Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zbrojař Strnad za granáty pro Ukrajinu účtuje vyšší ceny? V Německu to vyvolalo poprask

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odmítá, že by české nákupy munice pro Ukrajinu byly předražené.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odmítá, že by české nákupy munice pro Ukrajinu byly předražené.
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Partneři české muniční iniciativy se shodují na důležitosti pomoci Ukrajině, ale vysoké pořizovací náklady, které si účtují prostředníci z českého zbrojního průmyslu, vyvolávají obavy. Německý deník Handelsblatt naznačil, že firma Excalibur Army na dělostřeleckých granátech neúměrně vydělává, což předtím tvrdil i senátor Lukáš Wagenknecht. Zbrojovka však tvrdí, že ceny odpovídají trhu. Premiér Petr Fiala odsoudil kritiku jako pokus o diskreditaci, který pomáhá Rusku.

V Německu je velký zájem o informace ohledně nákupu munice, protože Německo patří k největším přispěvatelům české muniční iniciativy. Německý deník na základě interních dokumentů tvrdí, že česká firma Excalibur Army, která patří do holdingu Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada, nepřiměřeně vydělává na prodeji dělostřeleckých granátů. Podle deníku firma nakoupila granáty od tureckého partnera za 62 tisíc korun a prodala je za 80 tisíc korun, což by jí přineslo zisk přesahující 1,5 miliardy korun.

Čeští zprostředkovatelé munice mají s její pořizováním a úpravami své náklady, ale otázkou zůstává, zda jsou jejich marže přiměřené. Německý deník upozorňuje, že kvůli vysokým přirážkám může Ukrajina přijít o část munice kvůli nedostatku peněz. Německé ministerstvo obrany však tvrdí, že ceny jsou ovlivněny vysokou poptávkou, která převyšuje nabídku, a že marže českých firem jsou v přijatelných mezích. Excalibur Army byla požádána o komentář k situaci.

Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek potvrdil webu Echo24 zapojení Strnadovy skupiny do české muniční iniciativy, ale odmítl komentovat konkrétní částky. Zdůraznil, že ceny jsou adekvátní a reflektují dodatečné náklady spojené s přípravou munice. Podle Čírtka je společnost transparentní vůči ministerstvu obrany, které projekt koordinuje, a nezveřejňuje detaily transakcí z bezpečnostních důvodů.

Premiér Petr Fiala (ODS) reagoval na obvinění ohledně předražených nákupů munice v rámci české muniční iniciativy a potvrdil, že Česko přispěje částkou 865 milionů korun. Podle něj jsou ceny munice v rámci iniciativy v souladu s aktuálními mezinárodními tržními cenami, které určují nabídka a poptávka, a nikdo je neovlivňuje. Fiala také označil nedávné kritiky za pokusy o znevěrohodnění iniciativy, které podle něj manipulují a pomáhají Rusku.

Prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru oznámil, že Česko zajistilo 500 tisíc kusů dělostřelecké munice v ráži 155 mm a 300 tisíc kusů v ráži 122 mm pro muniční iniciativu, k níž se připojilo asi 18 zemí. Zatímco 155 mm munice je standardní pro NATO, ráže 122 mm může pocházet ze zemí severní Afriky nebo jihovýchodní Asie, které v minulosti nakupovaly od Moskvy nebo Pekingu. Česká vláda využívá kontakty zbrojaře Michala Strnada a jeho holdingu Czechoslovak Group, který má zkušenosti s dodávkami pro armády Indonésie a Maroka.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina Německo Jana Černochová Michal Strnad

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 11:31

Nejčastější problémy s donáškovými službami: Co vám může zkomplikovat doručení

Se zvyšováním pohodlnosti života bezesporu souvisí i možnost objednávání jídla online. Již dlouhou dobu fungují dovážky například od pizzerií, avšak v posledních letech roste trend nákupu jakéhokoliv jídla. Největší boom tyto služby zažily v době covidu, avšak jejich obliba neustále roste a je prakticky nemožné ve větším městě nepotkat kurýra. Ti poskytují donášku jídla nejen automobily a na kole, ale také na skútrech, koloběžkách a jiných prostředcích. S jakými problémy se spotřebitelé nejčastěji setkávají? A jak je mohou řešit?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy