důchodová reforma

Ilustrační fotografie

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Důchody a sociální podpora

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese, zvýhodnění pro pracující důchodce. MPSV odesílá na vládu důchodovou reformu

Důchody a sociální podpora

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou vzhledem k náročnosti své profese zvýhodněni formou snížení důchodového věku. Současně chce MPSV více podpořit pracující seniory. Díky reformě pro ně bude zavedena sleva 6,5 % na důchodovém pojištění, jejich výdělek se tak citelně zvýší.

Ilustrační fotografie

Velké změny v důchodech: Odchod do předčasné penze až po 40 letech práce, valorizace, nový příspěvek

Důchody a sociální podpora

Důchody se budou podle návrhu změn, které dnes představil novinářům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), řádně valorizovat ke každému 1. lednu, plně o inflaci a jednu třetinu růstu reálných mezd. Mimořádné valorizace, díky nimž rostly důchody v uplynulých měsících, má nahradit dočasný příspěvek k důchodu. Jurečka dnes na tiskové konferenci potvrdil i zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Jurečka nechce prosazovat do zákona věk odchodu do penze na hranici 68 let

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se nechystá prosadit do zákona zvýšenou věkovou hranici pro odchod do penze na 68 letech. Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese. Šéf resortu práce to dnes řekl novinářům po schůzce se zástupci opozičního hnutí SPD. Uvedl, že se jeho důchodová komise rozšiřuje i o zástupce opozice. Nově by v ní měla zasedat i poslankyně SPD Lucie Šafránková. Před týdnem tým doplnila zástupkyně opozičního hnutí ANO.

CZK

Vláda projedná změny výchovného. NERV doporučuje výchovné zrušit

Důchody a sociální podpora

Vládní koalice bude jednat o případných změnách výchovného. Důvodem jsou vysoké výdaje. Rozhodnutí by mělo padnout v březnu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Bonus 500 korun za vychované dítě se vyplácí od letoška. V tomto roce se počítalo s výdaji 19 miliard korun. V dalších letech bude suma vyšší. Nezavádění či zrušení výchovného doporučovala už loni Národní ekonomická rada vlády (NERV). Opatření považuje za nesystémové. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už loni uvedl, že by se výchovné mělo přehodnotit.

Vláda ČR

Odboráři kritizují vládu. Pohrozili protestními akcemi, odmítají zvýšení věku odchodu do důchodu

Důchody a sociální podpora

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ostře kritizuje vládu za to, že s nimi nejedná o reformě penzí. Označuje to za narušení sociálního dialogu. Největší odborová centrála kvůli tomu píše premiérovi Petrovi Fialovi (ODS). Žádá o projednání návrhů na změnu penzijního systému na březnové tripartitě. Novinářům to dnes řekl předák ČMKOS Josef Středula.

Ilustrační fotografie

Důchodový systém se v roce 2025 změní. Co vláda chystá?

Důchody a sociální podpora

Důchodový systém v Česku by se mohl proměnit od roku 2025. Novelu důchodového zákona, která by měla penze reformovat, plánuje ministerstvo práce vládě poslat letos v září. S důchodovou normou má resort předložit i novelu o sociálním pojištění. Také ta má začít platit v roce 2025. Vyplývá to z legislativního plánu vlády na letošní rok. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív řekl, že návrh reformy připraví letos. Opakovaně také uvedl, že rodičům by důstojný důchod z veřejného systému měla zaručit výchova dětí a bezdětní by si měli na stáří víc spořit.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Penzijní systém má problém. Za první pololetí má deficit téměř 14 miliard

Schodek důchodového systému v prvním pololetí způsobila především pandemie kornonaviru, která snížila příjmy z pojistného na sociální zabezpečení. Celkově ale systém také negativně ovlivňuje stárnutí populace a nesystémové zvyšování důchodů. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Za přebytkem důchodového systému v předchozích letech byl především dobrý vývoj ekonomiky spojený s nízkou nezaměstnaností.

Ilustrační fotografie

Lidé půjdou do penze později? Česko dostalo od OECD doporučení

Důchody a sociální podpora

Česko dostalo od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) analýzu k reformě důchodového systému, o kterou loni požádalo. Ministerstvo práce se ji chystá zveřejnit na konci června. Novinářům to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Výsledky nechtěla zatím přiblížit. Experti měli posoudit českou situaci a navrhnout opatření k dlouhodobé udržitelnosti penzijního systému.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Jak se změní důchody: Kdo si polepší a kolik to bude stát?

Důchody a sociální podpora

Důchodová reforma přichází s novým způsobem výpočtu penzí. Reforma zásadně změní podobu státního pilíře. Cílem změn je nastavení takového důchodového systému, který bude poskytovat spravedlivé a důstojné důchody, bude široké veřejnosti srozumitelný a bude dlouhodobě udržitelný. Nový systém by tak měl více ocenit pečující, zajistit minimální životní standard seniorů a zároveň i myslet na budoucí důchodce, informuje MPSV.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Důchodová reforma Maláčové může systém penzí ještě zhoršit, varují experti

Návrhy reformy penzí ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) nepředstavují zatím systémové řešení, díky němuž by byly důchody v Česku do budoucna udržitelné. Změny penzí by se neměly provádět bez reformy příjmů a jejich zajištění, posílit by se mělo i spoření na stáří. Uvedla to Národní rozpočtová rada (NRR).

Ilustrační fotografie

Důchodová reforma: Politici si neví rady. Do debaty zapojí experty

Důchody a sociální podpora

Koalice chce zapojit do debaty o změně důchodů experty z praxe, například ředitele České správy sociálního zabezpečení a úředníky, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají. Prioritně hodlá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) řešit změny, které budou mít rozpočtový dopad v nejbližších letech. "Reforma si vyžádá delší čas," uvedl Babiš po dnešním jednání koaličních lídrů. Nevyloučil, že do konce volebního období vláda s důchodovou reformou nepřijde. Znovu se bude koalice tématem zabývat příští týden.

Ilustrační fotografie

Kde vzít na důchody? Česko má vážný problém

Důchody a sociální podpora

Zástupci parlamentních stran a experti se prozatím neshodli na konkrétnějších obrysech důchodové reformy. Shoda panuje od loňska na tom, že by se nynější veřejný systém měl rozdělit na dva pilíře. Z jednoho by se vyplácela solidární a z druhého zásluhová penze. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) po jednání důchodové komise oznámila, že v příštích měsících připraví novelu, která by mohla rozdělení systému technicky upravit. Podle kritiků není možné reformu a penze nastavit, pokud se neví, kde se na to vezmou peníze.

Ilustrační fotografie

Důchody porostou i v roce 2021, slibuje Babiš. Kolik senioři dostanou?

Důchody a sociální podpora

Růst důchodů bude pokračovat nezávisle na ekonomické situaci země a v roce 2021 dosáhnou v průměru 15.000 korun. V pořadu Partie na televizi Prima to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odmítl také tvrzení, že českému důchodovému účtu hrozí propad kvůli odchodu silných ročníků do penze v příštích deseti až 20 letech. Podle něj se tento pokles nahradí vyššími sociálními odvody ze stoupajících mezd.

Jana Maláčová

Důchody a sociální podpora

Důchodová reforma: Maláčová chce do pár měsíců předložit novelu s reformou penzí

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce do několika měsíců připravit důchodovou novelu s reformou penzí. Návrh by mohl podle ní v ideálním případě už upravit technické rozdělení nynějšího veřejného systému na dva pilíře - nultý se základním solidárním důchodem a první se zásluhovou částí důchodu. Maláčová to řekla na tiskové konferenci po dnešním jednání komise pro spravedlivé důchody. O nastavení parametrů nového penzijního systému a výši penzí komise nehlasovala.

Důchodci v EU?

Důchodová reforma v podání Maláčové? Je jako stavba vzdušného zámku, kritizuje TOP 09

Důchody a sociální podpora

Plán změn důchodového systému, jak ho připravila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), neobsahuje základ - tedy příjmovou stránku. Při odchodu z dnešního zasedání komise pro důchody to řekla předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Nelíbí se ji ani část dílčích změn. Nejdůležitější je podle ní nicméně právě příjmová část systému. Ministryně ji chce podle ní řešit později změnou systému daní.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Důchodová reforma? Komise souhlasí s tímto modelem

Důchody a sociální podpora

Důchodová komise se dnes shodla na tom, jak by mohla v Česku v budoucnu případně vypadat důchodová reforma. Členové komise jednomyslně souhlasili s tím, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva. Jedna část by byla solidární a platila by se z rozpočtu, druhá by byla zásluhová a plynulo by do ní pojistné. Novinářům to po jednání komise řekla její šéfka Danuše Nerudová.

Ilustrační fotografie

Důchody vláda neřeší? Omyl! Připravujeme aktivitu, která je ještě tajná, řekla Maláčová

Důchody a sociální podpora

Přípravy důchodové reformy v Česku se za poslední rok neposunuly kupředu. Dvě vlády Andreje Babiše (ANO) je zatím nenastartovaly. Fungovat dosud nezačal ani tým, jehož vytvoření oba kabinety slíbily v programovém prohlášení a který by na návrhu reformních změn pracoval. Vyplývá to z vyjádření vládních politiků. O vzniku případné důchodové komise a dalším postupu původně chtěly ve čtvrtek jednat koaliční strany ANO a ČSSD. Jednání ale bylo zrušeno.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Důchody a sociální podpora

Důchody rozvířily debatu u Jílkové. Někteří senioři berou méně než 9 tisíc. To je nehorázné!

Ve čtvrtek se řešily v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové důchody a důchodová reforma. Vláda v demisi chce totiž důchodcům zařídit téměř tisícové navýšení penzí plus další navyšování starobních důchodů osobám, které dosáhly věku 85 let. Argumentuje rostoucí ekonomikou a právem důchodců se na ní podílet. Je však takový přístup z hlediska budoucnosti zodpovědný?

Ilustrační fotografie

Důchodová reforma není nutná? Prý jde o velkou lež

Důchody a sociální podpora

Jako výrazně zkreslenou vnímá vládní studii o penzijních reformách komentátor David Klimeš. Podle něj je důchodový systém v Česku neudržitelný a reforma je nutná. Podle vládní studie je naopak v pořádku a nutné jsou jen dílčí úpravy.

Ilustrační fotografie

Druhý pilíř penzijní reformy skončil. Co bude s naspořenými penězi?

Důchody a sociální podpora

Na začátku roku skončil druhý pilíř důchodového spoření. Lidé, kteří v něm spořili, o své peníze nepřijdou, dostanou je do konce roku zpět. Proces ukončení se týká necelých 84 tisíc účastníků důchodového spoření, kteří mají ve fondech naspořené přibližně tři miliardy Kč.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.