Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodová reforma: Politici si neví rady. Do debaty zapojí experty

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Koalice chce zapojit do debaty o změně důchodů experty z praxe, například ředitele České správy sociálního zabezpečení a úředníky, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají. Prioritně hodlá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) řešit změny, které budou mít rozpočtový dopad v nejbližších letech. "Reforma si vyžádá delší čas," uvedl Babiš po dnešním jednání koaličních lídrů. Nevyloučil, že do konce volebního období vláda s důchodovou reformou nepřijde. Znovu se bude koalice tématem zabývat příští týden.

O konturách variant důchodové reformy jednala minulý pátek komise pro spravedlivé důchody, ve které je zastoupena vedle expertů i opozice. Na Babiše ale působí příliš teoreticky. Chce jednat nejprve o důchodech žen a penzích pro náročné profese.

"Chceme dřívější odchod do důchodu, prezentovali jsme varianty, ke kterým se vrátíme," uvedla po jednání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) k penzím náročných profesí. Řešit bude koalice také zvýhodnění pečujících lidí, a to fiktivním vyměřovacím základem nebo bonusem za péči.

Reforma důchodů, jak o ní jednala komise, zůstane podle Maláčové na úrovni diskusí, do kterých se zapojí experti. Podle Maláčové i Babiše je na změnu třeba široké shody. Podle návrhu prezentovaného v pátek ve třech variantách by měl být současný veřejný systém důchodů rozdělen na dva pilíře - nultý se základním solidárním důchodem a první se zásluhovou částí důchodu. Jak vysoká by základní a zásluhová penze mohly být, se komise neshodla. Na stole jsou tři varianty s označením spravedlivá, technická a úsporná. Ve spravedlivé a technické verzi by základní důchod činil 30 procent průměrné mzdy, v úsporné 22 procent. V prvních dvou by tak všichni senioři a seniorky měli teď jistých 10.500 korun, ve třetí 7740 korun. Zásluhová část by měla zůstat stejná jako dosud, tvrdí ministryně a šéfka komise. Modely se liší také oceněním péče o dítě či práce i po dosažení důchodového věku.

Podle podkladů se v prvních dvou variantách výdaje proti dnešku zvedly. Podle Maláčové ve spravedlivé verzi o deset miliard korun, nikoli o 300 miliard, jak uvedla minulý týden ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Reformu penzí slíbila vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení. Schillerová už před měsícem uvedla, že je skeptická k tomu, že by tato vláda jasnou reformu přijala.

Témata:  důchodová reforma důchody

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.