Diskuse o důchodové reformě začne v Poslanecké sněmovně příští měsíc. Změny se dotknou milionů lidí a strany budou mít silnou motivaci přizpůsobit své návrhy před nadcházejícími krajskými a senátními volbami.
Debata o důchodové reformě bude klíčová pro budoucí penzisty, neboť se očekává, že zákonodárci schválí snížení budoucích důchodů. Naopak by mohlo dojít ke zpomalení zvyšování věku pro nárok na penzi. Současní senioři se rovněž dočkají změn; vláda plánuje úpravy, které mohou ovlivnit osoby, které v posledních dvou letech využily výhodné podmínky pro předčasný odchod do důchodu, a mohlo by dojít k krácení jejich lednových a případně mimořádných valorizací. Uvedl to server E15.
Debata o důchodové reformě v Poslanecké sněmovně se zaměřuje na návrhy, které mají vyrovnat rozdíly mezi důchody. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek kritizuje systém, který znevýhodňuje ty, kteří pracovali déle, a navrhuje zpomalit tempo růstu valorizací pro „předčasné penzisty“, kteří odešli do důchodu v předchozích dvou letech. Místo toho by měli dostávat vyšší valorizace ti, kdo mají nižší důchod.
Čtěte také
Návrh Pirátů získal podporu některých členů ODS a TOP 09, přičemž místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09) navrhuje místo omezování valorizací raději přidat těm, kdo si důchod vyřídili v řádném termínu. Naopak místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) a zástupci opozičního hnutí ANO varují před retrospektivními změnami, které by mohly vést k právním problémům.
Zahájení projednávání návrhu Pirátské strany v dolní komoře parlamentu zatím není určeno. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje uzavřít dohodu o úpravách důchodové reformy do konce prázdnin.
Čtěte také
Po tomto zpřísnění pravidel pro předčasný důchod, které začalo platit od dubna, se ukazuje výrazný pokles v počtu žádostí o předčasnou penzi. V současnosti dostávají lidé, kteří odešli do důchodu dříve, v průměru o dva tisíce korun méně měsíčně než ti, kteří se důchodu dočkali v řádném termínu. Tento zásah způsobil, že počet žádostí o předčasný důchod klesl z loňských 12 tisíc měsíčně na zhruba 700.
Zájem o předčasné penze vzrostl v minulosti kvůli mimořádným valorizacím důchodů a vysoké inflaci, ale vládní omezení a rostoucí deficit důchodového systému vedly k přísnějším podmínkám. Loni v prosinci vykázal systém historický deficit skoro 80 miliard korun. Nová pravidla omezují možnost žádat o předčasný důchod na maximálně tři roky před řádným důchodovým věkem a zvyšují požadovanou dobu důchodového pojištění z 35 na 40 let, což začne platit od října.
Témata: důchody, důchodová reforma, důchodci
Související
10. září 2024 21:28
9. září 2024 6:07
13. srpna 2024 16:38
10. srpna 2024 15:32
1. srpna 2024 13:18