Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňové přiznání je možné podat o měsíc později. Hlídat si termíny se vyplatí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

„Pomoc je to určitě vítaná, protože lidé nemusejí spěchat na finanční úřady v době přísného lockdownu. Loňský rok však ukázal, že posouvání termínu mnoho lidí znejistí, kdy je vlastně poslední lhůta pro podání. Loni i přes posunutí do 18. srpna mnozí podali daňové přiznání pozdě,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group a dodává: „Stejně jako loni se nejedná o formální odklad termínu pro podání daňových přiznání, ale pouze o prominutí sankcí spojených s jejich pozdějším podáním. Pokud daňový poplatník nepodá daňové přiznání v tzv. prodloužené lhůtě, budou počítány sankce již od původního termínu pro podání.“

Nulové DPH na respirátory pokračuje

Na začátku února vláda rozhodla o nulovém DPH na respirátory třídy FFP2 a vyšší, a to na dobu dvou měsíců. Tyto respirátory opravdu zlevnily a lidé je mohou koupit zhruba od 7 korun. Respirátory by po pondělním rozhodnutí vlády měly zůstat osvobozeny od daně, tedy levnější, do června 2021.

„Někteří odborníci zpochybňovali dopad vládního opatření na snížení ceny respirátorů. Jak jsme již na začátku uváděli, ukázalo se, že cena respirátorů opravdu poklesla. Jedinou komplikací pro distributory těchto respirátorů je složitější evidence ve vztahu k DPH,“ komentuje rozhodnutí vlády Michal Jelínek, partner V4 Group.

Témata:  daňové přiznání daně firmy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

12. listopadu 2025 12:17

Tváří v tvář smrti, ale s nízkým platem. Pietní profese dál zaostávají za průměrem

Listopad bývá obdobím, kdy lidé častěji zavítají na hřbitovy a připomínají si své blízké. S tím se dostávají do popředí i profese spojené s pietními službami – květinářky, pracovníci pohřebních služeb či kameníci. Podle údajů portálu Platy.cz se jejich výdělky výrazně liší. Kameníci si měsíčně přijdou přibližně o 60 % více než květinářky, přesto se ani oni nedostanou nad celostátní průměr. Zatímco příjmy květinářek a pracovníků pohřebních služeb zůstávají znatelně pod ním, mzdy kameníků se k průměrné úrovni alespoň přibližují.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Průměrná mzda míří k 52 tisícům. Většina zaměstnanců ji nikdy neuvidí

Meziroční růst průměrné reálné hrubé mzdy letos v třetím čtvrtletí mírně zaostal za očekáváním analytiků. Ti oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů vzestup o 4,6 procenta, zatímco ve skutečnosti vzestup činí 4,5 procenta. Průměrná mzda letos od července do září dosahovala hodnoty 48 295 korun.