Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi budou moci cestovat bez omezení do Chorvatska již po první vakcíně

Chorvatsko, ilustrační fotografie
Chorvatsko, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Chorvatsko se stane další zemí, kam budou Češi moci vycestovat bez větších omezení již 22 dní po první dávce vakcíny. Po dnešním jednání s chorvatskými představiteli v Záhřebu to uvedl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Opatření začne platit v příštím týdnu.

"Je to velmi pozitivní zpráva pro české občany," řekl Kulhánek po jednáních s chorvatským ministrem vnitra Davorem Božinovičem, šéfem chorvatské diplomacie Gordanem Grličem Radmanem a ministryní cestovního ruchu Nikolinou Brnjacovou.

Chorvatský ministr zahraničí novinářům sdělil, že očekává, že ulehčení českým turistům při vstupu do země vstoupí v platnost během nadcházejících dnů, respektive příští týden, až obě strany doladí technické detaily.

Chorvatsko se tímto přiřadí ke Slovensku, Německu, Rakousku, Polsku, Slovinsku a Maďarsku, kam mohou Češi od 1. června vycestovat již po obdržení první dávky covidové vakcíny.

Při vstupu vyžadují chorvatské úřady negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin. Vyhnout se povinnému testu nebo karanténě dosud mohli pouze ti, jimž uplynula 14denní lhůta od druhé vakcíny, nebo osoby, které v posledních šesti měsících covid-19 prodělali.

Do obchodů nebo restaurací mohou nyní v Chorvatsku lidé i bez negativního testu. Rakousko a Slovinsko umožňují českým občanům mířícím na Jadran volný průjezd. Děti do 12 let mohou již nyní vstupovat bez testu.

„Jsou to podmínky, které jsou příznivé pro velkou část českých rodin, které jsou zvyklé do Chorvatska jezdit v hlavní turistické sezóně,“ řekl Kulhánek.

Dnes nad ránem dorazil do Chorvatska první letošní vlak společnosti RegioJet se zhruba 400 cestujícími. Během sezóny má přepravce ambici přepravit do Chorvatska desetitisíce českých dovolenkářů. Podle Brnjacové spojí Česko s Chorvatskem během sezóny na 180 přímých i nepřímých leteckých spojů.

Česko na letní turistickou sezónu opět otevře konzulární jednatelství ve Splitu a Rijece. Konzulární pracovníci budou pomáhat českým občanům například při ztrátě pasu či v případě jiných nesnází. V Chorvatsku budou působit i čeští policisté v rámci společných hlídek.

Kulhánek jednal se svým protějškem Grličem Radmanem také o mezinárodněpolitických tématech. Uvedl, že Česko podporuje ambice Chorvatska o vstup do schengenského prostoru volného pohybu osob. Chorvatský premiér Andrej Plenković před dvěma týdny uvedl, že Chorvatsko usiluje o vstup do zóny do roku 2024.

Podle Grliče Radmana se ministři nebavili o možném vyhoštění ruských diplomatů, o které členské země EU požádala česká vláda v souvislostí s kauzou Vrbětice. Šéf chorvatské diplomacie na dotaz novináře řekl, že Záhřeb je stoupencem protiruských sankcí, ale zároveň "otevřených diplomatických kanálů" s Moskvou.

Témata:  Chorvatsko

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy