Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zbývá poslední týden pro podání daňového přiznání v papírové podobě

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Pro podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá poslední týden. Finanční úřady proto ode dneška prodlužují úřední hodiny. Finanční správa také upozorňuje na možnost podání přiznání elektronicky, v takovém případě je termín o měsíc delší. Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce, má čas do července.

Podatelny finančních úřadů budou ode dneška do pondělí 3. dubna, kdy je poslední den pro podání papírového daňového přiznání, otevřené každý všední den od 08:00 do 17:00 hodin. Za běžné situace je na většině finančních úřadů tři dny v týdnu provoz kratší.

K 19. březnu přijala Finanční správa zhruba 968.600 daňových přiznání, z toho zhruba 473.000 mělo listinnou formu. Loni firmy a lidé celkem odevzdali 2,83 milionu přiznání k dani z příjmu, z toho 54 procent tvořila papírová přiznání.

Finanční správa upozorňuje i na možnost podat přiznání elektronicky. Pro tyto případy je termín odevzdání 2. května. Elektronické daňové přiznání ale nemůže mít formu naskenovaného papírového formuláře, ale je nutné ho podat na formuláři ve formátu .xml. Takové podání je možné například pomocí portálu Moje daně, kam se lze přihlásit pomocí datové schránky, občanského průkazu s čipem nebo bankovní identity.

Elektronické daňové přiznání je povinné pro všechny, kdo mají ze zákona zřízenou datovou schránku. Letos se tak nově týká všech živnostníků.

Daňové přiznání je možné podat i prostřednictvím finančního poradce nebo advokáta. V takovém případě je lhůta pro podání do 3. července. Stejný termín platí také pro firmy, které podle zákona musí mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení. Maximální postih je pět procent. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun a maximálně 300.000 korun.

Témata:  daňové přiznání daně Peníze

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:19

Jak získat hypotéku po insolvenci: Tipy, které vám zvýší šanci na schválení

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Ztráta práce, nemoc nebo nečekané výdaje. Pokud se dostanete do potíží, řešením může být insolvenční řízení. Ale co když i po něm toužíte po hypotéce? Nezoufejte! Máme pro vás tipy, jak zvýšit šanci na schválení úvěru i po insolvenci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání: Nejčastější chyby, které vás mohou potrápit

Chyby při vyplňování daňových přiznání mohou mít nepříjemné následky. Od zpožděného vrácení přeplatku po možná sankce. Ať už jde o administrativní pochybení, nesprávné uplatnění slev nebo zapomenuté přílohy, každý detail se počítá. V našem přehledu vám poradíme, jak se vyhnout těm nejběžnějším chybám a podat přiznání bez stresu a problémů.