Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodová reforma: Politici si neví rady. Do debaty zapojí experty

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Koalice chce zapojit do debaty o změně důchodů experty z praxe, například ředitele České správy sociálního zabezpečení a úředníky, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají. Prioritně hodlá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) řešit změny, které budou mít rozpočtový dopad v nejbližších letech. "Reforma si vyžádá delší čas," uvedl Babiš po dnešním jednání koaličních lídrů. Nevyloučil, že do konce volebního období vláda s důchodovou reformou nepřijde. Znovu se bude koalice tématem zabývat příští týden.

O konturách variant důchodové reformy jednala minulý pátek komise pro spravedlivé důchody, ve které je zastoupena vedle expertů i opozice. Na Babiše ale působí příliš teoreticky. Chce jednat nejprve o důchodech žen a penzích pro náročné profese.

"Chceme dřívější odchod do důchodu, prezentovali jsme varianty, ke kterým se vrátíme," uvedla po jednání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) k penzím náročných profesí. Řešit bude koalice také zvýhodnění pečujících lidí, a to fiktivním vyměřovacím základem nebo bonusem za péči.

Reforma důchodů, jak o ní jednala komise, zůstane podle Maláčové na úrovni diskusí, do kterých se zapojí experti. Podle Maláčové i Babiše je na změnu třeba široké shody. Podle návrhu prezentovaného v pátek ve třech variantách by měl být současný veřejný systém důchodů rozdělen na dva pilíře - nultý se základním solidárním důchodem a první se zásluhovou částí důchodu. Jak vysoká by základní a zásluhová penze mohly být, se komise neshodla. Na stole jsou tři varianty s označením spravedlivá, technická a úsporná. Ve spravedlivé a technické verzi by základní důchod činil 30 procent průměrné mzdy, v úsporné 22 procent. V prvních dvou by tak všichni senioři a seniorky měli teď jistých 10.500 korun, ve třetí 7740 korun. Zásluhová část by měla zůstat stejná jako dosud, tvrdí ministryně a šéfka komise. Modely se liší také oceněním péče o dítě či práce i po dosažení důchodového věku.

Podle podkladů se v prvních dvou variantách výdaje proti dnešku zvedly. Podle Maláčové ve spravedlivé verzi o deset miliard korun, nikoli o 300 miliard, jak uvedla minulý týden ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Reformu penzí slíbila vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení. Schillerová už před měsícem uvedla, že je skeptická k tomu, že by tato vláda jasnou reformu přijala.

Témata:  důchodová reforma důchody

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy