřejnila německá média.
Ukrajinská obrana vůči Rusku nakonec může padnout kvůli německé šetřící mánii, varuje německá banka LBBW, největší z tamních zemských bank. Podle jejích analytiků je „rizikem za miliardu dolarů“ spoléhat se v takto zásadní věci na výnosy ze zmrazených ruských devizových rezerv, jejichž použití je stále vysoce nejisté. Právě tak ovšem Berlín nyní argumentuje: chce nahrazovat své výdaje na Ukrajinu právě výnosy z ruských rezerv.
Německo tvrdí, že snížení jeho vlastní pomoci Ukrajině budou kompenzovat prostředky ze zmrazených ruských devizových rezerv. Jenže tyto peníze nejsou o nic více německé než třeba české. O jejich využití, resp. pouze výnosu z nich, letos na jaře rozhodly země skupiny G7 a Evropská unie.
Německo plánuje v roce 2025 snížit svou bilaterální vojenskou pomoc Kyjevu na polovinu, uvedl v sobotu zdroj z německého parlamentu. Země je přitom druhým největším poskytovatelem pomoci Ukrajině.
Německo masivně navyšuje své přímé investice v Číně. Letos v prvním pololetí tam Němci proinvestovali v přepočtu 184 miliard korun, informuje dnes list Financial Times. Podobně silné by mělo být i pololetí druhé, takže Němci letos investují v Číně 350 až 400 miliard korun. Loni to za celý rok bylo 164 miliard.
Automobilový průmysl, který je pro německou ekonomiku zásadní, čelí stále většímu tlaku a přesouvá své aktivity do zahraničí. Podle oborového sdružení VDA je nutné okamžitě přijmout opatření ke zlepšení ekonomických podmínek v zemi.
Elektromobilita představuje významné riziko pro pracovní místa v automobilovém průmyslu, přičemž prodeje elektromobilů v současnosti v Německu zaostávají. Tento trend je obzvláště znepokojivý pro zhruba 1000 zaměstnanců společnosti VW v Sasku, jejichž pracovní pozice jsou nyní ohroženy více než kdy jindy.
Je stále pravděpodobnější, že EU sníží, nebo vůbec nezavede dodatečná cla na čínská elektroauta. Čína totiž nyní nově nabízí ústupek, z nějž by těžily zejména německé automobilky. Německému vicekancléři Robertu Habeckovi, který je na návštěvě Pekingu, dal nabídku čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao.
Chystaná cla na čínská elektroauta, která jsou v plánu od příštího měsíce, nemají být – v očích Bruselu – úvodním výstřelem v obchodní válce. Evropská unie naopak tiše akceptuje vznik „eurounijně-čínského průmyslového komplexu“. V podstatě tedy již přijala fakt, že čínská elektroauta jsou natolik konkurenceschopná, že evropští výrobci – zatížení regulacemi a normami, jež nesnesou srovnání nikde jinde ve světě – proti většině z nich nemají příliš šancí. Proto se se svým soupeřem hodlá spíše spojit než s ním zápolit; chce jej jen přimět k tomu, aby své elektrovozy vyráběl v EU, a ne v Číně.
Plány evropských zemí na deportaci imigrantů krachují. Británii se nedaří imigranty vypudit do Rwandy, Itálii zase do Albánie. Německo chce Afghánce vyhošťovat do Uzbekistánu, ale už teď připouští, že se to asi nepovede.
Evropská ekonomika rychle ztrácí své někdejší zdánlivě neotřesitelné postavení ve světě. Dravější jsou jak Spojené státy, tak asijské země v čele s Čínou. To vše není nic nového. Nové je ovšem to, že nyní dramatická ztráta evropské konkurenceschopnosti začíná děsit evropské elity, které dosud měly tendenci takové problémy přehlížet, případně škarohlídy rovnou častovat označením typu „ruský agent“.
V půli letošního května hlavní ukazatel německých akcií, index DAX, vystoupal na svůj historický rekord. Přitom německá ekonomika prochází náročným obdobím a je dokonce označována za „nemocného muže Evropy“. Jak to jde dohromady?
Francouzský prezident Emmanuel Macron tuší příležitost. Vnímá ekonomické i politické slábnutí Německa, které se chytlo do pasti závislosti na ruských energiích a své nezvládnuté energetické přeměny, Energiewende. Z Německa je dnes opět „nemocný muž Evropy“ a Macron podniká ofenzivu. Nemastná neslanost kancléře Olaf Scholz mu ji jen usnadňuje.
Evropská unie nebude moci podporovat konfiskaci zmrazených ruských aktiv, protože Německo je kategoricky proti. Uvedl deník The Wall Street Journal.
22. listopadu 2024 15:47
22. listopadu 2024 14:47
21. listopadu 2024 11:21
20. listopadu 2024 12:20
20. listopadu 2024 11:28
20. listopadu 2024 11:19
20. listopadu 2024 11:08
19. listopadu 2024 11:32
19. listopadu 2024 10:51
19. listopadu 2024 10:26
19. listopadu 2024 7:12
18. listopadu 2024 10:44
18. listopadu 2024 10:19
18. listopadu 2024 9:38
17. listopadu 2024 18:23
16. listopadu 2024 11:56
V úterním losování Eurojackpotu se blížil k historickému rekordnímu jackpotu. Neznámý slovenský hráč uhodl všechna hlavní čísla, ale jedno dodatkové mu uniklo. Místo obří výhry 2,5 miliardy korun si tak odnáší „pouze“ 22 milionů.
Zdroj: Martin Hájek
Plynovod NordStream 2 chce podle listu Wall Street Journal koupit americký investor Stephen Lynch, štědrý financiér kampaně Donalda Trumpa. Podle Lynche nakonec potrubím plyn opět poteče, neboť to bude v silném zájmu jak Ruska, tak i Německa. Je prý lepší, když na přepravě bude vydělávat Amerika, než aby byla pod kontrolou Ruska.