Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko otevřelo hranice pro občany deseti zemí, včetně ČR

Chorvatsko, ilustrační fotografie
Chorvatsko, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Chorvatsko plně otevírá hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. Podle chorvatských médií to ve čtvrtek na zasedání vlády oznámil premiér Andrej Plenković. Pro urychlení vstupní procedury se návštěvníkům doporučuje předem vyplnit elektronickou registraci.

Příjezd zahraničním turistům Chorvatsko umožnilo neoficiálně již začátkem května na základě prokázání "hospodářských zájmů" neboli rezervace pobytu, pro vybrané země to už nyní není nutné. Z vyjádření vládních činitelů vyplývá, že uvedené uvolnění platí ode dneška.

Pro občany Slovinska, Maďarska, Rakouska, Česka, Slovenska, Polska, Německa a tří pobaltských států udělilo Chorvatsko výjimku z opatření, kterým vstup do země kvůli epidemii covidu-19 dosud zakazovalo. Plenković uvedl, že ve jmenovaných zemích je stejně dobrá epidemická situace jako v Chorvatsku. Seznam bude podle premiéra průběžně doplňován o další státy v závislosti na tamním vývoji epidemie.

Nikdo zatím přímo neřekl, kdy toto rozhodnutí vstupuje v platnost, nicméně z vyjádření představitelů vlády je zřejmé, že se tak stalo dnes. Ministr turistiky Gari Capelli už v sobotu novináře o tomto chystaném kroku informoval, přičemž uvedl, že začne platit ve čtvrtek 28. května. Krom toho už dnes byl na příslušném webu ministerstva vnitra zpřístupněn formulář pro registraci turistů.

"Občané těchto (deseti oznámených) zemí budou moci volně vstupovat... Při vstupu poskytnou své údaje, aby se dal případně vysledovat jejich pohyb po Chorvatské republice," doplnil oznámení premiéra ministr vnitra Davor Božinović. Upřesnil, že není třeba uvádět důvod příjezdu, stačí sdělit místo pobytu, číslo mobilního telefonu a e-mail, aby turistu bylo případně možné kontaktovat z epidemiologických důvodů.

"Doporučuji cizincům ještě před příjezdem vyplnit formulář na webové stránce entercroatia.mup.hr, která je už zprovozněná. Zdržení na hranici nebude pak nutné, protože policie bude mít údaje předem," řekl Božinović. Ti, kdo formulář předem nevyplní, tak podle ministra mohou učinit až na hranici, musí pak ale počítat s dlouhým čekáním.

Stránka je nyní v chorvatštině a angličtině, později bude přeložena do dalších zhruba deseti jazykových mutací. Po vyplnění formuláře dostane každý uživatel na zadaný e-mail potvrzení o registraci svých údajů, jakož i další informace o tom, jak v Chorvatsku předcházet šíření koronaviru.

Chorvatsko, kde cestovní ruch vytváří téměř 20 procent hrubého domácího produktu (HDP), pro turisty neoficiálně otevřelo hranice již 9. května. Příchozí museli prokázat, že země má na jejich příjezdu "hospodářský zájem". V praxi stačilo potvrzení o rezervovaném ubytování. Pro občany vybraných deseti zemí tato povinnost odpadá.

Témata:  Chorvatsko Česko hranice Cestování

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy