Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Nezdanitelné položky uvedené v § 15 zákona o dani z příjmů snižují roční daňový základ. Většině daňových poplatníků následně přináší každá tisícikoruna daňového odpočtu roční daňovou úsporu ve výši 150 Kč. „Všechny nezdanitelné položky se uplatňují až za celý kalendářní rok v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem za zaměstnance,“ sděluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Maximální odpočet až 48 tisíc korun

Za rok 2024 je možné snížit daňový základ až o 48 000 Kč zaplacené poplatníkem na jeho daňově podporované produkty spoření na stáří. Roční daňová úspora tak u většiny občanů může činit až 7 200 Kč. Mezi finanční produkty na stáří patří zejména penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, soukromé životní pojištění a nově dlouhodobý investiční produkt. „Přispívat na penzijní smlouvy může zaměstnanci i zaměstnavatel, což je velmi oblíbený benefit, pro účely daňového odpočtu se však vklady zaměstnavatele nehodnotí,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Hodnotí se až vklady nad státní příspěvek

Na smlouvu o penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření je možné dostávat měsíční státní příspěvek, jehož částka závisí na výši vlastního vkladu. „Pro účely daňového odpočtu u těchto dvou smluv se přitom hodnotí částka vkladu až nad měsíční částku, pro kterou náleží maximální měsíční státní příspěvek,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Zvýšení státního příspěvku od července

Do konce června činí minimální měsíční úložka pro čerpání státní podpory 300 Kč a nárok na maximální státní měsíční příspěvek ve výši 230 Kč vzniká při měsíční úložce 1 000 Kč a více. Od července letošního roku je nutné pro minimální měsíční státní příspěvek 100 Kč spořit na smlouvu alespoň 500 Kč a na maximální státní příspěvek ve výši 340 Kč dosáhnou občané spořící si měsíčně 1 700 Kč a více. „Nárok na státní příspěvek však nově od července nebudou mít občané, kterým byl přiznán starobní důchod,“ dodává Gabriela Ivanco.

Dlouhodobý investiční produkt

Nově lze za rok 2024 snížit daňový základ i o tzv. dlouhodobý investiční produkt, což je souhrnné označení investičních nebo spořicích produktů, které napomáhají zabezpečení na stáří. Tato nová alternativa bude zajímavá zejména pro občany, kteří preferují rizikovější a dynamičtější investiční produkty, jež mohou nabídnout mnohem zajímavější zhodnocení. „Pro zajištění na penzi neexistuje univerzálně správná finanční strategie, vždy záleží na sklonu k riziku a osobních preferencích, proto je rozšíření daňově podporovaných investičních možností k zajištění na důchod krokem správným směrem,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Témata:  důchody důchodová reforma

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy