Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda prodloužila o měsíc lhůtu pro daňová přiznání

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Facebook

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. Úřady tehdy přijímaly přiznání bez sankce až do 18. srpna. Finanční správa celkem za rok 2019 evidovala zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470.000 od firem.

Letos do pondělka 1. března lidé a firmy odevzdali 348.602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48.525 a fyzických osob 300.077. Další průběžná data bude mít správa v úterý.

Posunutí termínu spočívá ve faktickém odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po prodloužených lhůtách, může mu správa pokutu vypočíst už od 1. dubna, resp. 3. května.

"Posunutí termínu podání daňových přiznání v papírové podobě je určitě velkou úlevou pro živnostníky, kteří vedou i celou daňovou agendu jen na papíře. Mnozí z nich se kvůli protiepidemickým opatřením, třeba karanténě, nedostanou za svými účetními, aby jim předali svou 'krabici od bot', jak se obvykle s nadsázkou říká. Mnozí nepoužívají ke komunikaci ani e-maily, natož aby dokázali podat přiznání elektronicky," uvedla vedoucí daňového týmu poradenské skupiny Apogeo Jaroslava Hanková.

Témata:  Alena Schillerová daňové přiznání

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy