Chorvatsko

Ilustrační fotografie

Sezóna dovolených u Jadranu začíná: Kolik letos řidiči zaplatí za dálniční poplatky

Aktuality

Chorvatsko patří mezi Čechy k nejoblíbenějším letním destinacím i proto, že se k plážím na Jadranu poměrně rychle dostanou autem. Podle toho, zda míří na sever, nebo k nejjižnějším letoviskům, trvá jízda mezi 6 až 14 hodinami. Jet se dá přes Rakousko a Slovinsko, ale také přes Slovensko a Maďarsko. Loni zamířilo do Chorvatska téměř 840 tisíc Čechů, letos se očekává podobné číslo.

Chorvatsko, ilustrační fotografie

Přes 60 procent Čechů si kvůli letní dovolené bude muset přivydělat

Ekonomika

V létě si 64 procent Čechů plánuje přivydělat nebo vzít vedlejší práci, aby pokryli náklady na letní dovolenou. Hlavním zdrojem jejího financování jsou pro 33 procent úspory. Půjčku na její pokrytí zvažuje 14 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Patron GO koncem června mezi 822 respondenty.

Chorvatsko, ilustrační fotografie

Slovinsko ujišťuje, že v létě nezavede kontroly na hranici s Chorvatskem

Aktuality

Slovinský premiér Robert Golob dnes při návštěvě Vídně ujistil, že jeho vláda v letní sezoně navzdory stoupajícím počtům migrantů nehodlá zavést kontroly na hranici s Chorvatskem. Informovala o tom agentura APA. Naopak šéf rakouské vlády Karl Nehammer trvá na tom, že kontroly na hranicích Rakouska a Slovinska zůstanou. Vídeň je o půl roku prodloužila v dubnu.

Chorvatsko, Split

Ekonomika Komentář

Rekordní milion Čechů se letos podle všeho vydá do Chorvatska. Tamní vyfabulované cenové přirážky Čechům zjevně nevadí

Komentář Lukáše Kovanda: V letošním roce by poprvé v historii mohl na dovolenou do Chorvatska zavítat více než milion Čechů. Loni jich tam tak odjelo necelých 850 tisíc, což je po předcovidovém roce 2017 druhý nejvyšší počet. Přes šesti lety bylo Čechů v Chorvatsku přesně 850 tisíc. Nyní zatím tuzemské cestovní kanceláře hlásí o pětinu až čtvrtinu vyšší zájem o zájezdy do této destinace. Takže skutečně nelze vyloučit, že do Chorvatska letos zavítá na dovolenou přes milion Čechů.

Ilustrační fotografie

V Chorvatsku se po zavedení eura množí stížnosti na zdražování

Ekonomika

V Chorvatsku se po zavedení eura množí stížnosti na náhlé zvyšování cen potravin i služeb. Na různých internetových fórech řada lidí vyjadřuje nespokojenost se zdražováním spojeným s příchodem jednotné evropské měny a uvádí množství konkrétních příkladů. Informuje o tom agentura DPA s odkazem na zpravodajských portál index.hr.

Chorvatsko, Split

Chorvatsko přijímá euro a kuna mizí

Ekonomika

Komentář Tomáše Volfa: Na začátku příštího roku se Chorvatsko přidá k Evropské měnové unii (EMU) a stane se tak jejím dvacátým členem. Češi milují Chorvatsko jakožto cílovou destinaci své letní dovolené a už příští rok ji absolvují bez kun.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

V Chorvatsku se bude od ledna platit eurem

Ekonomika

Summit Evropské unie dnes schválil zavedení společné evropské měny v Chorvatsku. Země se tak od ledna příštího roku stane dvacátým členem eurozóny. Formálně stvrdí používání eura v Chorvatsku v červenci ministři financí na prvním zasedání pod vedením českého předsednictví EU.

Chorvatsko, Split

Češi během léta cestovali do zahraničí více než loni, nejčastěji do Chorvatska

Magazín

Češi letos v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně Chorvatsko, kam podle tamních úřadů zamířilo přes 750.000 Čechů. Je to téměř tolik jako před vypuknutím pandemie koronaviru. Oproti loňsku vzrostl až trojnásobně i provoz na pražském letišti. U turistů cestujících do ciziny byla po návratu zjištěna nákaza koronavirem celkem v řádu stovek případů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). I přes meziroční nárůst letošní cestování stále zaostává za statistikami z období před vypuknutím koronavirové krize.

Chorvatsko, Split

RegioJet dnes odstartuje vlakové spojení do Chorvatska. Do Splitu je vyprodáno

Aktuality

Z pražského hlavního nádraží dnes odpoledne vyjede první vlakový spoj RegioJet do Chorvatska. Prodáno je na něj zatím přibližně 400 jízdenek, plný je asi ze 75 procent. Část vlaku do Splitu je vyprodaná kompletně, v části do Rijeky jsou volná místa. Na letošní letní spoje je dohromady prodáno přes 30.000 jízdenek a zájem je hned začátkem sezony značný, řekl ČTK mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Koronavirus COVID-19

Aktuality

Testy z Chorvatska a Francie povinné nebudou nejméně do 7. září

Čechům ve Francii a Chorvatsku hygienici doporučují vyhýbat se místům s větším počtem osob, jako jsou bary nebo noční podniky, nosit roušky, dodržovat odstupy a častěji si mít ruce. Testy povinné nebudou nejméně do 7. září, řekli dnes hlavní hygienička Jarmila Rážová a náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Chorvatsko, ilustrační fotografie

Vojtěch: Vláda zvažuje opatření pro určité části Chorvatska

Aktuality

Epidemická situace v Chorvatsku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zhoršila. Opatření po příjezdu ze země zpět do Česka by podle něj mohla být rozdílná podle regionu, z něhož se Češi vrátili. Od 14:00 hodin jednají zástupci ministerstva zdravotnictví, vnitra a zahraničích věcí, uvedl ministr.

Chorvatsko, ilustrační fotografie

Chystáte se do Chorvatska? Nejvíc nakažených má Záhřeb, oblasti Splitu a Osijeku

Aktuality

V Chorvatsku se podle zatím posledních údajů přes víkend proti předchozím dnům výrazně snížil denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem, což však média přisuzují nižšímu počtu provedených testů. Jutarnji list upozornil, že Chorvatsko minulý týden patřilo mezi šest zemí EU s nejvyšším růstem infikovaných. Nejvíc nakažených má vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu. Země je oblíbenou prázdninovou destinací Čechů.

Chorvatsko, Split

Aktuality

Slovenské aerolinky budou létat do Splitu

Český vlakový dopravce RegioJet, který začal provozovat pravidelné spojení z Prahy přes Bratislavu do Chorvatska, dostane konkurenci od slovenské letecké společnosti AirExplore. Aerolinky dnes oznámily, že od nadcházejícího víkendu budou v letní sezoně létat ze slovenské metropole do chorvatského Splitu. Využít chtějí zájmu Slováků o pobyty u moře.

Ilustrační fotografie

Slovinsko vyřadilo ČR z bezpečných zemí. RegioJet přerušil prodej jízdenek do Lublaně

Aktuality

Dopravce RegioJet přestal prodávat kvůli změně podmínek cestování do Slovinska jízdenky do Lublaně. Omezení pro Čechy Slovinci zavedli kvůli vysokým nárůstům počtu lidí pozitivních na covid-19 stejně jako pro Chorvaty a Francouze. Provozu vlaků z Česka do Chorvatska se omezení nijak nedotkne, většina cestujících míří právě tam. Dopravce umožňuje také storno již koupených jízdenek a vrácení peněz, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Chorvatsko, ilustrační fotografie

Chorvatsko otevřelo hranice pro občany deseti zemí, včetně ČR

Aktuality

Chorvatsko plně otevírá hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. Podle chorvatských médií to ve čtvrtek na zasedání vlády oznámil premiér Andrej Plenković. Pro urychlení vstupní procedury se návštěvníkům doporučuje předem vyplnit elektronickou registraci.

Chorvatsko, Split

Chorvatský ministr vnitra potvrdil otevření hranic pro turisty

Aktuality

Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović dnes potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené. Turistická cesta je podle něj považována za hospodářský zájem, což je jeden z možných důvodů pro překročení chorvatských hrnic bez povinné karantény, citovala ministra tisková agentura APA.

Chorvatsko - Istrie

Aktuality

Dovolená u moře? Chorvatsko chce otevřít hranice pro turisty

Chorvatsko je připraveno otevřít hranice pro občany některých zemí Evropské unie, kteří zde budou chtít trávit letní dovolenou. Prohlásil to dnes premiér Andrej Plenković, který na toto téma vede jednání s představiteli unijních zemí, včetně předsedy české vlády Andreje Babiše. Informovala o tom agentura APA.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy