daňové přiznání

Ilustrační fotografie

Při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání hrozí sankce. Víte jaké?

Finance

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro svátky tedy 29. března a 1. dubna.

Daně, ilustrační fotografie

Lidé a firmy letos odevzdali 2,95 milionu daňových přiznání, meziročně více

Daně a mzdy

Lidé a firmy letos odevzdali 2,95 milionu přiznání k dani z příjmu. Proti loňsku se počet podaných daňových přiznání zvýšil zhruba o 120.000. Z celkového počtu podaných přiznání jich bylo 2,4 milionu od fyzických osob a zhruba 554.000 od firem. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo Generální finanční ředitelství.

Ilustrační fotografie

Blíží se termín pro podání elektronického daňového přiznání

Daně a mzdy

Podnikatelé a další poplatníci, kteří podávají daňové přiznání elektronickou cestou, mají posledních několik dní na jeho vyplnění a odeslání. Termín pro jeho podání totiž vyprší 2. května. Pokud však lidé tento termín nestihnou, mají stále možnost vyhnout se pokutě za jeho pozdní podání. Pokud totiž přiznání podají přes poradce (daňového poradce či advokáta), mají čas až do 3. července. Jakou cestou mohou podnikatelé daňové přiznání podat a jak se vyhnout zmíněným sankcím, popisuje Jakub Klíma, daňový poradce ze společnosti BDO.

Ilustrační fotografie

Zbývá poslední týden pro podání daňového přiznání v papírové podobě

Daně a mzdy

Pro podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá poslední týden. Finanční úřady proto ode dneška prodlužují úřední hodiny. Finanční správa také upozorňuje na možnost podání přiznání elektronicky, v takovém případě je termín o měsíc delší. Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce, má čas do července.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Jakých chyb se Češi dopouštějí ve svých daňových přiznáních?

Na počátku dubna 2023 vyprší lhůta pro odevzdání přiznání daně z příjmů u fyzických osob. Pro poplatníky podávající přiznání elektronicky platí termín do začátku května a pro poplatníky využívající daňových poradců do začátku července 2023. Advokáti a daňoví poradci z kanceláře Rödl & Partner vidí největší nedostatky podávaných přiznání v nesprávném uplatnění slev na dani. Zmiňují i nové daňové segmenty, jako jsou takzvaní digitální nomádi nebo influenceři, a upozorňují, že daňové kontroly budou vzhledem k digitalizaci cílenější.

Ilustrační fotografie

Končí termín pro odevzdání daňového přiznání elektronicky

Daně a mzdy

Dnes končí termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu elektronicky. Papírové přiznání bylo třeba letos odevzdat do pátku 1. dubna. Bez sankcí následně bylo možné přiznání podat ještě dalších pět pracovních dnů. V případě využití služeb daňového poradce je lhůta pro odevzdání stanovena do 1. července. Stejná lhůta platí i pro firmy, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Ilustrační fotografie

Dnes končí termín pro odevzdání daňového přiznání papírově

Daně a mzdy

Dnes končí termín pro podání papírových přiznání daně z příjmu a uhrazení daně za loňský rok. V případě elektronického podání je lhůta prodloužena do 2. května a při využití služeb daňového poradce je lhůta pro odevzdání stanovena do 1. července. Podle dostupných statistik finanční správy dosud přijala 1,6 milionu přiznání, tedy zhruba 57 procent z celkového očekávaného počtu.

Ilustrační fotografie

Dnes je poslední den pro podání daňového přiznání v papírové podobě

Daně a mzdy

Dnes končí termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2020 v papírové podobě. Jde o prodloužený termín z původního 1. dubna. Dnes je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. V elektronické verzi lze přiznání podat do 1. června místo 3. května. V případě daňových přiznání podaných daňovým poradcem je standardní lhůta do 1. července.

Alena Schillerová

Vláda prodloužila o měsíc lhůtu pro daňová přiznání

Daně a mzdy

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ilustrační fotografie

Finanční správa v termínu vybrala přes 2 miliony daňových přiznání. Opozdilcům hrozí pokuty

Finance

Termín odevzdání daňového přiznání i úhrady případného doplatku daně z příjmů byl letos 1. dubna. V řádném termínu vybrala Finanční správa 2,04 milionu přiznání od fyzických i právnických osob. Ti, kteří na tuto povinnost zapomněli nebo ji nestihli, měli ještě čas na nápravu do 8. dubna. Po tomto datu ale již musejí počítat s pokutami, jež navíc každým dnem narůstají.

Daně, ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Nestíháte podat daňové přiznání? Máte tři možnosti, jak se vyhnout pokutám

Už jen několik posledních dní zbývá na podání daňového přiznání. Posledním dnem pro jeho odevzdání za rok 2018 je 1. duben 2019 a zároveň jde o nejzazší termín pro úhradu daně. Kvůli chybějícím listinám nebo nemoci se ale může stát, že přiznání na poslední chvíli podat nestihnete. V takovém případě máte tři možnosti, jak postupovat.

Ilustrační foto

Daňové přiznání dopadá na Čechy. Jaké největší chyby děláme?

Daně a mzdy

Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen deset dní a přiznání k zatím odevzdalo zhruba jen 22 % právnických osob a 35 % osob fyzických. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání a pro úhradu daně je pondělí 1. dubna 2019. Lidé v něm ale jistě i letos, stejně jako každý rok, udělají řadu chyb. Které jsou podle Finanční správy ty nejčastější?

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2018: Kolik peněz můžete ušetřit a za jakých podmínek?

Daně a mzdy

Těm, kteří si připravují sami daňové přiznání za rok 2018, zbývá na návštěvu finančního úřadu nebo odeslání tohoto dokumentu poštou necelý měsíc. Při počítání příjmů a výdajů nezapomeňte také na daňové odpočty. V případě finančních produktů na ně máte nárok, pokud si platíte životní pojištění, doplňkové penzijní spoření nebo splácíte hypotéku či úvěr ze stavebního spoření. Kolik peněz můžete ušetřit a za jakých podmínek?

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Jak na vyplnění daňového přiznání za rok 2018?

Daňové přiznání patří mezi každoroční povinnosti nejen živnostníků, ale i některých zaměstnanců či penzistů. Termín pro jeho odevzdání je v tomto roce 1. dubna, pokud ale poplatník využívá služeb daňového poradce, může si tuto lhůtu prodloužit o tři měsíce. Jak správně splnit daňové povinnosti a neplatit přitom zbytečně vyšší daň z příjmu?

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy