Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se změní důchody: Kdo si polepší a kolik to bude stát?

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Důchodová reforma přichází s novým způsobem výpočtu penzí. Reforma zásadně změní podobu státního pilíře. Cílem změn je nastavení takového důchodového systému, který bude poskytovat spravedlivé a důstojné důchody, bude široké veřejnosti srozumitelný a bude dlouhodobě udržitelný. Nový systém by tak měl více ocenit pečující, zajistit minimální životní standard seniorů a zároveň i myslet na budoucí důchodce, informuje MPSV.

1. Architektura nového systémuNa architektuře systému se shodla komise složená z předních českých odborníků.

Starobní důchody současných seniorů

Každý senior, který již má starobní důchod přiznaný, dostane v novém systému stejný, anebo vyšší důchod. Není tedy možné, aby si pohoršilo 90 % důchodců.

Základní část: část důchodu zaručující důstojné důchody pro všechny

Garantuje všem minimální životní standard důchodců. Základní část musídosahovat alespoň třetiny průměrné mzdy, aby méně seniorů žilo v chudobě. 2 ze 3 OSVČ dnes odvádí do systému přibližně 2 500 Kč, což už nyní na důchod nestačí, v budoucnu se musí zapojit více, aby mohli pobírat základní důchod.

Zásluhová část: část důchodu oceňující individuální životní dráhu

Oceňuje odvedené pojistné v průběhu pracovní kariéry. Oceňuje péči o děti nebo zdravotně postižené formou fiktivních vyměřovacích základů. To znamená, že při výpočtu důchodu se na pečujícího bude dívat, jako kdyby pracoval alespoň za průměrnou mzdu. Spravedlivá varianta navíc oceňuje péči za každé dítě bonusem 500 Kč. Spravedlivá varianta oceňuje práci bonusem navíc 240 Kč měsíčně za každý rok nad 41 let práce, péče apod.

Individuální důchodová konta = cesta k lepší informovanosti

Veškeré informace o očekávané výši důchodu a zbývajících podmínkách pro jeho získání bude mít každý občan na svém individuálním důchodovém kontě.

2. Tři scénáře – Kdo si polepší a kolik to bude stát?Detailní popis dopadů jednotlivých scénářů na důchody k dispozici ZDE.

A. Spravedlivá varianta

Hlavní cíl: spravedlivé a důstojné důchody. Ocenění práce: za vyšší příjmy vyšší důchod, navíc 240 Kč měsíčně za každý rok nad 41 let práce, péče apod. Ocenění péče: 100% fiktivním základem a bonusy za každé dítě 500 Kč. Průměrný důchod: v 1. roce po reformě vzroste o 1 150 Kč. Dopady na rozpočet: v prvním roce přibližně 10,6 miliardy Kč. Tvrzení ministryně financí o 300 miliardách korun jsou tedy zavádějící a nepravdivé. Toto je varianta, kterou prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a sociální demokracie.

B. Technická varianta

Hlavní cíl: kompromis mezi spravedlností důchodů a finančními náklady. Ocenění práce: za vyšší příjmy vyšší důchod, bez bonusu za každý rok nad 41 let práce, péče apod. Ocenění péče: 100% fiktivním základem, ale bez bonusů za dítě. Průměrný důchod: v 1. roce po reformě vzroste o 490 Kč. Dopady na rozpočet: dlouhodobá finanční udržitelnost jako v současném systému

C. Úsporná varianta

Hlavní cíl: snížit potřebu dodatečných příjmů rozpočtu, a to na úkor spravedlnosti a důstojnosti. Ocenění práce: za vyšší příjmy vyšší důchod, bez bonusu za každý rok nad 41 let práce, péče apod. Ocenění péče: pouze 80% fiktivním základem, bez bonusů za dítě. Průměrný důchod: v 1. roce po reformě vzroste o 100 Kč, po 5 letech již ale klesne o 400 Kč. Dopady na rozpočet: zlepší dlouhodobou finanční udržitelnost, ale nevyřeší ji. Tuto variantu MPSV odmítá. Má sloužit pouze k ilustraci, jak by situace vypadala, pokud bychom neřešili dodatečné příjmy.

3. Předčasné důchodySoučástí zajištění větší spravedlnosti je také návrh na dřívější odchod do penze u náročných profesí. Vybrané profese budou určené tzv. kategoriemi práce, které hodnotí vliv práce na zdraví zaměstnanců.Za každých odpracovaných 10 let v náročné profesi bude moci zaměstnanec odejít o rok dříve do důchodu bez jakékoli penalizace. Bez zavedení tohoto mechanismu by zaměstnanci za každý rok předčasného odchodu do důchodu v průměru přišli o 1 000 Kč měsíčně.

Na spolufinancování těchto dřívějších odchodů se bude podílet zaměstnavatel, který z náročné práce profituje.

Podrobnosti k plánované reformě k dispozici ZDE.

Témata:  důchody důchodová reforma

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.