Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo odmítá spekulace o omezení vojenské podpory Ukrajiny

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Německá vláda odmítá tvrzení, že by omezila svou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl v pondělí mluvčí vlády Wolfgang Büchner. Informace zveřejnila německá média.

"Německo zůstává plně angažováno a platí slova spolkového kancléře Olafa Scholze, že podpora Ukrajině bude poskytována tak dlouho, jak bude potřeba," řekl Büchner. Dodal, že nikdo, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, by neměl doufat, že Německo v této oblasti poleví. "Zprávy naznačující, že pomoc omezujeme, jsou prostě nepřesné," uvedl.
 
Německo letos vyčlenilo přibližně 7,1 miliardy eur na vojenskou pomoc Ukrajině, uvádí německá vláda na svých oficiálních webových stránkách. Příští rok plánuje poskytnout čtyři miliardy eur, ale tyto prostředky může ještě zvýšit německý parlament, jak se stalo i letos, píše Tagesspiegel.

Deník připomíná, že Německo by mělo letos dodat Ukrajině ještě čtyři systémy protivzdušné obrany IRIS-T, deset samohybných protiletadlových systémů Gepard, 16 samohybných houfnic, deset tanků Leopard, bojové drony a tisíce kusů munice a střeliva. 

Německá média minulý týden uvedla, že německo plánuje v roce 2025 snížit svou bilaterální vojenskou pomoc Kyjevu na polovinu, uvedl zdroj z německého parlamentu. Země je přitom druhým největším poskytovatelem pomoci Ukrajině.  

Vyjádření zdrojů potvrdilo i několik zpráv z tisku. List Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ve svém víkendovém vydání oznámil, že tento krok je součástí dohody mezi kancléřem a ministrem financí Christianem Lindnerem.

Rozpočet na rok 2025 byl předmětem mnoha rozhovorů mezi vládní koalicí liberální strany Svobodní demokraté (FDP), Stranou Zelených a Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD).

Ministr financí proto požádal své partnery o vytvoření úspor, aby se dodrželo ústavní pravidlo, jehož cílem je zabránit přílišnému zadlužování státu.

Témata:  Německo Ukrajina Olaf Scholz

Související

Aktuálně se děje

13. července 2026 17:01

Půjčka pro podnikatele: kdy se vyplatí sáhnout po rychlém řešení?

Podnikání je přesně o tom – o schopnosti reagovat rychle. Jenže rychlost stojí peníze, a peníze ne vždy přijdou ve chvíli, kdy je nejvíc potřeba. Znám to z vlastní zkušenosti: faktura odešla, ale peníze na účtu nejsou. Dodavatel čeká, nájemné se blíží a zákazník ještě nezaplatil. V takové chvíli půjčka pro podnikatele přestává být tabu a stává se čistě praktickým nástrojem.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy