Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Penzijní reforma: Vláda náhle mění plány, důchodový věk poroste pomaleji

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Penzijní reforma, která teprve čeká na projednání v Poslanecké sněmovně, se dočká úpravy ještě před jejím schválením. Koalice se rozhodla změnit plán automatického zvyšování věku odchodu do důchodu. Zatímco původně se měl věk prodlužovat až o dva měsíce ročně, nově by měl růst maximálně o jeden měsíc za rok.

Informaci, kterou přinesl server iDnes.cz, potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Jakub Augusta z tiskového odboru úřadu uvedl: „Ano, k této dohodě došlo,“ a tím potvrdil zprávy Novinek.

Současný plán na postupné zvyšování důchodového věku má za cíl stanovit maximální hranici na 65 letech. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) však navrhuje změnu, která by tuto hranici upravila. Podle jeho návrhu by se věk odchodu do důchodu měl řídit očekávanou délkou života a zvyšovat se až o dva měsíce ročně, aby důchodci strávili v penzi průměrně 21,5 roku. Například ročník 1966 by měl podle tohoto návrhu odcházet do důchodu ve věku 65 let a dvou měsíců.

Koalice se rozhodla pozměnit návrh zvyšování důchodového věku. Podle nového návrhu, přijatého na základě doporučení České demografické společnosti, se důchodový věk bude zvyšovat maximálně o jeden měsíc ročně, aby se předešlo „bezdůvodným rozdílům“ v průměrné délce pobírání důchodu. To znamená, že ročník 1966 odejde do důchodu ve 65 letech a jednom měsíci, zatímco ročník 1978 v 66 letech a jednom měsíci.

Podle poslankyně STAN Pavly Pivoňky Vaňkové by se měla situace ohledně důchodového věku každých pět let přehodnocovat, aby bylo možné provádět úpravy podle aktuálního vývoje.

„My jsme od začátku říkali, že by se měli demografové vyslyšet, protože dává větší smysl hodnotit generaci po pěti letech, a ne postupovat z ročníku na ročník. Protože když přijde nějaká pandemie, jako byl třeba nyní covid, tak může být jiná mortalita,“ uvedla Novinkám.

Dále se stále jedná o možnost předčasných důchodů pro náročné profese. Demograf Tomáš Fiala, který se podílel na návrhu České demografické společnosti, doplnil: „Je to spravedlivější, nebudou mezi jednotlivými generacemi tak velké rozdíly v době strávené v důchodu. Navíc poroste doba odchodu do penze pomaleji, takže se zachová to, že v ní lidé budou trávit čtvrtinu života.“

Markéta Pekarová Adamová vyzdvihuje, že dosažený výsledek důchodové reformy je výsledkem dlouhých a důkladných jednání. Uvádí, že reforma splňuje klíčové požadavky její strany, přičemž klade důraz na přínos a udržitelnost reformy. Její vyjádření odráží pozitivní pohled na dosažené kompromisy a potvrzuje, že strana považuje aktuální návrh za krok správným směrem.

Na druhé straně, odbory, reprezentované předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou, mají zásadní výhrady. Středula vítá, že úpravy jsou lepší než původní návrh, ale stále považuje navrhované zvyšování věku odchodu do důchodu za nedostatečné. Požaduje strop na 65 letech, argumentujíc tím, že vláda nezohledňuje dlouhou pracovní dobu českých zaměstnanců a nezaměřuje se na problém nízkých mezd, které by mohly situaci výrazně zlepšit. Jeho kritika upozorňuje na nedostatky v navrhovaném řešení, které, jak tvrdí, pouze zvyšuje věk odchodu do důchodu, aniž by řešilo hlubší ekonomické a sociální problémy.

Vláda plánuje upravit návrh reformy prostřednictvím pozměňovacího návrhu, který bude projednáván v Poslanecké sněmovně na konci září. Tento krok ukazuje, že koalice je připravena reagovat na kritiku a dále vyjednávat o úpravách, aby dosáhla širší shody a přizpůsobila reformu aktuálním potřebám a obavám.

Témata:  důchodová reforma důchodci vláda Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 20:05

Extrémní počasí a VÝSTRAHA: Znojemské vinobraní a dožínky se ruší. Co všechno se ještě nebude konat?

Výstrahy před silnými lijáky a povodněmi způsobily zrušení celé řady akcí po celé České republice, informoval o tom server EuroZprávy.cz. Konat se nebudou jubilejní ročníky Znojemského vinobraní a Královehradeckých krajských dožínek. Zrušené akce ale hlásí různí organizátoři po celé zemi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy