Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé půjdou do penze později? Česko dostalo od OECD doporučení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česko dostalo od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) analýzu k reformě důchodového systému, o kterou loni požádalo. Ministerstvo práce se ji chystá zveřejnit na konci června. Novinářům to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Výsledky nechtěla zatím přiblížit. Experti měli posoudit českou situaci a navrhnout opatření k dlouhodobé udržitelnosti penzijního systému.

"Studie nám dělá velkou radost. Potvrzuje naše závěry," uvedla ministryně. Dodala jen, že koncem června by měla analýzu OECD projednat důchodová komise.

Babišova vláda uvedla důchodovou reformu ve svém programu jako první ze šesti svých hlavních priorit. Podle zpráv ministerstva práce či Národní rozpočtové rady se česká penzijní soustava beze změn při stárnutí společnosti propadne do deficitů. Ty by mohly za pár desetiletí dosahovat několika procent hrubého domácího produktu (HDP). V dnešních hodnotách by to byly stovky miliard korun.

OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Radila třeba v budoucnu dál odsouvat věk nástupu do penze podle prodlužování života. Důchodová věková hranice se v Česku zvedá každý rok, a to obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. Na 65 let se dostane ve 30. letech. Vláda loni trvala na zachování tohoto limitu. Další pomalé odsouvání, které by se týkalo dnešních třicátníků či dvacátníků, odmítla. Jednat by o tom měl příští kabinet znovu v roce 2024.

Podle zadání vlády měla OECD zhodnotit první a třetí důchodový pilíř, tedy průběžné financování důchodů z odvodů a dobrovolné spoření na stáří. Ministerstvo práce v podkladech pro loňské jednání kabinetu uvedlo, že by experti OECD měli posoudit demografický vývoj a náklady na stárnutí a navrhnout opatření k zajištění dlouhodobé udržitelnosti a stability penzijního systému. Ve druhém letošním pololetí a prvním pololetí roku 2021 by se měly výsledky projednat a měla by se najít shoda na podobě důchodového systému. Stanovit by se měl podíl státu, lidí a zaměstnavatelů na financování penzí.

Důchodová komise se loni na podzim shodla na možnosti nynější průběžný veřejný systém rozdělit. Z nultého pilíře by se platil solidární základní důchod z daní, z prvního pilíře pak z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a výdělků. Maláčová představila tři varianty s označením spravedlivá, technická a úsporná. Liší se výší základní penze i započítáním bonusů za péči a děti či přesluhování. První dva modely výdaje do budoucna zvedají.

Národní rozpočtová rada uvedla, že návrhy nepředstavují systémové řešení k udržitelnosti penzí. Změny by se neměly provádět bez zajištění a reformy příjmů, posílit by se mělo i spoření na stáří. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív řekla, že Česko sice změny penzí potřebuje, do voleb už se ale nejspíš nepřijmou. Důchodovou komisi kritizovala za to, že o zajištění zdrojů zatím nejednala. Podle Maláčové a šéfky důchodové komise Danuše Nerudové by reformu penzí měla provázet reforma daní.

Témata:  důchody důchodová reforma Jana Maláčová Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese, zvýhodnění pro pracující důchodce. MPSV odesílá na vládu důchodovou reformu

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou vzhledem k náročnosti své profese zvýhodněni formou snížení důchodového věku. Současně chce MPSV více podpořit pracující seniory. Díky reformě pro ně bude zavedena sleva 6,5 % na důchodovém pojištění, jejich výdělek se tak citelně zvýší.